| geooor a întrebat:

Stiti daca Sindomul androgenital este acelasi cu cel adrenogenital?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E groazniclaughing

| Deliiiia a răspuns:

E cam acelasi lucru. Sindromul androgenital reprezinta hipersecretia de androgeni produsi de celulele interstitiale testiculare Leydig, iar sindromul adrenogenital e hipersecretia tot a unor hormoni androgeni, asemanatori celor secretati de testicul, dar secretati de corticosuprarenala. Numele de adreno vine de la hormonii adrenocorticotropi care controleaza secretia corticosuprarenalei.

| KanameKuran a răspuns:

SINDROMUL ANDROGENITAL, cunoscut si sub numele de Deficitul de 21 hidroxilaza este o boala congenitala ce se caracterizeaza prin hipocorticism. Sindromul androgenital este cea mai frecventa cauza a hiperplazie congenitala a suprarenalelor, cunoscut si sub numele de SINDROMUL ADRENOGENITAL.