| robijam a întrebat:

Un filtru expirat de masca de gaz, este sigur de folosit? Nu vreau sa il folosesc in medii toxice sau mai stiu eu ce, vreau doar pentru panoplie.

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Daca folosita ocazional nu insemna ca iesi in vreo piata Taksim sa dai o raita cu prietenii, moment in care politia descarca accidental cisterne de gaz lacrimogen, e in regula, sa nu fim totusi exagerat de precauti.

4 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Daca este pentru panoplie, deci o expui intr-o colectie, ce daca filtru-i expirat?
Imagineaza-ti de ex. cate arme vechi de secole sunt colectionate, fara a mai fi cu adevarat functionale, cate instrumente medicale scoase din uz.
Daca expui masca, o faci pentru a fi vazuta, nu si folosita.

| robijam explică (pentru Leocerba):

Eu zic folosita doar ocazional, adica afara cu prietenii etc.

| Leocerba a răspuns (pentru robijam):

Daca folosita ocazional nu insemna ca iesi in vreo piata Taksim sa dai o raita cu prietenii, moment in care politia descarca accidental cisterne de gaz lacrimogen, e in regula, sa nu fim totusi exagerat de precauti.

| Wehrmacht a răspuns:

Pentru cei care mai vad intrebarea aceasta:

Nu folositi filtre de gaze vechi(prin asta ma refer la expirate), mai ales daca sunt vechi(prin asta ma refer la d-alea "antice").Nu numai ca nu isi mai fac treaba dar te si intoxifica(depinde de material, unele vechi -cu sensul de "antice- contineau azbest!)

| MisterTheGamer a răspuns:

Nu e sigur de loc poate sa aiba gauri