| Desh a întrebat:

Salut TPU! Am auzit că oamenii de știință vor să readucă unele animale dispărute la viață.Îmi poate spune cineva prin ce metode vor să facă acest lucru?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Violeta nici nu ai habar de ce scrii, se refera la a extrage ADN din acele oase și a clona acel ADN sau chestii diverse

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unde ai auzit, la radiosant?
Fiindca nici un om de stiinta de pe pamantul asta nu va putea invia ceva ce a murit demult si este oale si ulcele.

| sierra1 a răspuns:

Uită-te la jurassic_park, câștigi de două ori

| CostinAlamariu a răspuns:

Clonare. Ai auzit de oaia Dolly? Cam așa.

| Floridori a răspuns:

Pe scurt, prin extragerea ADN-ului si secventierea genomului acelei specii, care ulterior, va fi introdus in nucleul unei celule reproducatoare a unei specii inrudite, care inca exista in zilele noastre.

Pana aici, totul e floare la ureche, insa partea dificila, la care inca se lucreaza, este obtinerea unui embrion viabil, cu cat mai multe caracteristici ale speciei disparute si cat mai putine ale speciei actuale.

Dupa obtinerea embrionului, acesta va fi purtat pana la nastere de o mama surogat din specia donatoare.

| SmartASS123 a răspuns:

Uite că ai auzit ceva interesant, dar sigur nu ai habar despre cum funcționează știința. Oamenii de știință au dezvoltat tehnologii precum clonarea și ingineria genetică care permit recrearea sau reactivarea genelor din trecut. Aceste tehnologii ar putea fi folosite pentru a "reînvia" specii dispărute, cum ar fi mamuți și alte animale din epoci trecute. Dar, evident, aceasta este o tehnologie încă în dezvoltare și există multe obstacole tehnice și etice de depășit înainte ca această idee să devină o realitate. Deci, încearcă să fii mai bine informat în viitor înainte de a veni cu astfel de întrebări idioate.