| Clarx a întrebat:

Ma puteti ajuta sa scriu o instructiune for care citeste cate 3 linii dintr-un fisier text, in C++?

6 răspunsuri:
| Alfred0703 a răspuns:

Nu poti citii cate 3 linii deoarece o nu se stie din cate cifre/caractere e formata o linie. Probabil ai formulat gresit intrebarea.

| Clarx explică (pentru Alfred0703):

Mai exact, eu vreau sa creez un program care incearca sa simuleze comportamentul unui dictionar online(gen dex online). Intr-un fisier text am scrise urmatoarele cuvinte si definitiile lor:
#:
Termen: facultativ
Definitie: Care este lasat la alegerea, la voia cuiva, care nu este obligatoriu; benevol, optional
#:
Termen: practic
Definitie: Care se poate executa sau care se efectueaza in mod concret; care se verifica prin practica si se poate aplica in viata; care se bazeaza pe practica; concret, real, pragmatic.
#:
Termen: linistit
Definitie: Lipsit de zgomot, de intensitate, de agitatie; lipsit de griji, de framantari; calm, stapanit, flegmatic, imperturbabil, placid.
#:
Termen: tiran
Definitie: Stapanitor absolut al unui stat sau al unei cetati grecesti din Antichitate(care guverna cu cruzime); sef de stat care conduce in mod absolut; Persoana care incearca sa-si impuna vointa in orice imprejurare,
care asupreste pe cei din jur; (om) crud, nemilos, despot.
#:
Termen: uimitor
Definitie: Care uimeste; surprinzator, uluitor, tulburator, exceptional, extraordinar, nemaipomenit.
#:
Termen: harnic
Definitie: Care munceste mult si cu ravna, care lucreaza iute si cu spor; vrednic, muncitor, capabil, destoinic.
#:
Termen: pasiune
Definitie: Stare afectiva deosebit de intensa si durabila pentru cineva sau pentru ceva; placere
#:
Termen: puternic
Definitie: Care are o mare putere fizica; voinic, tare, viguros, rezistent, solid, tare.
#:
Termen: imprimanta
Definitie: Echipament utilizat pentru tiparirea informatiei stocate in format electronic intr-o forma direct interpretabila de catre utilizator(texte, imagini grafice, etc.)
#:
Termen: laptop
Definitie: Microcalculator personal portabil, de greutate si dimensiuni reduse, care se incarca cu curent electric prin intermediul acumulatorului si/sau a incarcatorului (conectat la o priza).
#:
Termen: Electricitate
Definitie: Electricitatea este un set de fenomene fizice asociate cu prezenta si fluxul de sarcina electrica.
#:
Termen: Sinistru
Definitie: Care trezeste sentimente de spaima, de groaza; groaznic, inspaimantator; Care inspira oroare, oribil
#:
Termen: Naufragiu
Definitie: Accident suferit de o nava, care duce la scufundarea ei sau la imposibilitatea de a-si continua calatoria.
#:
Termen: ostentativ
Definitie: Facut cu intentia de a pune ceva in evidenta, de a impresiona, de a provoca.

| JackR a răspuns (pentru Alfred0703):

Daca n-ai habar despre ce vorbesti, mai bine te informezi sau taci.

In toate limbajele de programare exista notiunea de "end-of-line". In C++ este caracterul '\n' (new line). Verificand aparitia acestuia, incrementezi numarul de linii citite.

| Clarx explică (pentru Alfred0703):

Cand vreau sa caut(in consola desigur) un termen(care apare in fisierul text afisat mai sus), vreau ca dupa ce tastez termenul sa-mi apara definitia lui(specificata tot in fisierul text), exact cum cauti termeni si pe dex online. Cum as putea sa fac aceasta cautare a termenului si afisarea definitiei lui? De exemplu, vreau sa tastez in consola termenul "facultativ" si apoi sa-mi apara definitia sa("Care este lasat la alegerea, la voia cuiva, care nu este obligatoriu; benevol, optional"). Multumesc anticipat pentru ajutor!

| suntserios a răspuns (pentru Alfred0703):

Lool, nu are nicio logica ce scrii tu acolo

| suntserios a răspuns (pentru Clarx):

Sa faci cautare in fisier, e ceva mai complicat, trebuie sa stii de unde sa incepi sa citesti acele 3 linii pe care pe cauti tu.

Citesti tot continutul fisierului si tii datele intr-un array in care cheia este termenul si gata

poti folosi std::map din stl