| VixMoldova10 a întrebat:

Stie cineva care este raza de distrugere( in Km) a unei bombe nucleare?

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Bomba Nucleara este un dispozitiv ce elibereaza intr-o maniera exploziva energia nucleara produsa de o reactie in lant de fisiune, sau fisiune si fuziune.

Fiecare bomba nucleara difera si la greutate (Tone) si cat de radioactiva este aceea bomba.
Dar raza poate sa fie de la:
-500Km
-1500km
-5000km
-10000km
PS:Odata ce o bomba nucleara numai ca a distrus aceea zona dar nu mai creste nimic in aceea zona ca este radioactiva intr-un termen de 100-400 ani.

Daca acest raspuns te-a ajutat nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns.

5 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Depind in functie de cat material este folosit. Distruge cat vrei tu sa distruga si chiar mai mult daca te gandesti la radiatii...

| Radu284 a răspuns:

Depinde de bomba, de relief, de altitudinea unde a fost detonata, de ce fel de constructii se gasesc acolo, etc.

In general, la o bomba atomica moderna, ceva de genul 10Km de distrugere totala sau aproape totala, si cateva zeci de KM de distrugere gen 50%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce te referi... unda de soc sau repercursiunile acesteia?

Răspuns utilizator avertizat
| iamSeBy a răspuns:

Depinde de marimea bombei, de cantitatea de material exploziv, de mai multi factori. De exemplu, bomba detonata de americani la Hiroshima a actionat pe o raza de aproximativ 3.5 km, dar in prezent sunt mult mai dezvoltate si ar putea distruge o suprafata mult mai mare.