| Danutzuuuuuuuuuuuuuu a întrebat:

Nu sunt sigur daca am ales domeniul corect! Cine ma poate ajuta pentru stabilirea unui itinerariu tehnologic(pentru cei care cunosc termenul si bineinteles cei cu studii superioare) la doi arbori? Putem lua legatura si in privat. Este vorba mai mult despre mecanica.

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dar de ce spui de doi? Oricum nu-i poţi prelucra pe amândoi o dată, ci pe rând. Şi ce fel de arbore? Cotit? Simplu?

| Danutzuuuuuuuuuuuuuu explică (pentru sabin89):

Putem lua legătura in privat?

| sabin89 a răspuns (pentru Danutzuuuuuuuuuuuuuu):

Mai mult nu aş şti ce să-ţi spun. Mi-am dat şi eu doar o părere. Dacă e vorba de un arbore drept, simplu, itinerariul tehnologic pare şi el simplu; sau logic. Adică, de la debitarea barei la dimensiune, pasul următor ar fi strungul. Apoi, tratamentul termic. Şi în final, maşina de rectificat. Nu ar avea ce căuta aici o freză sau vreun borwerg. La un arbore cotit, lucrurile se mai complică, că va fi nevoie de nişte dispozitive de prindere ajutătoare. Zic şi eu.