| emayperritos a întrebat:

Salut oameni buni! Dupa mai multe articole luate din carti si de pe net arata ca Dacii au fost primi oameni care au populat europa. Si eu totusi nu cred ca Dacii au fost lanitizati de romani. Adica romani au cucerit doar 14% din Dacia. Si cat? Doar 100 de ani. Nu cred ca estem posibili ca Dacii sa fie lanitizati in doar atati de putini ani si pe atat de putin teritoriu. Nu cred ca româna a fost o limba latina si nu cred ca s-a schimbat pana azi. Voi ce parare aveti despre asta?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Stim ca nu dacii au fost primii care au populat Europa. Dacii erau o populatie indo-europeana, deci au venit cu indo-europenii din Asia. Populatia de tip Tartaria era o populatie pre-indoeuropeana, despre care stim precis ca nu avea absolut nici o legatura cu dacii (erau alt popor, aveau la fel de multa legatura cum avem noi, romanii, cu congolezii, de exemplu).
Dacii aveau o cultura inferioara cand au venit romanii. Nu scriau, nu aveau literatura, nu inregistrau istoria. Prin urmare, au fost coplesiti de cultura enorma a romanilor, care aveau un stat la fel de bine organizat cum sunt statele moderne din ziua de azi. Ca exemplu, e ca si cum englezii s-ar apuca sa construiasca un oras modern ca Londra si sa impuna forma de guvernamant londoneza intr-un trib de pigmei din Sahara. Stim cu siguranta si avem toate dovezile necesare ca romanii vorbeau si scriau latina de secole, ca o studiau la scoala, ca aveau universitati, iar dacii, care erau foarte putini (sub 1 milion in zona cucerita de romani) nu scriau si nu aveau sistem de educatie. La retragerea aureliana, sub presiunea migratiei barbarilor, multi daci, latinizati sau nu, au parasit teritoriul actual. Asa se explica prezenta albanezilor (care se pare, fara a fi sigur, ca sunt singurii urmasi ai dacilor), precum si romanizarea multor oameni (dacii neromanizati au insotit dacii romanizati si au fost obligati sa se inteleaga cu ei, asa ca au invatat latina). Dupa multe secole de ocupatii ale migratorilor (de la retragerea aureliana pana pe la anul 800), teritoriul a fost recolonizat cu populatii latinizate, probabil de taratele bulgare. Si de acolo a inceput poporul roman, avand o foarte foarte mica legatura cu dacii. Vei invata la liceu suficienta istorie incat daca esti destept si atent sa intelegi toate astea si sa nu mai crezi manipularile dacopatilor. Dacopatia este o metoda de deznationalizare si umilire. In loc sa pretindem ca suntem urmasii roamnilor (cum suntem), un popor puternic, cinstit, civilizat, cu o cultura uriasa si care sta la baza intregii civilizatii moderne (nu degeaba SUA este organizata exact pe principiile Republicii romane si senatul lor sta pe Capitoliu, ca la Roma), ei pretind ca suntem urmasii dacilor (un popor mic, fara prea multa cultura, fara civilizatie). Asta o fac doar ca sa ne poata spune ca suntem prosti, umili si neimportanti.

| emayperritos explică (pentru sabin89):

Dar serios acum. Pe asta se si bazează uni ca tu sa crezi asa ceva. Tu ai prea putina informare culturala. Cum explici descoperea din Sfinxul din Bucegi? Desteaptate romane! Istoria a fost schimbata de masoni.

| Brigaela a răspuns (pentru emayperritos):

Nu, ceea ce cred eu este adevarat, manipulatorii se bazeaza pe ignoranta ta ca sa crezi altceva. Istoria nu poate fi schimbata, doar ca unii fie nu o invata, fie nu o inteleg. Si altii profita de ei si ii manipuleaza. Pretul prostiei este din pacate din ce in ce mai mare in ziua de azi, cand ignorantii se expun si manipulatorilor le e foarte simplu sa gaseasca victime.
Despre Sfinx vei invatat la geologie, tot in liceu, ai sa intelegi atunci ce e cu el si nu o sa iti mai imaginezi nimic ciudat, va fi clar si logic (daca ai deschiderea si inteligenta necesare sa intelegi, nu e chiar pentru toata lumea)

| emayperritos explică (pentru Brigaela):

Degeaba ai trait si ai vazut atat de multe daca tu crezi in asa ceva. Si pun pariu ca nici nu ai citit despre ce ziceam eu. Ei bine mai sigur sa nu ma pun cu prosti.

| Avaricum a răspuns (pentru emayperritos):

De ce ai crede in fanteziile unora si nu informatii bazate obiectiv pe izvoare istorice? Sa inteleg ca dacii vorbeau romana si limba lor s-a raspandit peste tot? Si piraradele extraterestrii le-au facut? Exista dovezi pentru afirmatiile astea? Sau doar crezi in conspiratii doar asa, pe principiul f the system?

| anonim_4396 a răspuns (pentru emayperritos):

Ai pus întrebarea să ne ceri păreri sau să ne faci proști? De tunelul secret din Munții Bucegi ai auzit? Dar că Deutschland vine de la Dacia? Că latina se trage din dacă și nu invers? Cum poți crede așa ceva?laughing

| JackR a răspuns (pentru anonim_4396):

Alt absolvent "cum laude" al Universitatii "Descopera.ro". Lasa-l in ale lui, nu ai cu cine sa discuti!

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi daca nu citesti ce zic masonii?winking
Tunelul secret din Bucegi a fost prima incercare de construire a unui metrou!
Am citit eu pe net. happy

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dacii vorbeau limba latina,normal,asta o stie oricine, o spun si istoricii vremii, aia romani si greci, dacii vorbeau o latina vulgara. Daca te uiti pe columna lui Traian si alte sculpturi referitoare la daci si romani, nicaeri nu exista translatori, dacii voprbeau limba latina, asta inainte sa vina romanii sa le ia malaiu.Ca vor unii sa fim romani aia e treaba lor. Vad unii ca Brigaela spune ca romanii vorbrau toti latina de nu stiu cate sute de ani inaintelaughing o fi daca zicea ea asta. Pe teritoriul roman se vorbeau toate limbile pamintului, iar romanii daca cucereau un teritoriu nou nu-si impuneau limba, niciodata nu au facut-o, ca urmare noi nu cred ca am fi urmasii romanilor, mai ales daca dacii vorbeau si ei latina.
Daca dacii au populat Europa aia nu stie nimeni sigur.Vad ca romanii mai degraba accepta explicatii fara dovezi,decat daca vine cineva sa arate o dovada,nu conteaza.Din cate se pare strainii sunt cei care studiaza chestii de genul asta, iar unii stiu mai bine ca noi romanii cine suntem sau au o idee ceva mai buna decat noi.
Nici triburile de bastinasi din America nu aveau scriere, asta inseamna ca n-au existat? Asta referitor la ce spune brigaela dacii s-au dus cu romanii, i-au luat aia de crecut laughing
Bine nici nu vin eu sa spun, asa e dacii is cei mai tari, de slabi stiu ca erau slabi, ca de erau bogati si cu minte nu-i cucereau romanii laughing deci povesti gasesti destule.

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Reliane, emoticoanele astea râzăreţe presărate peste tot sunt fără rost şi obositoare în acelaşi timp. Nu suntem la circ aici, să jonglăm cu ele cum fac ăia pe acolo. Suntem pe un site respectabil. Si apoi, să scrii aşa, alandala, la plesneală, fără să respecţi nicio regulă de gramatică este ofensator pentru cei ce citesc. Ţi s-a mai tot atras atenţia, iar tu justifici zicând că asta nu e site de limba română şi că ideile contează. Nu e chiar aşa. Îţi poţi da seama că greşeşti şi doar prin faptul că eşti unicat. Din un milion de useri, sau câţi sunt aici, nimeni nu scrie aşa, sfidând regulile de gramatică. Doar tu. Repet, nu suntem la circ. Ca să nu mai zic că te iei de Brigaela, care a dat un răspuns inteligent, de intelectual informat. Prieteneşte îţi spun, comportă-te şi tu ca lumea, civilizat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Articolele alea sunt ale lui Daniel Roxin sau ale lui Ion Coja? La câte crezi tu, dacă ai citi istoria lui Mihai Roller, și pe aia ai lua-o de bună. laughing
De ce scrii daci cu D mare? ))

| Avaricum a răspuns:

Mai degraba 250 de ani, si romanii nu au stat si ei pe acolo, au luat actiuni active pentru romanizarea teritoriului administrat de ei. Cum ai explica asemanarile foarte mari dintre romana si limba vorbita in roma?

| emayperritos explică (pentru Avaricum):

Pai latina este o limba românizata. Si este adevarat 100. Istoria pe care o sti tu si ceilalti a fost schimbata de masoni. Ei conduc lumea si au schimbat istoria. Si pentru informare culturala adevarata citeste despre descoperirea misterioasa din Sfinxul din Bucegi.

| Avaricum a răspuns (pentru emayperritos):

De unde poti sa stii ca asa a fost? Ca asa scrie pe multe articole scrise de dacofili? Asta inseamna ca e adevarat? Daca ma duc pe siteuri unguresti gasesc multe articole care zic ca romanii sunt un popor de ciobani cu origine in balcani care au migrat in transilvania undeva prin evul mediu. Acum cine are dreptate?
De aceea trebuie sa te bazezi pe surse obiective, chiar daca istoria in anuminte cazuri ar fi putut fi modificata in anumite aspecte, trebuie sa te bazezi pe datele pe care le ai, nu sa inventezi o poveste care iti convine tie. Nu vezi ipocrizia din ceea ce zici?

Si cat despre latina, lingvistica arata clar cum AZI limbile latine au la baza latina, si nu romana. Sau latina au inventat-o masonii si pe aia?