| schlau a întrebat:

In ultima vreme ma tot gandesc la persoanele care se bucura din absolut orice, chiar si dintr-un nimic.(Cum ar fi ca infloreste un copac). Chiar nu sunt capabil sa-i inteleg.Pentru ce sa te bucuri din moment ce viata e de cac***.Eu asa vad lumea, in negru si gri. Explicati-mi si mie, pentru ce sa ma bucur? Plimbarile in parc sunt ceva cat se poate de ciudat pentru mine.Mai bine ma plimb prin oras decat sa stau pe o banca in parc ca tristu'.Si la scoala, cade un idiot pe jos, hai sa radem.Pentru mine viata se rezuma la studiat intens si citit-istorie, filosofie si biologie) si sa ies la filme.Mi-a zis o fata ca ar trebui sa ma schimb.Pentru ce? Nu sunt emo, sau vreun gen din asta, da pe bune.La ce viata are o persoana in tara asta, pentru ce sa zambesc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rau, daca asa gindesti. Daca pomul (de exemplu) infloreste la fiecare 12 luni, este pentru repetarea bucuriei noastre. Sa nu uitam sa ne bucuram. Ma bucur si de ochii frumosi ai unui copil.
Imi pare rau sa-ti spun, dar sufletul tau este bolnav. Nu stiu cu cine sa-ti recomand sa vorbesti despre asta. Psihologii, mai rau te fac sa te simti vinovat. In preoti, nu cred eu. Totusi, unii din ei fac adevarate minuni cu sufletul omului. Popa de cartier nu e calificat pentru asa ceva. Un calugar eventual. Dar cei mai buni sint prietenii de virsta ta cu vointa ta de a te trezi din letargia in care ai cazut. Iesi cu ei de cite ori poti, chiar si in locuri stupide. Usor-usor, iti vei reveni. Sper, dar mai ales iti doresc! Pentru ca altfel, te vei izola de lume si nu vei realiza nimic in viata, cu toate studiile si diplomele pe care le vei obtine.

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca de acum iti catranesti starea de spirit cu asa zis lucruri serioase "filozofia" inseamna ca pe la 40 de ani esti ori cel mai mare betiv ori in vreun ospiciu. Nu mai bune botu' la filozofie, citeste, invata, cunoaste, dar spiritul trebuie sa fie in armonie cu mediul. Daca nu ai bucurie pentru nimic, ghidusiile unui catel sau bucuria aerului de primavara si revenirea la viata dupa o iarna care deja incepuse sa plictiseasca, atunci ia-ti diriga de mana si impuscati-va, oricum toate-s inutile pentru voi. Oricum nu-i nicio pierdere, niste mutre acre minus in peisaj.

| schlau explică (pentru Hombre):

Cand mi-am mentionat diriginta, ma refeream ca ea a zis faza cu ''infloritul pomilor'' si sa ne bucuram, etc...nu ca ar fi si ea a sad women.Si faza cu filosofia(si vezi ca se scrie cu S cu cu Z, chiar daca pe net scrie cum ai spus tu), nu ma refeream la filosofia unui batran de 40 de ani.Si parca se preda la scoala materia asta.Insa eu o studiez la un cu totul alt nivel.Ti-ai spus parerea dar nu ai si argumentat-o.Ghidusiile unui catel? Marea mea intrebare? Why? E un catel.

| Hombre a răspuns (pentru schlau):

filozofíe v. filosofíe
Sursa: DOOM 2 (2005)
Vezi daca citesti filozofie peste nivelul tau ai inceput sa ai nasul pe sus si "Pentru ce sa te bucuri din moment ce viata e de cac***."
"Marea mea intrebare? Why? E un catel."
Pentru super marea intrebare e doar un căţeluş.
Ce sa argumentez, vrei sa-ti pun suzeta in gura, la cata filozofie cunosti esti destul de tare, mai ales ca pentru tine unu' de 40 de ani e batran. Arunca dracului filozofia aia, tu nu observi ca nu-ti ajuta la nimic decat sa-ti dai aere, nu e de tine. Traieste-ti viata ca acu' fuge.

Apache
| Apache a răspuns:

Viata e gri pentru ca asa ti-o faci tu...nu poti sa intelegi cum sunt altii fericiti pentru ca nici nu o cauti.
Ramai cu filosofia ta...si cand o sa se traga linie si o sa privesti in urma o sa te trezesti ca ti-ai irosit anii de pomana.
Poti sa gasesti fericirea si intr-un rahat daca o cauti...dar asta e problema cu filosofii, nu o cauta.

| Kaℓi a răspuns:

Daca asta iti face filosofia, las-o...

| Musique a răspuns:

Pentru că poți.
Simplu, nu?

Vezi tu, viața nu se rezumă doar la studii.Degeaba ești un geniu dacă nu te poți bucura de restul lucrurilor care te înconjoară, chiar și de simplul fapt că vine primăvara.
Voi toți aveți ceva cu țara asta, săraca.Cu ce mama naibii v-a greșit ea? E atât de frumoasă, de minunată și de unică-n felul ei.Nu criticați țara, ci conducerea ei, oameni buni!
Meh, ziceai că mai bine studiezi, însă cu tot studiul, tot ești incapabil să vezi lucrurile mai departe de aparențe, să cauți interiorul, căci acolo găsești fericirea/bucuria.
Aș prefera să fiu un om simplu și fericit decât un geniu trist.

Nu te judec pentru că nu te cunosc, însă-mi exprim opinia pe baza a ceea ce ai scris mai sus.
O zi frumoasă!

| HelpMeNow a răspuns:

Sunt genul de oameni care merg pe ideea " Doar o viata ai"... asa sunt ei si ii respect ca pot trece cu vederea peste viata asta dubioasa...

| RAY a răspuns:

Gandesti dramatic viata este scurta fiecare clipa de bucurie este esentiala vietii

| relian a răspuns:

Frate scuza-ma dar cred ca ai nevoie de ceva medicatie sincer.Tu stii ce este viata? Am vazut ca spui ai studiat filozofie.Pai nu prea se vede.Afla ca viata pe asta se bazeaza pe amanunte, pe nimicuri despre care tu leai aratat aici.Asta este viata amanunte, nimicuri puse cap la cap.Gindestete ca daca tu nu poti sa faci un nimic din asta, pentru ca daca nul faci nu esti capabil sa-l faci nu ca nu vrei atunci ce sa iti ceara cineva chestii mai complicate. Poate? Tu ce faci si cum esti, scuze ca spun dar esti o masina, un program care nu intelege viul.Deci tu esti o piatra sau esti ceva viu? Asta face diferenta intre lumea vie si nevie.Cind infloreste un pom si nu te bucuri inseamna ca ai deja probleme crede-ma. Bucuria nu trebuie sa iti aduca neaparat ceva material, pentru ca tu vad ca la asta te gindesti, pentru ce sa ma bucr spui.Pt tine, pentru fiinta ta vie care vede ca o alta fiinta vie capata viata de aia trebuie sa te bucuri. Daca esti o masina normal nu ai cum simti aceasta bucurie, viata in sine.Deci tu bagi in tine informatie si atit,nu ai simturi nu ei emotii etc. Daca asa stau lucrurile cred ca suferi de o afectiune dar nu mai stiu cum este numita. Sper ca nu te superi pentru ce spun dar nu o spun sa te iau peste picior sau mai stiu eu ce altceva.Tu cindva o sa vrei sa ai o familie? Si cum te vei comporta? Ai facut sex in viata ta odata macar? Ce ai simtit sau daca ai simtit ceva? Infloritul unui pom,o piesa clasica te face sa te simti relaxat, creierul tau are nevoie de relaxare, de hrana spune-i cum vrei spirituala, de energie pozitiva, de ceva viu.Deci eu asa cred cauta ca exista si altii asa cum esti tu dar este sa-i spunem asa o afectiune. Spui ca decit sa te plimbi prin parca te plimbi prin oras.Ok e f bine si ce simti cind te plimbi prin oras? Daca tu te simti bine cind te plimbi prin oras, asta te face happy atunci esti ok si ai gasit si raspunsul alora care se plimba prin parc.Pe unia ii bucura o plimbare prin parc, pe altii o plimbare prin oras.Cu alte cuvinte sintem diferiti in cewa ce priveste ce, cum si cit simtim.Deci ai gasit raspunsul.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Vezi http://www.cinemagia.ro/......uri-18581/ si apoi, in orice alta tara e asa, cei cu bani o duc bine, ceilalti nu, ar fi chiar culmea sa fie altfel. :))

| ErrorFound a răspuns:

Bun venit in grup.
Te dezamageste prostia altora, nu-i asa? straight face

| OOOLEOOO a răspuns:

Totul tine de atitudine si mentalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza cu cazutul, nu o agreez. Dar, mi-e mila de tine daca nu poti sa te bucuri pentru nimic si nici sa te relaxezi in parc. E bine ca studiezi. Dar nu e bine ca te izolezi de viata. Chiar daca vei fugi din tara asta, fara sa fi trait normal ca orice tinar aici si acum, nu te va bucura nimic nici in alta parte. Fata, are dreptate: trebuie sa te schimbi.

| schlau explică (pentru anonim_4396):

Apreciez sfatul tau.Nu am zis ca ma izolez sau ca sunt izolat dar unele lucruri mi se par penibile(faza cu parcu e un exemplu-pentru ce sa ma plimb in parc si sa vad flori-urasc florile fiindca se ofilesc-caini si baieti cu fete? Am prieteni, care mi-au zis de atatea ori''RAZI'' da' pentru ce? Nu vad sensul.Cand am intrat la liceu-acum 3 ani-am inceput sa studiez filosofie si concluzia generala la care am ajuns e ca viata e numai suferinta si tristete.Sau faza cu infloritul pomilor-replica lu' diriga-PENTRU CE? E un pom.Mai infloreste peste fix 12 luni.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

"Psihologii, mai rau te fac sa te simti vinovat."
Banuiesc ca ai fost la un om cu diploma de pe net care isi spunea psiholog. Totusi, te rog, nu le fa o reputatie proasta doar din cauza ca unul nu-si face treaba cum trebuie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru schlau):

Rau, daca asa gindesti. Daca pomul (de exemplu) infloreste la fiecare 12 luni, este pentru repetarea bucuriei noastre. Sa nu uitam sa ne bucuram. Ma bucur si de ochii frumosi ai unui copil.
Imi pare rau sa-ti spun, dar sufletul tau este bolnav. Nu stiu cu cine sa-ti recomand sa vorbesti despre asta. Psihologii, mai rau te fac sa te simti vinovat. In preoti, nu cred eu. Totusi, unii din ei fac adevarate minuni cu sufletul omului. Popa de cartier nu e calificat pentru asa ceva. Un calugar eventual. Dar cei mai buni sint prietenii de virsta ta cu vointa ta de a te trezi din letargia in care ai cazut. Iesi cu ei de cite ori poti, chiar si in locuri stupide. Usor-usor, iti vei reveni. Sper, dar mai ales iti doresc! Pentru ca altfel, te vei izola de lume si nu vei realiza nimic in viata, cu toate studiile si diplomele pe care le vei obtine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg suferinta sufletului tau...
Nu e bine sa fii asa, asta am realizat eu...e bine sa fii o persoana care se bucura din absolut orice dar e greu sa te schimbi brusc.Iti trebuie timp, rabdare, intelepciune.Suna superb cuvintele„istorie, filosofie si biologie"pentru cineva care pune pasiune, dar cuvantul„viata" e mai frumos.Incearca ca realizezi o punte de legatura intre studiat si viata contemporana.E greu dar asa va fi mai bine, tu îi dai ce culoare vrei tu vietii tale! Nu te pune nimeni sa alegi intre a fi un geniu trist sau un incult fericit.Tu poti sa fii un geniu fericit doar daca vrei cu adevarat asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata e un dar ce merita pretuit din plin, bucura-te de ea, pretuieste fiecare moment daca chiar vrei o viata de calitate, nu trebuie sa ai zilnic aceiasi rutina, mai fa-ti timp si pentru distractie si desigur continua cu studiul. Multa Bafta

| Scarbo a răspuns:

Asta simt si eu, nu mai gaesesc nimic interesant in lumea asta, totul e atat de plctisitor si lipsit de sens.

| punkbuster9988 a răspuns:

Doar cand ai putine lucruri care sa te distraga inveti sa te bucuri de orice.

| punkbuster9988 a răspuns:

Daca te bucuri de tot ce e frumos iti faci tie o favoare.

| AnoOo a răspuns:

Indragosteste-te si ai sa vezi ca viata ti se va schimba.

| wenwynig a răspuns:

Ti-ar trebui o punga de plastic trasa pe cap si ermetizata pana vezi lumina de la capatul tunelului. Dupa resuscitarea facuta de SMURD o sa te bucuri chiar si atunci cand dormi, toata viata ta.
In tara asta, aveti toti Internet si telefoane scumpe luate-n rate, dar va plangeti ca o duceti rau, ca-i viata neagra/gri. Romanii o duc bine, dar le place autovictimizarea.

| NNella a răspuns:

Nu cred ca un emo se va bucura vreodata de inflorirea pomilor sau ceva de genu laughing. Dar oameni care totusi se bucura de aceste lucruri marunte si simple sunt optimisti si plini de viata. Crezi ca ei nu au o viata aiurea? Chiar lucrurile simple le aduc un zambet pe fata si ii ajuta sa treaca peste toate problemele. Pe tine ce te face sa zambesti, sa te bucuri ca traiesti? thinking

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru NNella):

Tu stii ce este un emo? Cred ca nu.

Emo este acela care pune suflet in ceea ce face. Daca un copac infloreste, el se bucura, daca o pisica isi rupe laba, acesta plange.

Moda emo este altceva! Imbracaminte, mutilari, chestii, trestii, astea-s extreme.

Sa-ti mai zic un secret: "emo" vine de la "emotional", nu de la "eu ma omor"!

| NNella a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Sa-ti zic si eu un secret: stiam si fara sa mentionezi tu de la ce vine cuvantul emo. happy

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru NNella):

"Nu cred ca un emo se va bucura vreodata de inflorirea pomilor sau ceva de genu laughing."
Daca spui tu, te cred.