| deffer a întrebat:

sunt anul 1 la matematica,si.din intamplare nu prea am inteles materia la geometrie, asa ca..imi poate explica si mie "ca la prosti" ce inseamna sau/si ce este acela un spatiu euclidian real, acel g din spatiile euclidiene si g(indice 0),ce sunt alea forme patratice,ce inseamna reper si baza, ce inseamna reper canonic.Am avut cateva incercari de a le invata,dar stilul profei de predare e putin peste nivelul meu de pregatire(in esenta,vreau sa spun ca ma pierd foarte usor in definitiile ei si nu inteleg).Tot odata daca aveti cumva,ceva site-uri utile pentru materia de facultate, orice e bine venit!

1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

Poate ai auzit de Euclid (cauta pe google Euclid - Elementele). Spatiile euclidiene inseamna acele spatii geometrice finite, care sunt definite pe multimea de numere reale iar graficele aferente spatiilor pot fi reprezentate prin functii matematice.
Spatiile euclidiene trebuie sa respecte o serie de postulate din care deriva toate teoriile aferente.

Spatiile care nu respecta aceste postulate se numesc spatii neeuclidiene.

Baza aceea este un reper vectoria intr-un spatiu vectorial. Cam similar cu ceea ce faceam in clasa IV-a cand luam un segment cu ajutorul caruia masuram marimea celorlalte segmente (segment unitate). Reper canonic banuiesc ca este o astfel de baza ordonata, adica un fel de sistem cartezian (care poate fi multidimenstional).

Ce ai tu se numeste geometrie analitica. Trebuie sa fi pus mai intai la punct cu algebra ca sa o intelegi. Reia materia din liceu (manuale M1).