| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce credeti voi dar eu in ultima perioada am stat sa ma gandesc profund la capitalism si sclavagismul modern in care ne adancim.Nu stiu de ce dar parerea mea este ca pe zi ce trece mai ales in vremurile astea tulburi noi traim sclavia moderna cei cel mai trist este ca unii nu constientizeaza asta din cauza rutinei.Ori sunt eu nebun ori traiesc o realitate cruda.

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e, incep sa apara hainele facute din plastic (poliester) si atatea reclame sant un fel de ordin pentru a obliga oamenii sa cumpere, le repeta ca sa le tot bage in cap ca hai du-te si ia-l nu mai sta pe ganduri. Banii alta sursa de sclavie nu mi se pare normal sa muncim pentru niste hartii sau cifre digitale care puteau sa fie in numar mai mare indiferent de tara unde stam. Omenia e condusa de un grup de ticalosi si aia manipuleaza tot sistemul din lume, mwie le dau din GB

| RAY a răspuns:

George0197 a munci nu este sclavie, ce vrei sa ploua cu euro si dolarei si sa nu faci nimic, sclavism e cand muncesti mult si mai mult pe gratis, cand nu isi permiti o viata decenta din ceea ce castigi

| doctorandus a răspuns:

Alt regim mai bun nu exista.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu vad ce e rau cu regimul asta

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Oamenii cultivati si sensibili vad ce e rau in el, de aceea multi intelectuali occidentali au simpatii de stanga. Dar realismul ne sileste sa admitem ca nu avem un sistem mai bun.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Omul a trecut prin tot felul de regimuri, cu ce înlocuim democratia?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Asta e: democratia liberala poate functiona in conditii de bunastare, daca se produce o catastrofa ecologica vom ajunge ca-n Soylent Green.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

"multi intelectuali occidentali au simpatii de stanga. "
Se înșeală dacă cred că spre stânga e mai bine.

| relian a răspuns:

Nu stiu daca esti nebun dar sigur traiesti in realitatea normala laughingaia care a fost dinotdeauna, de cand aparu omu sau de cand aparu viata pe planeta.Traiesti slavia moderna cei aia? Vad vorbiti de una alta dar ce ati vrea de fapt? Sa va dea cineva moca? Viata asta este,alta nu exista, daca vrei o viata usora mergi la biserica, astepti dupa moarte sa te ia Dzeu unde vei trai numai in pus fara sa faci nimiclaughing, deocamdata viata indiferent care este ea de la microorganisme si pana la om asta este, muncesti ca sa traiesti.
Ce inseamna pentru tine scalavagism? Sclavagism este atunci cand te forteaza careva sa muncesti pentru el, te tine in conditii mizere si tu muncesti pentru el.Ai patit tu asa ceva? Te pbliga capitalismul la ceva? Sau ce mai spuneti pe aici.Lumea,viata nu este corecta ca nu are cum sa fie.Mereu trebuie sa supravietuiasca cel mai puternic, in cazul oamenilor de astazi cel mai destept, cel mai hot, cel mai zii cum doresti.Animalele la fel fac,se lupta se bat pentru mancare, pentru spatiu, asta e viata. Daca nu ai stiut pana acum e bun ca afli, niciodata nu-i prea tarziu.
Toti oamenii stiu ca asta e viata, nici nu trebuie sa constientizei ceva, are care e mai tare laughing care e mai slab traieste cum poate.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns:

La starea actuala de lucruri au contribuit din plin chiar romanii.
Ati vrut in NATO, a trebuit facut "contractul" Bechtel.
Ati vrut in UE, a fost necesar "contractul" EADS, plus...restul.
Nu ma intelege gresit, nu spun ca e rau ca membru NATO sau UE, dar sa va dati Apa, Comertul si Industria Auto francezilor, prelucrarea si distributia produselor petroliere la KMG, exploatarile la OMV, detergentii la Tide, Ariel, Lenor, Ace, etc, otelul si aluminiul la indieni si rusi, lemnul la austrieci, ...si sa vreti sa mai fiti stapani in Romania imi pare cel putin bizar.
Sa munciti afara, sa calatoriti afara si sa emigrati afara s-a putut imediat dupa 1990 si FARA UE, deci...pentru ce dracului a fost nevoie sa scoateti Romania la vanzare atat de ieftin?
Pentru exact aceleasi lucruri pe care oricum le faceati si pana in 2007, doar ca, cu pasaport, si nu cu buletin?
Mai continuam?
Tigari romanesti nu mai exista, Bancile sunt "made in orice", numai romanesti nu, tractoare nu mai fabricati, autobuze nu mai fabricati, electronice NU, avioane de pasageri NU, industrie grea NU...si sunt curios cand Romania o sa dea si aerul unui consortiu strain, ca sa se simta romanii "stapani" la ei acasa!
Prea ieftin, exgerat de ieftin v-ati vandut...

Stiu, o sa sara un incult care va tipa: "Politicienii!" "Politicienii sunt de vina!"
Ca sa nu am surprize, intrebarea pentru eventualul nefericit o sa sune asa:
Pe politicieni cine i-a ales Gigi?
Strainii care au facut din Romania o colonie, sau chiar TU romanule le-ai dat votul?

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

Asta e regula jocului: daca poti produce un telefon mobil mai bun si mai ieftin decat Samsung si Huawei, il scoti pe piata mondiala. Daca nu, te limitezi la ce poti face in mod competitiv. Ceea ce la romani nu inseamna foarte mult. Agricultura e ca pe vremea lu' Pazvante si se mira ca produc mai scump ca turcii sau spaniolii. Oamenii de stiinta din Romania d-abia pot sa publice in reviste stiintifice serioase, asa ca la aceasta zestre stiintifica nu prea ai cum fi competitiv cu alte tari, din punct de vedere industrial. Daca pleaca si multinationalele din Romania vom ajunge un fel de Rusie, care are o economie comparabila cu a Spaniei (la cat de mare e Rusia si ce putere militara are). Putin e tare-n clanta, dar nici el nu poate face din rahat bici. Deci daca nici rusii nu se pot descurca mai bine, de ce ne-ar reusi noua, romanilor? Daca Rusia n-ar avea arme nucleare, petrol si gaze, ar fi doar o republica bananiera. Merkel e mai speriata de ideea ca rusii pot opri gazele decat de armata lor.

| Darkmagic a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu regulile jocului. happy
Nu am spus ca trebuie sa schimbati vreun regim, oricum nu au romanii, nici stomac, nici mentalitatea necesara sa nasca guvernari de stanga, ca in nord. Poate peste 100 de ani... happy
Investitii si "preluari" s-au facut peste tot in est, doar ca Romania s-a vandut extrem de ieftin fata de cat de mare este, fie si ca piata de consum.
E jenant faptul ca o tara ca Portugalia si-a negociat DOAR tratatul agricol cu UE timp de vreo 10 ani, in timp ce romanii strigau in strada ca niste cretini: "vrem in UE, vrem in UE, maine daca se poate!"
E mai mult decat jenant ca Ungaria, (o tara fara nimic in comparatie cu Romania!) a stiut sa se impuna, sa se vanda scump, sa treaca si la Schengen, si la euro, sa atraga si investitii, (chiar pentru piata lor amarata de desfacere si consum de 10 mil. locuitori)...in timp ce Romania a sarit "victorioasa" in "capitalismul" de doi bani, ajungand sa aiba o "Economie" de servicii.
Nu doare pe niciunul dintre romanii aia cretini si vocali, cu gura cat cimpoiul, cand vad Mol cum se intinde in Romania...Romania fiind prima tara din... univers care a avut o rafinarie?
Numai pentru Piata de 20 de milioane de locuitori, Romania trebuia SA JUPOAIE efectiv Schweighofer, OMV, Mol, Phillip Morris, Renault, Apa Nova, McDonald's si tot ce mai aveti pe acolo!
I-au jupuit altii.
"Romanica" (citat din presedintele Romanicii), s-a vandut ca o colonie ordinara.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

România mai întâi trebuie să scape de penaliwinking Să-i facă SRI-ului câmpuri tactice peste tot, etc
Apoi vom avea un guvern de stânga, dar unul rezistent, de la extremă de acolo...dar tot stânga e, nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai tragic mi se pare că unii cred că ce avem noi acum e guvernare de stânga, când nu mai asta nu e, și vor să o înlocuiască cu una, chipurile, de dreapta, care de fapt e de extremă neomarxistă. laughing

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Mi-a atras atentia sintagma " guvernari de stanga, ca in nord", va referiti la tarile scandinave?

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Da Bog, la ele ma refeream.
Romania nu este insa capabila de asta, in primul rand pentru ca partidele romanesti nu sunt doctrinare, si nu in al doilea rand, happy pentru ca mentalitatea romaneasca nu prea tolereaza o democratie sociala.

| anonim_4396 explică (pentru Thecurious):

Țările scandinave, de 70 de ani, au parte numai de guverne socialiste autentice.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

"mentalitatea romaneasca nu prea tolereaza o democratie sociala", care ar fi cauzele?

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Extrema neo-marxista e Resist.
Resist, SUA.
Probabil "Rezistenta" romaneasca nu stie asta, sau, au facut ei o struto-camila acolo.
Un "Rezist", capitalist. laughing
Ti-am mai spus, Romania se vede o tara vesela. happy
De o veselie cretina...
Peste tot in lume, ateii sunt, politic vorbind, majoritari de stanga, religiosii fiind tot politic vorbind, conservatori si de dreapta.
In Romania insa... laughing
"Rezistentii" sunt "capitalisti", ateii, "capitalisti" si aia, daca le asculti si unora, si altora retorica, toti urasc pomenile, dar nu se da nimeni in laturi sa mearga gratis cu trenul sau sa dea la "facultă" la "fara taxe", etc.
Recunosc ca nu reusesc sa-i inteleg mereu. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Pe bune Bog?
"Care ar fi cauzele?" happy

Majoritatea romanilor asociaza partidele de "stanga" ca fiind..."Comunistii".
Nici nu conteaza spectrul, ca sunt de centru, de centru-stanga sau de stanga efectiv, pentru foarte multi romani, aia sunt "comunisti".
In uriasa lor "intelepciune", foarte multi romani ii asociaza pana si pe imperialii rusi, tot cu comunistii. rolling on the floor
Haios este ca Toata Europa, (cu accent pe TOATA!), face afaceri si are relatii foarte stranse cu Rusia lui Putin...care e imperiala! (doar ca ala care e "ales" tot timpul "Presedinte" se cheama Presedinte si nu Imparat) iar romanii putini la minte tipa ca rusii sunt "cah!". "Comunisti!"
Atata pot unii sa judece. happy

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

Un capitalist, luat individual, nu refuza bani pe gratis sau subsidii. Multe alte state investesc in invatamant, nu doar romanii au subsidii pentru tinerii studiosi.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

USR urăște pomenile atât de mult încât strânge donații pe site-ul partidului pentru campania de la europarlamentare și vor să meargă în PE cu pretenții iredentiste (cică de fapt, ei strâng donații ca să plătească observatori să supragheze votarea) rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Reprezentantul USR a spus: maghiarii pot conta oricând pe sprijinul USR pentru revendicări legitime – aşa cum s-a întâmplat în cazul reînfiinţării şcolii romano-catolice din Tg. Mureş sau la micşorarea pragului de utilizare a limbii materne – însă nu poate sprijini propunerea privind acordarea unor drepturi speciale ţinutului secuiesc considerând că e o formă mascată de autonomie pe criterii etnice."

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Știu că sunt total retardați si mai degrabă ar fi pentru dezmembrarea țării.
Dar mă refer la faptul că 1/4 din ăia din cursa internă pentru europarlamentare au ca obiectiv în PE unirea cu Basarabialaughing)

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Exista confuzii de tipul acesta, pentru ca, in Romania, partidele nu mai respecta valorile doctrinelor pe care ar trebui sa le promoveze.
"Majoritatea romanilor asociaza partidele de "stanga" ca fiind..."Comunistii"." -un alt motiv pentru care este urat guvernul, actual, socialist democrat cu nuante liberale.

| Raducons a răspuns:

Pai muncim mai mult pe gratis, bani putini si pretentii mari, pentru un salar de mizerie vor sa le stii pe toate, asa ca intr-un fel este sclavagism modern.Un patron a zis odata ca de ce trebuie sa tot mareasca salariul ca doar tot treaba aia o faci, nu se gandesc ca oamenii trebuie sa se dezvolte nu doar sa manance ca animalul.

| Thecurious a răspuns:

Cred ca este delicat.
Toti romanii sunt indemnati sa munceasca, munca duce catre dezvoltare, chiar daca multi muncesc de nevoie si nu de placere.
In judetele sarace ( Vaslui, Botosani), muncitorul este "stors" ca un burete imbibat cu apa.

| Rotazi a răspuns:

Nu esti nebun. Ne intoarcem in feudalism, la inchizitie sau poate chiar la mult mai rau. Metodele de acum sunt mult mai subtile. De asta multi nu constientizeaza ce se intampla.

| doctorandus a răspuns (pentru Rotazi):

Da, Inchiziția sunt adminii de pe Facebook, am ghicit?

| Rotazi a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, nu ai ghicit.

| PinkFlowers a răspuns:

Mai bine era pe timpuri