| ajutorplzzz a întrebat:

Am vazut astazi 7.11. 2013 un meteorit sau o cometa care a intrat in picaj dupa care s-a facut verde luminos si a disparut. Vreau sa stiu unde pot gasi informatii despre ea.

4 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Dumnule, unde erai? Daca era o cometa, o dadea la stiri.
Daca prin picaj te referi la: "a inceput sa arda" sau alt ceva de genu, inseamna ca a patruns in atmosfera si daca a fost destul de mare incat s-o vezi arzand inseamna ca ar fi provocat distrugeri sau macar o explozie deasupra solului.
Explozia nu este verde, fiindca nu este o explozie chimica, deci nu cred ca ai vazut in primul rand o cometa/meteorit/asteroid sau alt ceva de genu.

| Radu284 a răspuns (pentru ErrorFound):

Umm, sper ca iti dai seama ca majoritatea 'stelelor cazatoare', pe care le vezi arzand, sunt extrem de mici (gen cat un bob de mazare). Lumina verde poate fi data de compozitia meteoritului, diferite metale ard cu diferite culori.

| ErrorFound a răspuns (pentru Radu284):

Spune-mi un element sau o substanta care arde cu flacara verde.
In fine, poate era o lumian de semnalizare sau ceva. N-a pomenit unde se afla.

| Radu284 a răspuns (pentru ErrorFound):

Boron, barium, cupru, si altele.
http://en.wikipedia.org/wiki/Flame_test