| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg cum anume spatiul este relativ... Poate sa-mi explice cineva?
Incerc sa inteleg teoria relativitatii si am citit cum ca Einstein credea ca spatiul este relativ, la ce se refera si cum este dovetita teoria asta?
Sau... relativ fata de ce?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Spatiul e relativ... fata de el insusi:
teoria relativitatii:
daca o masina merge cu 150kmh pe langa alta o masina care merge cu 100kmh, atunci viteza relativa e de 50kmh
daca merg una spre cealalata, atunci viteza relativa e de 250km
la fel daca avem doua obiecte cosmice, unul merge pe langa celalalt cu 150mii km/secunda si celalat cu 100mii km/secunda, si apoi unul spre celalalt
viteza relativa e in primul caz 50mii km/s si in al doilea caz cu 250 km/s

ei bine viteza lumii e de 300mii de km/secunda, si e cea mai mare viteza posibila in universul cunoscut

cu ce viteza relativa trece lumina pe langa un obiect care se deplaseaza cu 250mii km/s... cu 50mii km/s? FALS
dar daca se deplaseaza unul spre celalalt? 550mii km/secunda... si mai fals

in ambele cazuri viteza relativa a luminii pe langa un obiect, chiar care se misca cu o viteza asa de mare, e... tot viteza luminii
si se considera ca asta e posibil NUMAI daca "cineva" lasa de la el, iar acel cineva este timpul

teoria relativitatii extinse, este ca spatiul si timpul pot fi "indoite", si ca asta face in mod curent fiecare obiect cu masa, cu cat mai mare masa cu atat mai mare indoirea spatiului

dovezi:
1. satelitii GPS au un ceas intern in care timpul se scurge mai incet, daca s-ar scurge normal, ar gresi pozitionarea cu 10m pe zi
2. se condisedera ca, insasi gravitatia, nu e o forta ci iluzia unei forte, si ca atractia gravitationala e de fapt rezultatul indoirii spatiului, cand un obiect trece prin spatiul indoit de alt obiect, asa ca daca, masa e destul de mare, atunci insasi lumina o sa fie afectata, lucru dovedit, la prima eclipsa totala de soare, dupa ce Einstein a emis teoria, cand s-au fotografiat stele aflate in spatele soarelui, si care nu ar fi trebuit sa fie vizibile la momentul respectiv

iti recomand Interstellar si Andromeda (primele episoade), ca sa vezi ce inseamna mai exact timpul incetinit langa niste obiecte cu adevarat grele: gaurile negre

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS spatiul si timpul pot fi indoite, am uitat sa scriu ca Einstein a emis teoria conform careia, in tot universul, chiar daca nu exista materie si energie exista ceva numit "space-time fabric" si acel ceva se comporta ca un cauciuc intins pe o rama si pe care pui o bila grea

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Relativ = in relatie cu, in comparatie cu

Distantele in spatiu sunt relative.
Pentru tine o distanta de 1km este putin, dar pentru un melc este urias.
Totul depinde la ce te raportezi, adica in RELATIE (comparatie) cu ce masori lucrurile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să înțelegi ceva, dar absolut orice, trebuie să corelezi ceea ce încerci să înțelegi, cu ceea ce știi.
Nu știu ce știi dta despre spațiu, ca să pot să te ajut.
O să îți spun o poveste, iar dta o citești, și mă întrebi unde nu ai înțeles. Ceea ce îți voi spune nu este foarte exact și foarte precis, dar va fi pe înțelesul cuiva care nu știe fizică.
Fără mate și fizică, spațiul este un loc gol în care se mișcă obiectele.
Fizicienii și matematicienii împreună au creat un model despre spațiul fizic, acel spațiu fizic în care trăiești și te miști și dta.
Ca să înțelegi ce este un model.
Ai văzut un glob pământesc, o sferă din carton presat pe care sunt desenate continentele și apare mică harta României, și un punct mic lângă, pe care scrie București.
Acel glob mic este un model pentru pământul real, care este o sferă ( de fapt un elipsoid, dar am spus că simplificăm) cu diametrul de 12 000 km.
Astfel în modelul fizic clasic, cu fizica creată de Newton, un mare, mare savant, măsurăm distanțele cu metrul, acel metru de lemn, poate că ai și dta unul acasă și măsurăm timpul cu un ceas care face tic tac, dacă ai și dta unul acasă știi despre ce vorbesc.
Apoi știi ce înseamnă aceea viteză.
Cu un metru și un ceas și cu niște ecuații...
Dar ce sunt ecuațiile?
Niște propoziții scrise cu simboluri matematice, despre spațiu, timp, viteză, accelerație ( modificarea vitezei în timp).
Cu niște ecuații pot să descriu și să prevăd cum se mișcă obiectele, dar și soarele și luna și toate planetele din sistemul solar.
Și cum arată spațiul acesta al fizicii clasice (Newton)? Exact la fel
ca spațiul în care te miști dta.
Dar spațiul fizicii este un model.
luna se mișcă cer.
Ecuația mișcării ei pe hârtie este un model.
Dar în acest model avem s - simbol pentru spațiu și t - pentru timp.
Și în acest model pe hârtie, modelul spațiului și al timpului din fizică este, seamănă foarte tare cu ceea ce cunoști și simți dta despre spațiu când te miști prin cameră, doar că este ceva mai mic și mai simplu, tot așa ca și globul mic de carton în raport cu Pământul.
Să călătorim cu un vagon de tren.
Nu ai plătit biletul și controlorul aleargă după tine pe coridorul vagonului. Sau alergi acolo să mergi la WC. Eu mă uit la tine de jos din gară și văd că dta te deplasezi față de peron cu viteză mai mare ca a trenului. Astfel, viteza trenului se adaugă la viteza ta.
Concluzia, viteza depinde de sistemul de referință.
Ce este lumina? O să discutăm numai un aspect al ei. Este formată din fotoni, care sunt niște bile în mișcare.
Dacă aprindem un bec, lumina are nevoie de timp ca să ajungă de la un capăt al vagonului la celălalt ( de la soare până la noi, are nevoie de 8 minute).
Dacă măsurăm viteza luminii într-un vagon în mișcare, ne așteptăm ca viteza luminii să se adune la viteza trenului, la fel ca atunci când dta alergi prin tren spre WC.
Și ce să vezi, nu se adună.
Ea rămâne aceeași, indiferent de viteza vagonului.
Concluzia.
Viteza luminii este aceeași în toate sistemele de referință.
Aceasta a spus Einstein. Nu știm de ce se întâmplă așa, dar așa se întâmplă.
Păi, asta contrazice fizica lui Newton.
Da. și de aici începe relativitatea.
La viteze mari, modelul nostru despre spațiu și timp, acela din ecuațiile fizicii clasice, acel model care îl cunoști și îl simți dta când te miști prin cameră sau alergi spre WC în tren, nu mai este valabil la viteze mari.
De unde știm ce pățești dta în tren, pe unde ești pe coridorul trenului, când ne uităm la tine din gară ( gara stă pe loc). Pentru că am calculat ceva, am măsurat vagonul cu metrul, că ne-am uitat la ceasul mare din gară.
Și acum avem o problemă.
Trebuie să recunoaștem că la viteze mari apropiate de viteza luminii, metrul nostru nu mai este valabil, ceasul nostru nu mai indică bine.
Ca să înțelegi cam cum stă treaba, tot în lumea noastră dar la viteze mari.
Să mărim cu ochii minții un foton și să punem pe el călare un spiriduș.
Și să ne uităm cu un telescop bun la o galaxie de la capătul universului, care se află la 13 miliarde de ani lumină distanță. Sosește aici pe Pământ, și înainte să se stingă să moară, să stăm de vorbă cu spiridușul care a fost călare pe foton.
Să zicem că înainte ca fotonul să se stingă am ajutat spiridușul să sară jos de pe foton.
Și îl intrebăm.
- Ei, ce mai e acolo în lumea voastră de unde ai plecat acum 13 miliarde de ani?
Îmi pare rău, nu știu despre ce vorbiți, eu am plecat de acolo acum câteva secunde.
Dar ceasul nostru, am calculat, ai plecat de acolo acum 13 miliarde de ani.
Îmi pare rău să vă contrazic, dar ceasul vostru din gară nu e bun.
Nu e bun la viteza cu care m-am mișcat eu. Nu măsoară bine timpul.
Dar ai parcurs 13*10 la puterea a 9-a * 3*10 la puterea a 5-a km.
Îmi pare rău, metrul vostru din bucătărie nu este bun, cu metrul meu, singurul bun la viteze mari eu am măsurat, sunt 10 metri până acolo.
Și ce să facem ca să ne înțelegem?
Să vă schimbați modelul despre spațiu și timp, cu formulele lui Einstein.
Nu este bine să împărțiți realitatea în bucăți cu modelul vostru.
Cel mai bun model este cu o entitate numită Spațiutimp, doar împreună. Iar la viteze mari, cu noua entitate fizică ( care este și ea un model) să aplicați formulele lui Einstein.
Atunci o să vedeți mai bine că orice linie dreaptă din modelul vostru voi care trăiți și vă mișcați cu viteze mici, este o curbă din Spațiutimp. Iar spațiul din jurul corpurilor este curbat de gravitație. Faceți calculele și ele vor coincide cu realitatea. Newton este valabil la viteze mici.

este de fapt
Astfel

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mai povestește și despre altele ca e frumos.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Spiridusul de pe foton se misca cu o viteza mai mare decat cea a luminii?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragă My Ass, nu îmi dau seama dacă răspunsul tău aici este pe bune sau de bășcălie.
Dacă vrei să citești despre altele scrise de mine, vizitează blogul meu.
https://dosarelexsikix.blogspot.com

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, el este călare pe foton, care este lumină, și se mișcă cu viteza luminii în vid.
Dar sunt cazuri când alt fel de spiriduși, încărcați electric, care seamănă cu niște valuri, se mișcă cu o caracteristică a valului numită VITEZĂ DE FAZĂ, mai repede ca lumina în acel mediu. Această viteză nu o putem măsura, doar calcula ( este o entitate care există doar în modelul undei), poate fi mai mare decât viteza luminii în acel mediu. Acel spiriduș, când se mișcă așa, apare o radiație frumoasă albastră numită radiație Cerencov.
Deci există cineva, un spiriduș care se mișcă uneori cu viteză mai mare decât a luminii? Da. dar el este un spiriduș fantomă, din modelul nostru despre lume. Iată o fantomă, din mintea noastră, (din model), care are efect în lumea reală- lumina aceea albastră.
Lumea e minunată dacă îți place fizica și o înțelegi.
Pe pagina asta puteți vedea lumina produsă de spiridușul fantomă.
https://bit.ly/2R3iUo5

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu nu, e chiar fain. Mersi pentru link.

| Donsavas a răspuns:

Universul nu e relativ, timpul si spatiul sunt.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Stai, ce? confused
"am citit cum ca Einstein credea ca spatiul este relativ"
"Nu inteleg cum anume spatiul este relativ..."

Raspunsul este adresat mie? "Universul nu e relativ, timpul si spatiul sunt."

| Steregoi a răspuns:

Spatiul nu e relativ. Spatiul e mereu acelasi. Spatiul se raporteaza la pozitia Lui Dumnezeu.