| loomynarty a întrebat:

Salut happy
Intrebare pentru cei care fac scoala: daca ne culcam mai devreme si ne trezim dimineata, de ce in vacanta ne culcam mai tarziu si ne trezim mai tarziu? e acelasi lucru...

6 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Eu ma culc tarziu si ma trezezc dimineata, iar in timpul vacantei ma cucl devreme si ma trezesc tarziu pe la 2 noaptea stau treaza pana la 5-6 apoi dorm pana la 10-11.Depinde de fiecare in parte.
Daca nu ar fi stresul cotidian oamenii ar dormii in medie de 10 ore din 24

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul trebuie sa doarma 8 ore pe zi.
Te culci la 01, normal ca nu te trezesti la 05. Corpul are nevoie de un program regulat de somn, indiferent de ora la care te culci.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Nu este acelasi lucru.Dormi cu cateva ore mai mult.Cel putin eu asa fac, nu ma impac prea bine cu trezitul de dimineata. happy
Pa!

| WarriorCat a răspuns:

Ca...libertate!

| Zacase a răspuns:

Eu in timpul scolii ma culc la 5 si ma trezesc la 10, acum ma culc la 7 si ma trezesc la 9. Daca bag si dulciuri la greu si am ce face, stau treaz si 3 zile si dupa dorm maxim 10 ore...
Eu in ce categorie intru?

| Adelaaaaaaaa a răspuns:

O fi acelasi lucru dar daca de exemplu ma culc la 20:00 doar nu o sa ma trezesc la 12, ca doar nu oi dormi 11 ore. Organismul este in repaus cat ai tu nevoie. Daca te culci la 03:00 doar nu te vei trezi la 7. Organismul are nevoie de odihna minim 8 ore. Mai sunt si momente cand nu te ia somnul si te trezesti mai devreme. Si in vacanta dormi mai tarziu ca stii ca nu ai scoala si poti dormi lejer pana mai tarziu, pe cand in timpul scolii daca ne culcam prea tarziu nu ne vom terzii la timp, asa daca ne culcam la o ora potrivita ne vom trezii la timp happy