| costinvlad a întrebat:

Dacă îmi leg de mana sau țin în pumn o hârtiuță pe care să scrie că îmi visez nevasta viitoare, o să am în vis hârtia în pumn cu ce am scris pe ea? Și o să aflu cine va fi viitoarea nevastă? Cum vi se pare ideea? Ofer fundă.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

-după ce o întâlnești si ii spui ei cum ai găsit-o ea te va lăsa pentru că poate, pardon, va pleca deoarece nu este un actor sau un trofeu ce îți executa ție visele.
Pe ce te bazezi? Sunt nenumărate povești similare prin liertatură, de exwemplu citește cartea Banco de Henry Chariere, Citește prestigiul și problemele visului de Roger Caillois, și vezi că se întâmplă invers, nu numai că nu va pleca ci va fericită că ai găsit-o astfel.
=====
- dacă o întâlnești si nu ii spui cum ai gasit-o, iar te va lăsa deoarece vei avea o față de holbat si nici nu vei știi ve să vorbești.
Pe ce te bazezi când spui că va avea o față de holbat exact atunci?
Iar fața de holbat îi va spune ei că el o dorește, și asta vrea o femeie să fie dorită, deci este un avantaj penrtru el. Asta dorește o femeie, ca cineva să o viseze pe ea și să o caute.
=====
Cănd esti capabil (deci nu mai esti întreținut) si vrei să îți faci o familie atunci ai nevoie de... exact, de o nevastă care sa fie capabilă, sa vrea la fel, atunci sunt mii de idei si mii de planuri.
Când "te trezești însurat" atunci... fie ce o fi, vrei ce vor altii si faci ce poți după ce aprobă altii. Poate iar iti vine idea sa mai iei o hârtiuță si sa o visezi si pe a doua "nevastă" că deja ai experiența in domeniu.
De ce să mai ia o altă hârtiuțăm dacă are deja o nevastă și se înțelege bine cu ea.
Vezi că te contrazici în ceea ce spui? Ai început prin a spune că este imposibil iar acum îi propui să repete procedeul.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Superstitii. Daca stai numai in casa, poti sa iti legi hartiuta si de gât, ca tot nu iti vei gasi viitoarea nevasta.

| RoCkKiD a răspuns:

Ideea e proasta si nu o sa aiba nici un efect.

Totusi sugerez sa o aplici si sa ne zici ce a iesit, dar nu iti lega mana cu nimic, ha sa nu riscam accidente. happy

| Emazio a răspuns:

Unde ai gasit asta? nici un ritual nu o sa te ajute sa iti gasesti nevata, ci tu insuti iesind in lume.

| anonimg a răspuns:

Dacă așa ar fi lăsat Dumnezeu lucrurile, atunci toți am fi făcut la fel.
Nu ne ajută cu nimic să cunoaștem mai dinainte numele soțului/soției.
Dar în schimb ne va ajuta pregătirea pentru căsătorie. Adică să avem un serviciu bun care să poată face față nevoilor familiei; să învățăm să ne stăpânim pentru ca atunci când vor apărea probleme in familie să știm să le rezolvam într-un mod liniștit.

| johnnny123 a răspuns:

Nu funcționează și cu numerele de la 6 din 49?

| costinvlad explică (pentru johnnny123):

Sunt șanse mari.

| johnnny123 a răspuns (pentru costinvlad):

Atunci ce mai pierzi vremea pe TPU? În câteva luni poți să fii miliardar, te muți la Monte Carlo și te combini cu o ducesă.

| Plato a răspuns:

Prostii, incearca sa nu mai crezi ridiculitatile astea.

| NGheorghe a răspuns:

Imposibilă:
-după ce o întâlnești si ii spui ei cum ai găsit-o ea te va lăsa pentru că poate, pardon, va pleca deoarece nu este un actor sau un trofeu ce îți executa ție visele.
- dacă o întâlnești si nu ii spui cum ai gasit-o, iar te va lăsa deoarece vei avea o față de holbat si nici nu vei știi ve să vorbești.
Cănd esti capabil (deci nu mai esti întreținut) si vrei să îți faci o familie atunci ai nevoie de... exact, de o nevastă care sa fie capabilă, sa vrea la fel, atunci sunt mii de idei si mii de planuri.
Când "te trezești însurat" atunci... fie ce o fi, vrei ce vor altii si faci ce poți după ce aprobă altii. Poate iar iti vine idea sa mai iei o hârtiuță si sa o visezi si pe a doua "nevastă" că deja ai experiența in domeniu.

| NGheorghe a răspuns (pentru sadrian46):

Ai dreptate, nu ma bazez e povesti si nici nu am luat in calcul horoscopatele (pe cele ce, la început, preferă "să creadă" in loc de "să știe"... că apoi toate se lămuresc si nu "va fericită că ai găsit-o astfel" lol)
îți sugerez să-ți faci o poza la răspuns, că si așa e premiat, si să-l pui intr-o ramă ca să ai de ce să te miri peste 20 de ani.

| sadrian46 a răspuns (pentru NGheorghe):

Dacă o să mai trăiesc încă 20 de ani, având în vedere că am 72, o să mă chiar mir.

| NGheorghe a răspuns (pentru sadrian46):

Bine, bine, ia să vedem câți 72-sprezece de ani ai tu? (că dacă aș lua in considerare sfaturile ce le dai aci, aș zice că ai mult mai mult, 73 de ani petrecuți numai citind... in stiele, iar dacă m-aș lua după cheful tău de a contrazice 100% pe alții atunci ți-aș da chiar mai mult, cam vreo 73 de ani si jumătate de citit... tot in stiele!) ).
Test!- pentru tine timpul este nelimitat. (Sper că ai umor deoarece nu aș vrea sa te fi intimidat prea tare, cu buna mea dispoziție de până acum, si să-l pici din cauza asta!)

https://www.youtube.com/watch?v=KWFfDyupGpQ

este un film de doua minute. Așadar o intrebare pentru un om matur ca tine, de bunic trecut prin viață: Ce motiv ar avea acel tată ca să își dorească să fie favorit?

| sadrian46 a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu am decât un răspuns care se vrea savant.
Înainte de a se naște un copil, bărbatului i se poate întâmpla să fie iubit ca un copil de către soția sa, adică ca aceasta să îi acorde totalmente toată atenția și grija sa.
Apoi se naște copilul. Soțul imediat trece pe locul doi, e normal din partea mamei să se comporte așa.
Acum, la data de istorie a familiei când este filmat acest videoclip, copilul face clar diferențierea dintre mamă și tată.
Cum se poartă mama cu el? Poate îi mai dă să sugă, poate nu, dar grija pe care i-o acordă ea copilului este evidentă pentru acesta. Ea îi dă de mâncare, ea îl spală, ea îl adoarme. Astfel răspunsul copilului este pertinent și justificat.
Și-a redobândit tatăl statutul și gradul de atenție, mângâiere și dezmierdare ( manganare= a da de mâncare și des-merdere= a șterge de rahat) de dinainte de nașterea copilului? Încă nu, și poate că nu îl va mai redobândi niciodată. Așa că el tânjește după acel statut. Copilul este fetiță și la un moment dat, poate că își va admira tatăl ca pe un bărbat, dar aceasta se va întâmpla peste 10-12 ani. Așa că el suferă din lipsă de iubirea pe care deocamdată nu o poate avea de la soția sa, căci pentru ea copilul este pe primul loc în continuare, în mod firesc.
Așa că cerșește și el de unde poate, și speră el că, măcar la nivel declarativ, poate că fiica l-au putea prefera pe el, să mai reducă din handicap. Din cauza aceasta el insistă și speră și parcă promite și o jucărie să întoarcă votul în favoarea lui. Iar copilul la vârsta inocenței, fără diplomație, îi dă peste bot cu un răspuns cinic.
Asta este motivul tatălui, ca dovadă că indiferent de vârstă, toți avem nevoie de un pic de atenție, de dragoste în plus, chiar și la 72, 73 de ani, la anul și la mulți ani.
Am simțul umorului și tendința oarecum naturală de a-mi face singur cultul personalității o combat cu asta, cu auto ironia, așa că dacă reușești să îți bați joc de mine inteligent, să pot să râd și eu ești welcome.

| NGheorghe a răspuns (pentru sadrian46):

Hai mai încearcă o dată!
Teoria cu tați neiubiți nu se potriveste aici, acel tată nu cerșește ci manipulează încontinuu (cu jucării, cu mancare, cu acordare de atenție condiționată) si face presiuni chiar din prima secundă.

| sadrian46 a răspuns (pentru NGheorghe):

-după ce o întâlnești si ii spui ei cum ai găsit-o ea te va lăsa pentru că poate, pardon, va pleca deoarece nu este un actor sau un trofeu ce îți executa ție visele.
Pe ce te bazezi? Sunt nenumărate povești similare prin liertatură, de exwemplu citește cartea Banco de Henry Chariere, Citește prestigiul și problemele visului de Roger Caillois, și vezi că se întâmplă invers, nu numai că nu va pleca ci va fericită că ai găsit-o astfel.
=====
- dacă o întâlnești si nu ii spui cum ai gasit-o, iar te va lăsa deoarece vei avea o față de holbat si nici nu vei știi ve să vorbești.
Pe ce te bazezi când spui că va avea o față de holbat exact atunci?
Iar fața de holbat îi va spune ei că el o dorește, și asta vrea o femeie să fie dorită, deci este un avantaj penrtru el. Asta dorește o femeie, ca cineva să o viseze pe ea și să o caute.
=====
Cănd esti capabil (deci nu mai esti întreținut) si vrei să îți faci o familie atunci ai nevoie de... exact, de o nevastă care sa fie capabilă, sa vrea la fel, atunci sunt mii de idei si mii de planuri.
Când "te trezești însurat" atunci... fie ce o fi, vrei ce vor altii si faci ce poți după ce aprobă altii. Poate iar iti vine idea sa mai iei o hârtiuță si sa o visezi si pe a doua "nevastă" că deja ai experiența in domeniu.
De ce să mai ia o altă hârtiuțăm dacă are deja o nevastă și se înțelege bine cu ea.
Vezi că te contrazici în ceea ce spui? Ai început prin a spune că este imposibil iar acum îi propui să repete procedeul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol
N-o sa iti gasesti nevasta nici o data daca dormi cu biletele in mana.
Trebuie sa o cauti gen.
Sti ce zic?
Gen fizic, ca daca astepti sa te caute ea, poti sa astepti si o viata daca ai ghinion.
Adica banuiesc ca tu vrei sa te insori, nu sa te mariti. nu?

| LuluOneMillion a răspuns:

De ce ai crede asa ceva. Ar fi cazul sa incepi sa citesti si tu o carte.