| Danişor a întrebat:

sunteti de acord ca viata nu are sens?
Ne nastem, traim, si murim.
Realizarile noastre sunt uitate dupa ce noi disparem.
In cele din urma, Universul o sa se sfarseasca in cateva miliarde de ani.

Voi ce parere aveti?

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu sunt de acord. Daca viata nu ar avea sens, atunci oricind am auzi despre ceva care se semene cu acest lucru, am intreba ce e aia, nu am avea idee despre ce e sensul. Insasi ideea de sens da sens vietii. Dar hai sa o luam mai simplu. Exista foame? Exista si mancare pentu aceasta nevoie. Exista sete? Exista si apa. Exista singuratate? Exista si oameni care sa indeparteze singuratatea. Exista o nevoie de sens in viata asta, tinjim sa ii gasim sensul? E si pentru asta un raspuns, undeva trebuie sa existe sensul ei. Poate doar ca noi nu am cautat unde trebuie.
Deci, din moment ce vorbesti de sensul vietii, e clar ca are sens.

| RAY a răspuns:

Atunci crede in basme cu zeii si vieti nelimitate,deci nu exista nici o dovada ca ar exista asa ceva e doar o credinta bazata pe nimic, mor bebelusi de mici tu insa traiesti si te plangi, uni se lupta cu cancerul alti cu foametea, saracia, boala si tu te plangi

| GabiDumitrescu a răspuns:

Viata nu are sens, dar fiecare ii gaseste unul. Universul... nu mi-as face griji pentru el. Mai degraba mi-as face pentru rasa umana in urmatoarele cateva decenii. La cum am luat-o pe aratura, s-ar putea sa nu mai prindem 2100.

| Danişor explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, bun comment.
Da, rasa umana nu o sa aiba un viitor prea bun daca continuam asa.

| anonimg a răspuns:

Fără Dumnezeu da, viața nu ar avea sens -sau este limitat de viață.
Dar pentru că ne iubeste, El ne-a dat din nou sens vieții. Astfel, chiar daca murim putem să privim dincolo de moarte. Păcatul si urmarea acestuia moartea, nu vor exista pentru totdeauna.
Dumnezeu a promis asta si va si face; iar dacă ne vom bucura sau nu de viața vestică, aceasta ține de noi -daca vom crede sau pe Dumnezeu pe cuvânt. De aceea suntem invitați să căutăm să cunoaștem pe Dumnezeu. Si minunat este că atunci când vom începe să facem asta, atunci vom vedea că viața noastră a început cu adevărat.
Astăzi putem să punem la încercare pe Dumnezeu.

| cristimihailov a răspuns:

Parerea mea este ca esti cam depresiv. Ar trebui poate sa socializezi mai mult si astfel iti vei raspunde si de ce viata trebuie traita. Din plin as mai adauga eu.

| Donsavas a răspuns:

Sunt oameni care nu au murit in mintea si sufletul nostru. Cei dragi au ramas in subconstientul nostru,au ramas in noi. Oamenii de valoare ai lumii,au ramas in istoria scrisa de om pe care o invatam la scoala sau de care inca amintim.
Daca o planeta se sfarseste,fie ea si renumitul ''Pamant'',a noastra Terra,nu se sfarste tot universul. Acesta este infinit. Este ca un cer care poate avea sau nu stele,el oricum nu inceteaza sa existe. Pentru noi nu mai exista,asa este,pentru cei ce se afla in el,vietuind,da. Viata are sens cand ii dai un sens. Poti aspira la lucruri mari, care sa duca la realizare personala peste ani sau poti sa faci ce ti place acum, cat inca simti si ai putea de a experimenta, crea, descoperi noutati.

| alina2k18 a răspuns:

Ne nastem, traim, si murim?
De ar fi asa simplu laughing)
PS: Daca lasi datorii dupa ce crapi si nu ai asigurare de viata... NU prea te uita nimeni boss laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Poti sa te gandesti astfel:
Viata nu are sens, tot ce faci va fi uitat dupa ce mori deci lasa dracu frica si incearca lucruri noi, nu te mai gandi la esecuri din trecut pentru ca oricum nu si le va aminti nimeni. Mergi inainte si distreaza-te, gaseste lucruri care te fac fericit si traieste-ti viata.

| 1231242 a răspuns (pentru drutzix):

Simplu, corect, aferent, extraordinar...cam astea sunt atributele răspunsului tău.

| drutzix a răspuns (pentru Inferno):

Interesant.

| drutzix a răspuns (pentru 1231242):

Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are atata sens cat ii da fiecare.

| SonicAndrei a răspuns:

Nu sunt de acord. Viața are sens, trebuie doar să îl descoperi. Universul nu e limitat doar la lumea materială pe care o vedem, care are un început şi un sfârşit. Mai există o lume stirituală, atemporală.
Realizările noastre nu sunt uitate şi pot fi folositoare pentru întreaga omenire. De exemplu, persoanele care au descoperit focul, roata, becul, telefonul etc... au contribuit enorm la evoluția societății, impact care se va vedea până la sfârșitul universului şi nu numai. Chiar şi realizăile minore a fiecăruia dintre noi afectează societatea în care trăim.
După dispariția universului material, toate sufletele şi realizările noastre vor exista în continuare în lumea spirituală.

| damnedwolf a răspuns:

Deci eu cred ca ar trebui fiecare sasi traiasca viata cum ii place nu sa incerce sa se ridice la asteptarile altora
deci eu cred ca viata are sens daca o traiesti cum iti place
cat despre realizari stau cam in felul urmator
un erou este amintit o vreme pe cand un criminal si dupa zeci si sute de ani este dat exemplu in cartile de istorie

| AlecuAlex a răspuns:

Sensul vietii e sa te reproduci si sa fii om cu ceilalti iar daca faci ceva catusi de putin important nu vei fi uitat da pentru asta tb sa faci sacrificii.

| Marius172 a răspuns:

Oricum la 60 ani n-o sa mai vrei sa traiesti vesnic, asa ca nu iti pierde timpul.

| florentinadinca128 a răspuns:

Nici eu nu am gasit sensul vietii pana la 30 ani.Ma simteam singura eu cu mine, eu cu parintii mei, eu cu sotul meu, eu cu copilul meu, eu cu oameni pe care nu-i consideram prieteni adevarati! dar am avut un vis foarte definitoriu, am murit si oamenii isi aduceau vag aminte de mine.Le duceam dorul tuturor incercam sa le spun ca sunt acolo dar degeaba nimeni nu ma vedea nimeni nu ma auzea.M-am trezit din cosmarul asta si am ramas cu o convigere bine intiparita in minte:"moartea e un sir nesfirsit de regrete " atat de dureros a fost acest sentiment.Deci nu stiu sa-ti raspund la intrebarea care-i sensul vietii, dar banuiesc ca moartea e regretabila si dureroasa daca nu ai dat un sens vietii...