Întrebare recomandată | AllexXtreme a întrebat:

Am și eu o întrebare care mi-o pun mereu, de ce cad stelele și ce inseamnă asta? Și din ce este compusa o stea? Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Dau funda la cel mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu cade nici o stea, sunt meteoriti care sunt atrasi de forta gravitationala a pamantului astfel cad spre pamant, cu ce viteza ai invatat la fizica, o stea este formata din hidrogen, practic steaua x va consuma hidrogen astfel rezultand heliu

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De ce să ai o întrebare, pe care să ți-o pui mereu, și nici măcar să nu încerci o cercetare pe Google? Conexiune la internet văd că ai și nici nu ești un ursuleț, care nu știe a tasta.

| cristi202 a răspuns:

Ti s-a spus deja ca e vorba de meteoriti ce cad pe pamint. Noi ii percepem ca stele cazatoare pentru ca ei, datorita vitezei, la intrarea in atmosfera, iau foc din cauza frecarii cu aerul, daca nu ma insel, din aceeasi cauza a avut loc accidentul navetei Columbia, si acea lumina degajata de ei o percepem ca fiind de la o stea.
Dar mie cel mai interesant mi se par luminile de la sateliti, acele mici stele ce pot fi observate care sunt in miscare si strabat cerul de la un capat la altul in jur de cam un minut.

| aXy99 a răspuns:

Nu cade nicio stea. Aia sunt de fapt meteoriti sau avioane, nu "stele". O stea este in general un anumit tip de corp ceresc din cosmos, masiv si stralucitor, deseori de forma aproximativ sferica, alcatuit din plasma in oarecare echilibru hidrostatic, si care a produs in trecut sau inca mai produce si azi energie pe baza reactiilor de fuziune atomica din interiorul sau.

| Theo94 a răspuns:

Acele "stele cazatoare" sunt denumite asa in termeni populari, ele de fapt sunt meteoriti care majoritatea ard in atmosfera neapucand sa atinga pamantul, iar stelele sunt altceva, de ex. soarele este o stea.

| MihaiSKill a răspuns:

Sunt facute din branza ca luna?

| Melindaklara1 a răspuns:

Pai se spune ca in spatiu nu este gravitatie si aer. Intr-adevar aer nu este si chiar si daca in spatiu simti ca stai pe loc si plutesti de fapt esti intr-o continua cadere. Din cate stiu stelele pot fi planete dar mai.mult niste bule (sa nu citesti gresit) uriase de gaz care stralucesc. Intr-un video, sau poate am citit pe undeva, stelele cad deoareca gazul acela nu mai este iar acestea se sting si "cad". Nu pot sa spun ca se stinge focul din care sunt, chiar si daca asa par, in spatiu nu exista foc deoarece pentru a se forma focul aste nevoie de oxigen iar acesta in spatiu nu se afla. Mai multe detalii gasesti pe google sau Youtube. Daca pot sa iti recomand niste Youtube-ri care chiar isi fac treaba legata de astronomie (universul sosmic) acestea sunt:"dincolo de univers", "doa de cultura" uneori mai posteaza despre univers si "top opt" si " atentie cad mere". Acestea sunt romani dar cu extrem de multa posibilitate vei gasi si englezi mai buni. Sper ca te-am ajutat. happy

| Melindaklara1 a răspuns:

Si da am uitat sa mentionez si eu ca stelele stau pe loc si meteoritii cad. Acestea cad cu o viteza extrem de mare si par sa prinda foc dar asta se poate intampla doar daca au aer.(am mai mentionat acest lucru asa ca nu iti mai explic inca odata.) happy
Asa ca trebuie sa stii ca acele exlozii din spatiu pe care le vezi in filme nu sunt adevarate nici cat ai spune "eu".(asta a fost un exemplu prost laughing )
Sin nou sper ca te-am ajutat