| extremer11 a întrebat:

SALUT TPU! Nu vreau sa supara pe absolut nimeni. Doar atat va cer: Priviti! Priviti cum este România in ochii britanicilor... O tara plictisitoare, dar mai ales pentru ei Romania este "gipsy country". Priviti si trageti concluzii! Si va intreb: DE CE?
https://www.youtube.com/watch?v=EQf_hkLKkSc

21 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Da.
E vorba despre o emisiune despre masini, ok, dati prea mult credit unor persoane ce-i drept cu o anumita popularitate dar altfel fara niciun statut oficial de reprezentanti ai politicii externe britnice, o emisiune fac si ei dar una plina de sarcasm si glume, cu niste oameni relaxati, uneori excentrici. N-o luati prea in serios. Ei rad si de ei insisi, nu exista sezon, emisiune in care sa nu se ironizeze pan` la maduva intre ei, Jeremy Clarkson face bancuri pe seama lui Richard Hammond, James May il umileste pe Jeremy si tot asa, englezoii insisi au un lung exercitiu in a impana cu umor negru si ironii orice poveste.
Emisiunea e difuzata de BBC dar asta nu inseamna ca politica BBC-ului este de a-i balacari pe toti romanii, etc.
Repet, nu-i vorba de Romania ci de o zona geografica expusa intr-o emisiune aproape umoristica despre masini, nu-i vorba despre ochii britanicilor ci despre scenariul propus si aprobat de catre un producator de la BBC.

| sabin89 a răspuns:

Zice ca s-au dus tiganii la ONU sa isi aduca si ei steag. Si au adus. Cu trei simboluri pe el: o cioara, o vioara si un rahat. Cioara reprezinta natia, vioara vocatia, iar rahatul... situatia. big grin

| Kaℓi a răspuns:

Nu toti britanicii sunt de aceeasi parere.
http://www.digi24.ro/......de+ca+Roma

| RAY a răspuns:

In primul rand eu nu sunt pro globalizare, sunt pro sa vizitezi o tara, sa te comporti civilzat nu sa cerseti, sa lasi gunoaie in urma ta etc
de ce nu sunt pro globalizare?
isi dau un exemplu tu esti cetatean britanic, faci 12 ani de liceu, si te uiti la uni cum vin in tara ta si isi fura locul de munca al tau,fiecare sa-si faca in tara lui locuri de munca nu sa se planga ca ue sa ne dea,ue sa ne primeasca,ue sa ne locuri de munca, de mancare etc
sunt complet de acord cu BBC fiecare sa stea la el in tara nu sa fure locurile de munca ale altora, ce Romania nu are pamant? de ce nu judecam pe hoti care au distrus Romania, ai fost vreodata prin ue sa vezi ce fain e sa vezi tigani care cersesc pe strada si lasa gunoaie un urma lor da e ceva frumos, ue asta e o mare prostie eu nu as fi facut nici o ue fiecare in tara lui sa munceasca

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Daca un strain iti "fura" locul de munca, la tine e baiul, nu la el. devil

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu sunt de acord cu tine, pentru ca strainul va lucra pe mai putini banii ca britanicul asta va face ca pibul acelei tari sa fie mai mic plus ca ca cetean englez ai dreptul in primul rand de a lucru nu strainul ala

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Eu din cate am obs, salariul e la fel, si aia cu drepturile e vrajeala; eu ca angajator vreau sa am oameni capabili, nu ma poti obliga sa imi risc afacerea cu angajand pe cine vrei tu.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu mada mereu strainul va vrea mai putin se va multumi cu cat i dai asta e adevarul, de ce crezi ca in Romania nu se poate face ce e in Anglia?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Ce e in Romania si ce e in Anglia?

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Romania e mai bogata daca e sa vorbim de resurce naturale ca Anglia, numai vorbesc de pamant si cea ce se poate face, ce nu e in Romania nu sunt englezi

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

De fapt e prostie mai multa decat in Anglia. laughing Oamenii nu investesc in tara lor, le fug ochii dupa euroi, desi eu cand au ca x are salariul de 1400 de lire si sta in chirie, ma gandesc la 1400 de ron + chirie, in Romania, e cam aceeasi treaba, mai ales daca nu ai ganduri de strans bani cu care sa te intorci, ca atunci e altceva, o lira e vreo 5 lei. Ma rog, ce isi face omul cu mana lui, se numeste saracie, umilinta, prostia se plateste.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
"Daca ai o parere, spune-o civilizat", nu fi tigan. laughing
Pai daca e clar ca cei de la top gear nu au conectat gura la creier si daca macar cativa dintre fanii lor au cel putin 2 neuroni functionali, si-au dat seama cine cum e. Tiganii sunt la fel peste tot, daca ei nu stiu, inseamna ca sunt tigani. laughing

| Anonim a răspuns (pentru Mădă0611):

E pasarica furioasa poza ta? Sau mi se pare?

| sublime89 a răspuns:

Emisiunea Top Gear se adreseaza unui public britanic ignorant si in mare parte rasist. S-a vazut clar ca au cautat tiganii, nu au dat peste ei din intamplare. Deci au venit aici cu ideea de a prezenta Romania drept tara tiganilor. Ei nu au asteptat sa vada mai intai Romania, iar apoi sa-si faca o parere. Ma rog, au incercat sa faca si putin umor tipic englezesc. Nu zice nimeni ca Romania nu are multi tigani, sau ca n-am avea probleme multe, dar nu e bine deloc ca acei englezi sa vina aici doar cu scopul de a dezinforma. Au facut precum marile tabloide britanice, care inainte de anul nou, au scris ca romanii vor da navala in Marea Britanie imediat dupa 1 ianuarie. Dupa cum am vazut, nu s-a intamplat asa.

| Duucu a răspuns:

Aproape toți românii sunt niște țigani. Țigani fără valoare, inculți și sub limita normalității.Tot ce știu ei e să promoveze un rahat; mi-e milă de țara asta, a ajuns o penibilitate.Ne plăngem de conducere proastă, dar nu reușim să ieșim pe ușă să strigăm împotriva lor, ne plăngem de puține școli și multe biserici dar lingem icoane și ne călcăm în picioare, ne plăngem de inculți/maneliști/cocalari dar stăm cu mynele tv pe televizor.Nu vă mai arătați sentimentele de patrioți, istoria e istorie.
Britanicii și-au bătut joc de noi doar să arate și altora unde suntem, poate ne mai trezim.

| OOOLEOOO a răspuns:

Personala eu nu vad tara romaneasca intr-o lumina mai buna si nu ma refer la romi, ci la spiritul Roman, o adunatura de Plangaciosi?
Nu sunt o persoana nationalista poate deoarece nu apartin acestui loc.

| Darkmagic a răspuns:

"DE CE"?

Pai...
Pentru ca in Anglia s-au dus prea putini doctori din Romania, si mult prea multi tuciurii, d-aia. big grin

Priveste insa si reversul medaliei. laughing

Nici in Anglia lucrurile nu stau chiar pe roze, in fapt, economia Regatului este complet artificiala, moneda, complet artificiala, (prin comparatie, economia Germaniei de exemplu este mai puternica decat a Frantei si a Angliei, luate la un loc)
Nu o sa fac aici un curs de economie sa explic de ce economia si moneda lor sunt artificiale, DAR, ma poti crede pe cuvant, in momentul in care Anglia nu o sa mai fie "tinuta in brate" de colosi ai resurselor precum Australia, Noua-Zeelanda sau Canada, ei bine, in momentul ala se va alege praful si pulberea de Regatul Unit... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu confunzi formatul emisiunii si il iei prea in serios.E top gear, cu motoare accelerate pana le sare capota(cauta episodul cu Stig si ferrari), cu fanatici religiosi in State, cu masinile de "plastic" de la Corvette, cu "rednecsi", o vaca moarta pe plafon sau un elicopter.e cam acelasi lucru la ei.Si as mai continua cu distrugerea unei statii auto de spalare si cosmetizare, dar tu esti deja pe drumul tau, nu-ti pot recomanda decat doua degete de Johny.
Cat despre Romania, aceasta da, este o tara a tiganilor, a cocalarilor, a palatelor facute din furt(si aici nu ma refer la spargerea unei banci).
Chiar daca vezi ceva piele alba prin Romania, sa stii ca vine de la Loreal, Niveea, Oriflame...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici n-ar avea cum sa ne vada altfel la cat de ametiti sunt saracii...stiu ca nu-ntelegi ce zic aici, asta e.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Pai Romania chiar este o tara plina de tigani, noroc c-au mai plecat prin strainatate si cersesc acolo, altfel nu mai aveam loc nici sa respiram in intersectii. Nu e mai putin adevarat ca Anglia este o tara plina de betive si mame dorgate care nasc copii in sevraj.

| Everithyng1922 a răspuns:

Parerea altor natiuni nu ar trebui sa fie atat de mult luata in seama, acest lucru nu dovedeste decat faptul ca ne simtim complexati de aspectul pe care ei il eticheteaza acestei tari.
O tara plictisitoare? Nu prea cred, acesta tara poate fi orice, dar plictisitoare nu este.