| Andrei272818 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si trebuie sa ma hotarasc la ce profil vreau sa dau in a 9-a. Am inteles ca exista real unde sunt stiintele naturii si mate-info. Si uman unde sunt stiintele sociale si stiinte filosofice sau nu stiu exact. Vreau sa stiu la care pr

1 răspuns:
| AnonimXQWERTYX a răspuns:

Pe langa profilurile de romana si mate, exista si alte profiluri cum ar fi cel economic. Probabil ca pentru unii suna plictisitor si complet nefolositor, dar iti spun din experienta ca este o alegere foarte buna, daca vrei sa inveti despre cum e viata reala si cum sa te joci cu banii in favoarea ta. Plus de asta, sunt multe oportunitati prin care iti poti imbogati educatia financiara.
O poti lua ca pe o varianta, pentru ca ai posibilitatea de a invata ceva nou si folositor, iar pe langa asta, romana si mate vei face in continuare, asa ca nu ai ce sa ratezi.
Mie, personal, mi se pare mult mai interesant, decat sa stau sa invat latina sau sa imi intorc creierii pe dos la o problema de fizica. Stim cu totii ca nu ne o sa ne fie niciodata de folos.