| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a venit o teorie in cap despre Dumnezeu care suna logica intr-un fel. Dumnezeu exista, dar uitati cum il vad eu pe Dumnezeu:

Este un om dintr-o alta lume care ne-a creat noua universul si ne-a arucat si pe noi in el.Este ca si cum eu fac intr-un laborator o lume fara sfarsit si fara inceput, arunc niste pamant in acea lume si din el se fac planele si apoi pun si niste organiste care evolueaza si dupa ceva timp ajung sa fie oameni cum suntem noi si dupa ce mor eu ii bag intr-o alta lume.

Ce parere aveti? Vi se pare interesanta?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că ăsta e adevărul absolut. Şi eu care de când îl căutam...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un om dintr-o alta lume...
Ce înțelegi prin altă lume?
Explică asta și o să citesc și restul.

| Frank51 a răspuns:

No hai ca incepeti sa va treziti. In afara de ultima parte sunt de acord, exceptand felul copilaresc in care o descrii, de fapt este singura teorie logica in care stiinta se combina cu religia. As spune mai multe dar ma tem ca nu ma vei intelege.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Spune mai multe, te voi intelege!

| AC4S4 a răspuns:

Poti crede in ce vrei, dar Dumnezeul adevarat este cel descris in Biblie. Dumnezeul lui Avraam, Isaac, Iacov.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesant.Fiecare are dreptul sa creada ce vrea, sa gandeasca, ca pare o nebunie sau nu.Si eu am momente cand vad lumea diferita,Dumnezeu, extraterestri... poate un fel de Matrix. Poate o realitate virtuala, poate un GTA in viata reala din care facem parte, Iluminati, terorii de conspiratie samd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teoriile tale nu se bazeaza pe nimic, crezi ca suntem soareci de laborator?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite cum sta treaba cu dumnezeu.
Cred si eu, intr-o oarecare masura, si fara sa fiu religios.
O lume fara reguli, se transforma in haos.

Daca nu exista religia, in orice forma vrei tu, ca e adventist, ca e crestin ortodox, ca e bou, ca e vaca ca e, ce vrei tu, si oamenii ar trai fara reguli, ar fi un haos total.

Asa cand exista reguli, si aici dau un exemplu simplu, cele 10 porunci. sa nu furi sa nu omori sa nu stiu ce.
Daca nu existau reguli, oamenii se omorau intre ei, ( si oricum se intampla asta, dar la o scara mult mai mica).
Ma rog.

E bine sa traiesti si dupa niste reguli, indiferent ca au legatura cu religia, sau doar cu moralitatea.

Daca zic ca dumnezeu nu exista, fac un pacat, nu asa de mare ca ma bate dumnezeu sau mai stiu eu, cat faptul ca reneg acele reguli. In mare parte religia e pasnica. Problema e cand sunt mai mult de una, atunci intervine razboiul, cum s-a intamplat si in primul si in al doilea razboi mondial, si in toate.
asta este dumnezeu.

happy moralitate si reguli care ne protejeaza unul de celalalt. ca oamenii sunt niste animale, care traiesc dupa niste reguli.

Scade regulile alea, si imagineaza-ti ce s-ar intampla.
imagineaza-ti 2 ursi in padure care ar avea capacitatea sa inteleaga asta.
In lumea reala, s-ar bate pe teritoriu, cam cum fac si oamenii, dar daca ar avea capacitate de gandire, si ar veni al 3-lea urs sa zica, "iubiti-va intre voi si impartiti teritoriu" bla bla.
Cam asa si cu oamenii happy

| QElenaBoghiu a răspuns:

Fiecare îl creaza (închipuie) pe Dumnezeu cum vrea.

(Eu cred în "big -Bang")

Totul pe pământ este știință, natură etc.

Mintea /Subconștientul /inconștientul meu nu vrea să credă in "Religie /Dumnezeu "

Eu am nevoie de dovezi clare.

Universul are deja o teorie
Omenirea la fel /Viata la fel.

Ce cred eu despre Dumnezeu?

Pai. Este mult de scris însă încerc să o fac cât mai scurtă.

Părerea mea: Un om l-a inventat pe 'Dumnezeu pentru a tine masele de oamenii sub control...

Zeii /Dumnezeu /Regii/ președinți etc. Sunt un rank up (mare) Pentru că ei ne controlează pe noi oamenii. Ei ne poate lăsa fără viată. Dacă președintele declară să fim uciși sau să fie război atunci ESTE.

Nu stiu dacă sunt înțeleasă. Mă rog.

| sabin89 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

"Dacă președintele declară să fim uciși..."
Deci numai Iohanis ne poate ucide. Dragnea nu.

| 48538 a răspuns:

Nu. Materia a fost creata datorita unei compresii imense al vidului, dintre care a rasarit o bucata de materie. S-a multiplicat rapid, s-a raspandit in tot universul, dupa datorita energiei negre s-a concentrat intr-un singur punct care a cauzat Big Bangul. Mai pe romaneste, universul a fost creat din nimic

| sabin89 a răspuns (pentru 48538):

"...universul a fost creat din nimic"
Şi nimicul cum a apărut?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Ca sa apara ceva iti trebuie metoda de masurare(timpul) ce nu exista.