| Gama196532 a întrebat:

Lnx derivat este egal cu 1 supra x, cand derivez 1supra x este tot egal cu lnx? Daca nu, cu cat este egal 1 supra x derivat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oops stai ca m-am grabit. Ca e formula (1)' * x - 1 * (x)' totul supra x^2. 0*x=0 1*1=1. Si vine 1 supra x patrat.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce inseamna derivare daca esti asa de destept? Sa nu-mi zici ca ai invatat niste reguli matematice pe de rost.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa nu-ti faci temele pe aici. Se poate bloca sau sterge contul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Dar aia nu pare tema... Doar o nelamurire.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Ai sa vezi ca maine se sterge raspunsul. Daca o tine asa i se blocheaza sau sterge contul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Oops. Eu patesc ceva? Ca l-am ajutat doar... Deoarece stiu cum e sa iasa profa repede din clasa si sa n-ai timp sa o intrebi...

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru incalcarea in repetate randuri, da. Acelas lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 derivat e 0. X derivat e 1. 0 pe unu = 0.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi bine (si corect) daca n-ai ajuta la facutul temelor scolare. Este incorect. http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12