| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutor! Am un laptop Lenovo B580, cu Windows 7. Mergea totul bine până când un anumit membru al familiei a trebuit să joace ieri niste jocuri pe laptop, de care ştiam ca dauneaza laptop-ului. Azi dimineaţă cand am vrut să pornesc laptopul, nu m-a lăsat să intru în desktop. Când îl pornesc, îmi apare imaginea cu Lenovo, după care îmi apare în mod continuu o fond negru. în această situaţie ce trebuie să fac? Să instalez din nou Windows 7(şi cum să fac asta)? Dau fundă pentru soluţie!

3 răspunsuri:
| AdreAdre a răspuns:

Un joc nu are cum sa dauneze laptop-ului, decat daca are multi virusi, dar cativa virusi nu pot face nimic. Jocurile nu au cum sa strice laptop-ul. Iti arata ecra negru deoarece posibil de la acel joc rezolutia ecranului s-a dat prea mica sau prea mare. Cand il pornesti tine apasat F10 si alege "Enable Low-Resolution Video" sa se reseteze rezolutia la 640 x 480. Fondul negru poate fi si de la driverul placii video corupt. Tine apasat F10 si intra in Safe mode si vezi daca si acolo arata negru. Daca da, inseamna ca placa video are probleme cand intra in sistmeul de operare.

| Clarx a răspuns (pentru AdreAdre):

De curiozitate, când apăs F10 îmi apare lista intitulată "Lenovo Diagnostics" în care îmi apare mai multe opţiuni.

| Clarx a răspuns (pentru AdreAdre):

Câteodată îmi mai apare şi mesajul: '' A disk had error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart.'' Restartez după cum spune mesajul dar ciclul se repetă în mod continuuu.