| Tyberiu2000 a întrebat:

întrebarea mea este:Voi cum definiți moartea, Cel mai interesant răspuns primește FUNDA.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest sfarsit numit moarte este de fapt un alt inceput. Cand ai venit pe pamant, in lumea asta ti s-a dat un corp de care sa te folosesti ca sa te conectezi, adaptezi si dezvolti in dimensiunea in care vei trai. Acest corp te imbraca, pentru ca tu esti Sine. Acest corp te ajuta cat timp iti faci misiunea. Cand misiunea ta e gata, corpul si-a indeplinit scopul si il lasi in urma, intorcandu-te de unde ai venit.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Înseamnă că misiunile copiilor din Africa/India/Pakistan, sunt destul de scurte. Unii, şi asta destul de recent, foloseau pentru a le da curaj în "luptă", inima unui copil, adică îl sacrificau, o tăiau bucăţele şi o mâncau. Oare asta era misiunea copilului ăla? Sau, prin afganistan, unii copii preferă să fie abuzaţi sexual de soldaţi, dar să stea la protecţie, decăt să fie sub gloanţe; oare asta e misiunea lui? Sau tot prin africa, tot copii, erau recrutaţi în "armată"(adică un fel de găşti cu arme), şi fetele erau violate pentru a le "întări", asta să fie misiunea lor? Şi vorbesc totuşi de evenimente ce s-au petrecut în interval de 10 ani din momentul la care scriu acum. Dacă intru adânc în istorie, ţi-aş face romane întregi cu astfel de "misiuni". Viaţa nu-i un film american, cu scenariu şi final fericit, viaţa e imprevizibilă şi nu ţine cont de "misiunile" noastre.

Răspuns utilizator avertizat
22 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Faina intrebare si mi-a placut raspunsul premiat cu fundita big grin
moartea este o schimbare, cand termini aici, faci un pas intr-o parte; poti face acest pas si in timp ce traiesti, ca si o "excursie";
viata este un fel de vis, ai obs cand te trezesti dintr-un vis esti constient de realitatea de aici iar cea din vis pare asa blurata, asa e si cu moartea, cand te "trezesti" adica mori devi constient de mai mult din ceea ce esti

| Polaris a răspuns:

Și toată lumea fie o să bage definiția pur biologică, fie o să bage clișee sentimentale, fie o să scoată citate de pe net.
Moartea e tipu' ăla mișto cu coasă de pe Discworld, care VORBEȘTE CAM AȘA:
http://en.wikipedia.org/wiki/Death_(Discworld)

| Inferno a răspuns:

Moarte- oprire a functiilor vitale ce produce leziuni ireversibile.

| RAY a răspuns:

Nu stiu daca as sti ti-as spune vom afla cu toti ce este, totusi mie imi vine sa neg propia existenta de ce
1 din nimic nu apare nimic, ratiunea mea nu are dea face cu universul asta
2 cum putea materia, uitate acuma la pc tau da sa prinda viata de asta ma indoiesc ca din materie a prins viata
3 de ce doar noi avem constinta din toate speciile
4 complexitatea organismului uman este mult prea complex pentru ca sa apara prin evolutie nu ca contrazic dar nu cred personal, poate nici nu existam, poate e o iluzie totul, cine stie

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru RAY):

Poate... ar trebui să nu mai fumezi, bei, sau cel putin să citeşti. 1. Ce zici tu, e o aiureală din care nu ajungi la niciun răspuns, e regresul infinit al cauzei şi efectului, de aceea nici nu se pune accent pe el, decât se menţionează. CU TOATE ASTEA, noţiunea de "nimic" din punct de vedere fizic, e diferită de cea filozofică, nimicul fizic reprezintă lipsa materiei/radiaţiei/undelor, nimicul înseamnă fizic ceva. Astfel, recent s-a luat premiul Nobel exact pe treaba asta, demonstraţia "nimicului" fizic care produce ceva, fapt pentru care, poţi privi conferinţa lui Lawrance Krauss "A universe from nothing ", care e construită pe respectiva descoperire. Desigur, nu e vorba de un nimic "filozofic", ci de un nimic fizic aşa cum îl cunoaştem noi, dar pentru detalii urmăreşte prelegerea. 2. Corect este să zici, ca materia anorganică a produs materie organică, iar asta e teoria abiogenezei, şi singura problemă e că nu ştim exact care din variantă este cea adevărată, dar sunt câteva variante destul de funcţionale. Dar pentru a le înţelege trebuie să ai puţin habar de chimie/fizică. Totuşi presupun ca dacă dai pe youtube, a fi vreun videoclip ce explică pentru oameni mai putini pregătiţi. 3. Conştiinţă - în sens de, realizarea existenţei lor - au şi alte specii nu doar omul, de exemplu, pisica se fereşte dacă vrei sa o baţi (deci are instincutl conservării), stă la motani şi fată (deci, are şi pe cel ar reproducerii), problema se pune doar din punctul de vedere al raţiunii, de ce suntem noi mai deştepţi ca alte animale, probabil pentru că ne-am adaptat cel mai bine, am reuşit să avem o comunicare superioară, prin semne apoi prin glas, poate suntem o excepţie, la nivel universal, însa la nivel terestru cert suntem, dar excepţii şi fenomene spectaculoase se întâmplă tot timpul. 4. Evoluţia, spre diferenţă de credinţă, n-are nevoie să o crezi. Are nevoie doar sa o cunoşti, şi atât. În 2014, evoluţia, nu mai poate fi tăgăduită, decât de oameni prea slab pregătiţi, ori îndoctrinaţi, însă catolicii de exemplu, au fost mai isteţi ca allţii, şi au recunoscut evoluţia ca fiind reala însă, desigur, n-au considerat că ar contrazice divinitatea, asta poţi să vezi la dezbaterile lui Hitchens cu diverşi lideri religioşi, nici unul nu contrazice evoluţia. Ca să vi tu, în 2014, să faci astfel de afirmaţii... îmi e milă de educaţia ta.

| RAY a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Adrian esti tipic roman doar sti sa jignesti si atat,eu n-am spus ca evolutia e falsa, ca viata care inca nu s-a dovedit cum a aparut cum a aparut nu se stie eu n-am spus ca a creat-o vreun zeu, apropo nu beau, fumez, apropo ai ignor de romanii ca tine m-am saturat

| RAY a răspuns:

Uita-te la matrix de curiozitate

| sublime89 a răspuns:

Sfarsitul vietii, si parte a unui ciclu natural.

| Duucu a răspuns:

E același lucru cu viața, ești energie înainte să mori, rămăi energie după ce mori.Bine,asta așa mai filozofic.
Moartea e doar încetarea vieții, e o linie care odată trecută începi să nu mai ai conștiință de sine.

| suffarstar a răspuns:

Cea mai frumoasa poezie a vietii, dupa cum imi place mie s-o numesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea e un abis, în care deşi ştim că trebuie să pătrundem cu toţii, de câte ori intră acolo cineva drag şi apropiat, în noi, cei rămaşi pe marginea prăpastiei, se sfâşie sufletul de teamă, jale, disperare.Henryk Sienkiewicz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un proces ireversibil, natural...

| dragos38 a răspuns:

Este un proces natural prin care trec toate formele de viata.

| Mădălllinna a răspuns:

Cand nu mai esti copil, ai murit de mult! Asa definesc eu moartea... lipsa copilului si viselor din suflet!

| Ammizzu a răspuns:

Moartea o definesc ca acel moment in care tu nu mai existi sub nici o forma pe acest pamant.

| LittleLady a răspuns:

Procesul frumos prin care scapi de griji, dupa care unii plang pentru ca au pierdut pe cineva care le putea face anumite servicii.

| marian951 a răspuns:

Moarte reprezinta incetarea functionarii organismului.Asta inseamna ca odata ce mori nu mai poti percepe nimic.

| ralu01raluca a răspuns:

Moartea este o cale care te duce in alt univers, unul mai bun sau mai rau ....Cu cateva zile sa mori iti apare in fata moartea ..Iti apare in fata cum vei muri sau ceva de genu ..Iti inchizi ochi dupa care inima cedeaza, iar spiritul tau se ridica si isi priveste cadavrul.40 de zile hoinareste prin lume iar dupa se duce unde ii este sortit, in luminosul rai sau intunecosul iad.laughing)daca vrei sa stii ceva intreaba.

| Juliiiii a răspuns:

Moartea este ca si un somn, unul lung. Negrul care te duce in nefiinta, desi tu nu poti lupta pentru a scapa.

| viky3004 a răspuns:

Moartea e atunci cind intelegi, ca nu mai esti bun in viata asta de nimic, sau ai pierdut tot pentru ce ai trait. Iti inchizi ochii si adormi pe veci.