| Valy4567 a întrebat:

Aveţi idee dacă în București se comercializează azot lichid? Am văzut că în SUA foarte mulţi vloggeri fac experimente cu azot lichid și mă gândeam dacă la noi se poate găsi, având în vedere că avem legile mult mai stricte.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

NU tot ce se filmeaza si se expune pe Youtube trebuie crezut si mai ales NU TREBUIE INCERCAT!
Azotul lichid este FOARTE PERICULOS si necesita pregatire speciala pentru manipulare si folosire!

Daca din greseala scapa azotul lichid peste tine, aceea parte a corpului ingheata instant si va trebui taiat din corp (daca nu cade singur).

Deci, daca nu ai pregatire speciala, nu incerca sa imiti experientele vlogerilor!
Pot fi chiar si mortale sau produc accidentari foarte grave, cu urmare pe viata!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt fabrici de azot lichid pe lângă institutele de cercetare.
Nu este un bun comerciabil pentru public. Ai nevoie de un recipient special. Nu este o substanță interzisă. Cred că ai putea să obții la cerere, dacă cererea ta ar fi justificată.

| Steregoi a răspuns:

Poate fi periculos.

| Nilsson a răspuns:

Dupa cum ti-au spus si altii inainte, azotul lichid este foarte periculos.
Gandeste-te ca atunci cand e frig afara si iti scoti manusa la -10 grade simti ca ingheti.
La -196 de grade cat are azotul lichid daca scapi o singura picatura pe mana ti se face piatra.

| Nilsson a răspuns:

Mai lipseste sa intrebi daca se comercializeaza nitroglicerina.
Se vinde in farmacii happy

| CarcotasulVesel a răspuns:

In Romania sigur se gaseste azot pentru ca, din cate stiu eu, poate fi folosit la:
-umflat roti de biciclete sau alte roti (se pare ca e mai bun decat aerul, chiar daca aerul contine 78% azot, pentru ca scapa mai greu din roata, si deci roata se pastreaza umflata mai mult
-racit procesoare cu azot lichid
https://stirileprotv.ro/......marte.html

iar eu am gasit, asta:

https://www.olx.ro/......le/q-azot/