| MichaelKinGzZz a întrebat:

M-ar interesa și pe mine să știu sau să primesc o explicație în legătură cu blestemele. Și cât de adevărate sunt sau cât de mult se folosesc de manipularea psihică. Deoarece am o fostă Colegă care efectiv mă înebunește cum că blestemele există DOAR din pricina faptului că primul ei iubit i-a oferit un cadou și ea spune că prin acel cadou a venit și blestemu. Și cum ea legând existența blestemelor de diverse evenimente din familie automat m-am enervat și am început o discuție încontradictoriu deoarece eu sincer NU cred în așa ceva. Deoarece în Magie și Magia Neagră cred într-o oare care măsură. Dar în blesteme sincer mi-se par niște superstiți nefondate și total aiurea și greu de crezut. Acuma probabil ele sunt adevărate doar că nu cred eu în ele. Dar vreau și eu un argument în privința existenței acestor Blesteme

17 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Blah, blah, blah, da cine esti tu sa-i corectezi opinia?
ea e proasta si tu esti destept? daca ar fi asa nu ai avea nevoie de ajutor ca sa o manipulezi.

| DeyCj a răspuns:

Nu există blesteme și vrăji. Există doar acceptarea ideilor cum ca aceste bancuri pot face rău invizibil unui om, iar cei ce cred în așa ceva deja au mușcat momeala, mai trebuie să aibă ceva fizic și sunt blestemați, dar de ei însuși.
Există în schimb oameni ce știu manipula energiile.Aici treaba e diferită, iar daca persoana ce urmează să fie atacată acceptă atacul energetic, da va fi blestemată.Dar acești oameni sunt rari și nu fac acest lucru numai dacă au un motiv serios s-o facă, nu perntru prostii de genul o ceartă, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista blesteme, fii serioasa!
Dar ca sa ai liniste sufleteasca, spune-i colegei tale sa fie atenta cu ce te blestema, ca pica toate blestemele inzecit pe ea.
Cand ea iti spune ceva, spune-i si tu:
"si tie iti doresc inzecit ce-mi doresti tu mie" si cred ca se va potolii.

| sierra1 a răspuns:

Argumente? ZERO!

| anonimg a răspuns:

Cât timp există răul pe pământ, va exista și cel rău. Chiar dacă puterile lui sunt limitate, vedem existența lui în lume prin răul de care ne lovim zilnic.
Răul are putere asupra noastră dacă noi ne temem mai mult de el decat de Dumnezeu care ne iubește și ne dorește binele.
Blestemul există și în măsura în care vedem că doi parteneri nu se potrivesc, dar totuși ei continuă în relația lor.
Blestemul există și dacă sunt persoane care se ocupă cu astfel de lucruri. Dar Dumnezeu ne ocrotește de aceasta dacă Îi cerem ajutorul și ocrotirea Sa.
Ne este interzis să intrăm pe terenul celui rău, și nici din curiozitate să nu participăm la ședințele de felul acesta.
Oricum, din start sunt blestemați cei ce se ocupă cu lucruri mai mult sau mai puțin oculte. Ei sunt prinși deja în cursa celui rău care îi fac voia.
Iar dacă avem în casă astfel de obiecte, trebuiesc distruse pentru că prin ele îi oferim vrăjmașului nostru și al lui Dumnezeu acces în casa și viața noastră.
Cadoul trebuie distrus doar dacă se dovedește că acesta este un obiect destinat a face rău, care a fost folosit în ocultism. Altfel, distrugerea acestuia este doar o pierdere a unui bun, a unui obiect. Deci lucrul trebuie cercetat cu amănuntul.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Nu e nici o diferenta intre asa zisele blesteme si invocarea spiridusilor de origine religioasa. Ambele se bazeaza pe credulitatea oamenilor si ambele sunt la fel de nocive pentru cei care le considera reale, transformandu-i in sclavii propriei imaginatii devenita toxica.

| raMLesS a răspuns (pentru anonimg):

"Răul are putere asupra noastră dacă noi ne temem mai mult de el decat de Dumnezeu care ne iubește și ne dorește binele."

Teme-te de Dumnezeu, sa-ti fie frica maxima de el, sa incepi sa plangi numai cand vezi o icoana... ca el ne iubeste pe noi, si noua trebuie sa ne fie frica maxima, sa ne c***m pe noi de frica si sa lesinam... pentru ca asa vrea el, el ne iubeste.

" Chiar dacă puterile lui sunt limitate, vedem existența lui în lume prin răul de care ne lovim zilnic."
De ce rau ne lovim zilnic?

| raMLesS a răspuns (pentru anonimg):

Esti sanatos la cap?

| anonimg a răspuns (pentru raMLesS):

Crezi că există vreun om sănătos?
Iată ce spun Scripturile:
"Din aceasta pricina, Dumnezeu le trimite o lucrare de ratacire, ca sa creada o minciuna". (2Tesaloniceni.2:11)
Noi putem să credem ce vrem, dar numai în Scripturi găsim adevărul. Dacă noi alegem să credem altceva, atunci ne înșelăm singuri.
Biblia spune că și Satana se poate preface într-un înger de lumină. Așadar, dacă tu vei vedea un astfel de înger, vei spune că este de la Dumnezeu sau este cel rău? Cum îți vei da seama? Te vei lua după ce? După simțăminte? Orice nu este biblic este înșelătorie ambalată în adevăr.
Și pentru că aici este vorba de blesteme, doar Biblia vorbește despre ele. Și eu am dat un răspuns biblic.
Și să nu crezi că dacă tu ai spune un adevăr te-ar crede toată lumea. Niciodată nu o să fie așa. Și în dreptul meu sunt conștient de asta. Dar cine cunoaște pe Dumnezeu și/sau vrea să facă voia Lui, știe că eu vorbesc adevărul.

| raMLesS a răspuns (pentru anonimg):

"Biblia spune că și Satana se poate preface într-un înger de lumină. Așadar, dacă tu vei vedea un astfel de înger, vei spune că este de la Dumnezeu sau este cel rău?"
Voi cauta o explicatie, ma voi duce la un control sa vad daca-s ok, asa ceva nu are cum sa apara deoarece nu exista.
Nu a aparut nici o data, de unde stii tu cum arata un inger? Daca lucrurile astea erau reale, se intamplau zilnic... varcolaci, strigoi, demoni, pricolici, ingeri, draci si mai stiu eu ce.
In schimb, e doar fictiune.
Omul mereu a incercat sa-i dea o splendoare realitatii, daca crezi in ceva, iti ofera un confort mintal, de aceea cred zeci/sute de milioane de oameni in Alah, dintre care se numara zeci de mii de profesori, oameni de stiinta... de aceea sunt peste 5.000 de religii in intreaga lume, d-aia exista superstitii, d-aia se crede in zodiac... Unele sunt niste credinte chiar foarte complexe, cum e ortodoxismul.
Da-i unui superstitios un medalion, si spune-i ca e un medalion foarte norocos datorita simbolului aluia de pe el, facut cu unealta x, medalionul fiind facut din materialul y.
Ala o sa creada ca toate lucrurile pozitive sunt datorita medalionului, o sa interpreteze fiecare mica intamplare ca fiind datorita medalionului.
Daca gasea 1 leu fara sa-l poarte spunea "Uau, am gasit un leu".
Daca gasea 1 leu purtand medalionul spunea "UOAAAUU... MEDALIONUL CHIAR FUNCTIONEAZA BAAA, UNIVERSUL TINE CU MINE, PLUS CA BAIATU' ALA CARE M-A INJURAT PE MINE, A CAZUT IERI CU BICICLETA, KARMA E DE PARTEA MEA, MEDALIONULE TE IUBESC!"
Se numeste efectul placebo, il vezi peste tot, de la pastile la diferite credinte.

| anonimg a răspuns (pentru raMLesS):

Totul are o cauza si un efect.
Daca exista multe religii -chiar daca majoritatea sunt eronate-, inseamna ca exista ceva. Exista si un adevar, si exista si minciuna. Nu putem nega nici existenta adevarului, si nici a minciunii. Totusi, nici superstitia dar nici efectul placebo nu se gasesc in adevar, ci ambele in minciuna. Pentru ca (,) cu medalion sau nu poti sa gasesti bani sau nu, si cel rau poate sa cada sau nu de pe bicicleta. Nici Dumnezeu nu pedepseste instant. Adevarul, adica Dumnezeu, nu este asa cum ni-L percepem noi, ci cum Il descrie Biblia.
Fiintele spirituale nu ne sunt ingaduite sa le vedem cu ochii fizici. Dar le putem percepe din punct de vedere spiritual. Cat de reale sunt sentimentele de tristete, de bucurie, de ura sau de dragoste, tot asa de reala este si credinta in Dumnezeu. Aceasta de pe urma nu este sentiment, ci princpiu care n-are de-a face cu sentimentele, oricat de mult ne-ar coplesi acestea.
Daca am vedea fiintele spirituale, toata omenirea ar muri inspaimantata:
-de ingerii buni care sunt prea sfinti pentru ca slava lor sa fie vazuta de ochiul omenesc -si totusi fiecare dintre noi avem cate unul de la nastere si pana la moarte;
-de ingerii rai, la care inima muritoare ar sta pe loc de spaima si de groaza daca Dumnezeu ar ingadui sa ii vedem.
Crezi ca ghicitorii si vrajitorii iau banii degeaba la oameni? Nu. Cand iti va spune un necunoscut tot trecutul tau cu lux de amanunte, sau cand la sedintele de spiritism vei putea vedea s auzi pe cei dragi care au decedat, atunci vei ramane fara grai. Dintotdeauna au existat astfel de practici, dar nu toti oamenii au crezut in ele: unii de teama, altii de teama ca vor fi inselati, altii ca mai au ascultare de Dumnezeu in ei. Dumnezeu nu impiedica manifestarea raului daca noi alegem lucrul acesta.
Dumnezeu Se descopera omului prin Duhul Sfant pe care ni-l da. Vorbim deci de lucruri spirituale si trebuiesc judecate tot spiritual ca sa fie intelese. Si omul este si el o fiinta spirituala -si nu doar fizica-, si care poate pricepe astfel de lucruri daca doreste.

| raMLesS a răspuns (pentru anonimg):

"si totusi fiecare dintre noi avem cate unul de la nastere si pana la moarte"
Esti incredibil ma... si ce fac ingerii aia? Te pazesc de necazuri, sau cum? Intra frumos pe bestgore, sau pe gorebay, si uite-te acolo sa vezi cum oamenii aia torturati, arsi de vii, sunt "paziti" de ingerul pazitor =)) =)).
Cum ma sa crezi asa ceva... raman uimit, imi vine sa-mi dau cu ceva in cap cand citesc idiotenii de genul, sau gen, o idiotenie ca asta:
"Crezi ca ghicitorii si vrajitorii iau banii degeaba la oameni? Nu. Cand iti va spune un necunoscut tot trecutul tau cu lux de amanunte, sau cand la sedintele de spiritism vei putea vedea s auzi pe cei dragi care au decedat, atunci vei ramane fara grai. Dintotdeauna au existat astfel de practici, dar nu toti oamenii au crezut in ele: unii de teama, altii de teama ca vor fi inselati, altii ca mai au ascultare de Dumnezeu in ei."
Da, iau bani degeaba, sunt doar escrocherii, niste trucuri psihologice, ai fost tu la ghicitori si ti-au spus sau cum? =)) Ce animale proaste sunt oamenii...
Cica sa ii auzi pe cei dragi... bai deci imi vine sa-mi tai venele cu flexul cand vad cat de terminati sunteti.
Daca vrei sa intelegi cum sta treaba cu vrajitorii aia care fac magie inexistenta, ca magia nu exista, urmareste conversatia dintre cel acesti 2 tipi, unul dintre el fiind printre cei mai buni "magicieni" din Romania, a aparut de n ori la tv, si in clipul ala iti explica despre cititul in cafea, ghicit, si mai stiu eu ce.
uite-te la videoclipul asta si da-i de la minutul 1:07 : https://www.youtube.com/watch?v=RfTI9Em8SBY

... Asta doar daca vrei sa te mai trezesti putin la realitate, daca nu vrei, ramai in lumea ta si nu-ti mai spune parerea.

| anonimg a răspuns (pentru raMLesS):

Am zis ca printre ei sunt si inselatorii.

| aXy99 a răspuns:

Nu exista blesteme, dar exista efectul placebo.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Exista probabilitatile matematice.
Nici blestemele, nici magia alba, nici magia neagra nu sunt altceva decat probabilitati matematice.

Răspuns utilizator avertizat
| Vali215 a răspuns:

Acele blesteme sunt adevarate doar daca crezi in ele, este mai mult pe baza de psihic, la fel si cu superstitiile, depinde cat de mult crezi in acel lucru. NU CRED CA BLESTEMELE SUNT CEVA REAL.