| PlayerE7 a întrebat:

Credeți că există viață pe alte planete? Este studiată problema de știință? Dacă da, sunt ceva cărți de specialitate? Titluri ale acestora?

15 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

1. Eu cred ca da
2. Nu prea e studiata ca nu avem cum. Singurul "stiudiu" este un exercitiu statistic numit paradoxul fermi.
3. Posibil sa fie carti, dar nu o sa iti zica nimic folositor, teoria paradoxului de mai sus o sa iti spuna cam tot ce stim despre posibilitatea existentei lor.

| SilentRain a răspuns:

Dacă exista in Vaslui, cu siguranță undeva in univers exista viata

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Da, cred ca sunt sanse se existe diverse forme de viata pe alte planete. Poti sa studiezi subiectul citind articole pe nature.com si phys.org

| Ineys a răspuns:

Da, e studiata. Un search pe Google iti ofera sute de informatii. Sunt interviuri pe Youtube cu persoane de specialitate, oameni competenti care studiaza asta de-o viata si discuta despre subiectul asta.

| Meme10Memu a răspuns:

Nu exista. Facerea 1:1:"La inceput Dz a facut cerul si pamantul".

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nici de microbi, virusi nu scrie, desi nu exista?

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Microbii, virusii au facut parte din lucrarile de creare sau de amenajare a Pamantului dupa crearea cerului si a Pamantului ca obiect cosmic. Meteoritii cazuti din spatiu s-au contaminat cu microorganisme sau cu ADN la intrarea in amosfera terestra si nicidecum nu au adus din spatiu cosmic ADN sau parti de ARN.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti fenomen steregoi

| PlayerE7 explică (pentru Meme10Memu):

Aaa da. Si pământul e plat, noi suntem în centrul universului, soarele debutează în jurul nostru și toate astea de evul mediu. Toată lumea este o conspirație, virusul asta e un pretext ca sa ne vaccinam si sa ne bage un cip cu care sa ne controleze prin 5G. Asa ca te rog frumos.

| Meme10Memu a răspuns (pentru PlayerE7):

Ai idei preconcepute. Pune mana si citeste Biblia.

| PlayerE7 explică (pentru Meme10Memu):

Am citit-o frate. Si e doar o carte scrisă de oameni pentru oameni. Nu are nici o legătură cu Dumnezeu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru PlayerE7):

Mai citeste-o inca o data. Poate te prinzi.

| AlexMh a răspuns:

Categoric exista

| BilaRomânească a răspuns:

Dacă universul este infinit, să nu mai spunem imens, desigur că există.

| kevin9 a răspuns:

De ar exista viata doar la noi pe pamant?