| SuperGamerRO a întrebat:

Salut,TPU, aș vrea să știu originea piramidelor.cine le-a construit?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Egiptenii le-au construit. Mâine poimâine veți ajunge să întrebați cine v-a construit calculatorul pe care stați ca să puneți întrebări tâmpite.

| relian a răspuns:

Pina mai acum cativa ani oamenii moderni sau sa le zicem asa oamenii din secolu 20 nu erau capabil sa fabrice o sabie de samurai sau sabie de damasc, chestii pe care oamenii antici le fabricau fara probleme.Deci la fel sin cazul acestor piramide nu ai nevoie de unelte sau de masinarii sa faci o piramida.Nu zic ca stiu sigur cum le-au facut, dar ar fi putut f bine sa le toarne laughing asta este chestia cea mai la indemana, sa gasesti ceva retete sa poti pietrifica nisipu, este pisibil, se poate nu e nimic sf.Deci de ce aveau aia nevoie? De apa care o aveau, de nisip care numai asta se gasea pe acolo si cofrage simplu.Am spus este doara o optiune, nu am spus ca exact asa au stat lucrurile.Dar uitandu-ma la sabiile si armurile din antichitate alea de taiau metale, armurile alea ce nu se zgaraiau pai cum frate adica aia puteau iar astia pana mai ieri nu erau capabili? La fel de bine ar fi putut sta lucrurile sin cazul constructiilor, aia aveau retete ce sau pierdut, dar era f usor pentru ei sa faca asta.Probabil aveau nevoie de forta de munca, iar secretele nu le stia asa oricine, mai ales atunci, ca urmare de aia nu vedem asa de multe constructii genul ala.Zic si eu ca o teorie.Am citit odata ca un tip ar fi demonstrat ca rocile alea sunt turnate,dar a fost asa mediatizat f putin pentru ca ar strica afacerea asta cu turismu.Din ce am inteles asta era specialist in roci,explica el acolo cum apare o roca naturala cum e una turnata ce aer se afala in fiecare bla bla,a luat ceva monstre din piramide, tipu este f cunoscut, nu-i stiu numele, e cunoscut in domeniu asta roci chestii trestii, deci a luat momstre lau lasat aia si lea faramnat lea sectionat sia spus is turnate, ba zice el acum noi nu bagam mana in foc car fi gasit fire de par in acele monstre de roci luate de la piramide.Acum co fi asa sau nu, ma gandeam si eu la chestia asta cu turnatu dar asa apoi am citit despre tipu asta.Eu nu vad pe aia care sa care atata piatra, apoi sa le aseze doara cu mana una peste alta in felu ala.E in regula sa zicem ca nu stiu ce bloc de piatra poate fi ridicat de 1000 de oameni, e posibil, dar intrebarea este cum apaucau o mie de oamenii poiatra aia, ca naveau loc nu? laughing e destul de ciudata chestia.Pe cand daca ar fi turnat mi se pare destul de logic si simplu, plus de asta de aici si faptul ca intre roci nu e spatiu laughing pai daca torni una peste alta de unde spatiu.Sa slefuesti cu mana sa fie perfect mai dao la jalea ca nu prea tine.Dar na fiecare cu teoria lui pana la urma, eu asa cred c a au fost construite.

| peperonies a răspuns:

Egiptenii.

| drutzix a răspuns:

Alea din Egipt? Presupun ca egiptenii, stiu e absolut socant.

| Yinsho01 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Piramide_egiptene

Era chiar foarte greu sa cauti pe net.