| WolfEnergy a întrebat:

voiam sa va intreb ceva... Deci. parerea mea ca dupa ce murim, noi vom renaste ca alta persoana, fara amintiri. voi ce credeti?

49 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu, nu-mi amintesc de vreo viata anterioara sad

| WolfEnergy explică (pentru Bula):

Pai asta e si ideea, ca te renasti fara pic de amintiri. asa cred eu

| johnnny123 a răspuns (pentru WolfEnergy):

Ai si vreun motiv sa crezi asta?

| WolfEnergy explică (pentru johnnny123):

Tu ce crezi ca se intampla cu oamenii dupa ce mor? Chiar crezi ca se vor duce in sus? Ma rog ar fi si asta o ipoteza; d

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru WolfEnergy):

Nu, în niciun caz nu cred că se vor duce "în sus" sau "în jos".

Dar de ce este atât de greu să acceptăm că atunci când oamenii mor, pur și simplu încetează să existe? Așa cum flacăra unei lumânări nu se duce nicaieri atunci când se stinge, ci pur și simplu dispare, la fel nici ceea ce ne face oameni (fie că numești asta "suflet" sau "conștiință" sau altcumva) nu se transferă nicăieri, ci pur și simplu încetează să mai existe.

În lipsa oricărei dovezi, ai doua variante:
Varianta 1: Să-ți alegi la întâmplare o credință care-ți oferă un anumit confort, deși nu are niciun fundament. În această categorie intră ideile de "rai" sau "reîncarnare".

Varianta 2: Să spui "habar nu am ce se întîmplă, dar nu văd niciun motiv rațional să cred că se va întâmpla X sau Y".

Tu ai ales prima variantă, eu pe a doua.

| Bula a răspuns (pentru WolfEnergy):

Pai, daca nimeni nu-si mai aminteste, atunci de unde se stie asta, despre "renastere"?
Doar din legende si povesti?

| Bula a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nici din Rai, nici din Iad nu s-a intors nimeni, sa povesteasca cum e acolo.
Aceste povesti circula impreuna cu cele cu Bau-Bau... big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Si eu am fost fata mare si broasca in vietile anterioare tongue

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Dacă NDE este argumentul tău, atunci e unul jalnic, mai studiază.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Sunt creștin cu tentă spre pateism, dar fenomenele la limita morți sunt cel mai slab argument, și s-a mai vorbit pe tema asta pe site.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

În copac, niciodată.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns:

Extraordinar. Cred ca nu i-a mai trecut nimanui prin cap ideea asta.

| anonimg a răspuns:

Despre lucrurile acestea poate sa vorbeasca doar Acela care este mai mare peste ele: Dumnezeu. Si El ni le-a facut cunoscut in scris.
Noi nu putem sa tratam lucrurile acestea pe ghicite sau cu pareri personale. Pentru ca fiecare om va raspunde pentru viata lui, cat si cu viata lui -adica isi va pierde viata vesnica in cazul ca invatatura lui este gresita; si de asemenea va raspunde si pentru invataturile gresite pe care ii incurajeza si pe altii sa creada ca el.
Deci Dumnezeu ne spune ca moartea este ca un somn fara vise. Si in timpul hotarat de El, ne va invia pe toti in felul descris de El: cei care au trait aici pe pamant cu El, vor primi trupuri de slava asupra carora boala si moartea nu vor mai avea putere -la fel cum au fost Adam si Eva la inceput, inainte de a cunoaste pacatul. Si ei vor trai pentru totdeauna.
Cat despre ceilalti vor fi inviati in acelasi trup muritor, doar ca sa dea socoteala pentru faptele lor. (Aviz pentru cei care aici pe pamant au trait in placeri si in desfatari, in egoism, in nepasare fata de semenii lor, si care nici macar la sfarsitul vietii lor nu au vrut sa traiasca frumos si placut inaintea oamenilor si inaintea lui Dumnezeu. Noi putem sa ne schimbam; este o alegere pe care putem sa o facem chiar astazi, deoarece mai tarziu ne va fi chiar imposibil.)
Dar vreau sa vorbesc acum despre cei care vor fi inviati pentru viata vesnica. Nici lor nu li se va sterge memoria in timpul cat au trait pe pamant. Dar suferintele si durerile lor de care au avut parte aici pe pamant, vor disparea cand Dumnezeu le va face dreptate in ziua judecatii de care El a vorbit.

| dannyel86 a răspuns:

Da, si eu cred in reincarnare. Dar nu neaparat intr-o persoana. Poate fi si intr-un animal.

| SG1995 a răspuns:

Cred, multe, dar nu afirm nimic sigur. Cert e un lucru, orice variantă poate fi corectă.

| Clorox a răspuns:

Discutabil. Depinde din ce punct de vedere privesti situatia.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Suntem la categoria filosofie, asa ca iti voi raspunde cu o intrebare fiosofica
Cine esti tu daca nu mai ai amintirile pe care le ai acum? Mai esti 'tu' tu?

| T0T a răspuns (pentru drutzix):

Și nu numai amintirile ci și alt caracter, alte predispoziții genetice, alte circumstanțe. Nu mai ești nici pe departe tu. E cum aș zice că tu ești eu că deh, toți suntem o reciclare continuă a universului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste simplu si logic.Te opresti din functionare si atat.Asta ar inseamna ca orice vietate de pe pamantul asta se va renaste in altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

De unde stii tu ca Dumnezeu exista? Cine ti-a zis? Hah.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Cei care au credinta in Dumnezeu si au citit Biblia nu cred in reincarnare.
2.Chinezii cred in reincarnare
3. Oamenii cu religii diferite(cei care nu sunt ortodoxi, catolici, protestanti, calvini, etc)
4. Exista oameni care-si amintest de vietile anterioare, cauta pe Youtube
Eu nu stiu ce sa cred, eu-s asa si-asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca fiecare va afla la momentul "potrivit". Cat despre intrebare, nu stiu ce sa cred, poate nu se va intampla nimic special.

| DrGoogle a răspuns:

Nu s-a intors nimeni de acolo sa ne spune daca intr-adevar e asalaughing)

| Camuflaj2017x a răspuns:

Dupa ce mori vei fi la fel ca inainte sa te nasti, cu toate ca nu este nimic sigur, tot ce se spune despre viata de apoi sunt doar niste scorneli.

Răspuns utilizator avertizat
| Ivy86 a răspuns:

Și eu cred în reincarnare. Eu cred ca omul trăiește ca sa învețe și sa descopere (sa se descopere chiar).
Unii simt, trăiesc, învață și evoluează... Alții. Pai doar respira aerul degeaba.
Este evident ca oamenii nu sunt egali. Presupun ca ai nevoie de mai multe vieți (experiente, puncte de vedere, perspective) pentru a ajunge un suflet curat și evoluat, demn de măreție.
E logic ca nu trebuie sa ai "alte" amintiri, pentru a nu-ti afecta viata aceasta.
Zicea cineva dacă mai ești TU fără amintirile tale. Eu zic ca da. Esența ta exista. La psihologie am învățat ca omul are temperamentul înnăscut (cu anumite influente genetice), dar personalitatea este modelabila, în continua modificare (de prieteni, familie, munca, diverse experiente).
Deci TU poți exista, doar într-o alta varianta (poate mai buna, curajoasa) dar niciodată la fel (experientele din timpul vieții te schimba).
Cred ca am fii naivi sa zicem ca după moarte exista nimicul. În universul asta nimic nu dispare, totul se transforma...
Și nici nu cred ca ne vom strânge toți într-un loc și vom zburda pe câmpii cu flori în brate. Sau vom arde și chinui pe veci.
Nu cred asta pentru ca nu are logica. Dumnezeu ne-a creeat mai buni de atât, și scopul nu e sa ajungi pe câmpii înflorite, ci cunoașterea, evoluția din om primitiv în fiinta superioara.

| Derkes a răspuns:

Orice este posibil, nu neg nimic.

Dupa ce vom muri pur si simplu nu vom mai sti nimic despre viata anterioara si ne vom renaste in alta persoana, exact cum ai spus tu. Nu te lasa pacalit de rai si iad, sunt doar povesti de copii mici.

| Johny_George_1997 a răspuns:

Uite. eu m-am saturat de toata convorbireA ASTA. ai aici un link care te duce la un videoclip care sper sa iti explice intrebarea. funda te rog?
https://www.youtube.com/watch?v=RQh_9Jod8Ug

| EllaTheStrange a răspuns:

Cred ca este adevarat. Adica toate inventiile astea care ne-au schimbat si ne schimba viata, nu sunt facute de cineva nou, care isi traieste prima viata aici. Eu ma gandesc la faptul ca, o persoana noua, nu stie cam care e treaba cu viata, deci ia ca atare tot ce se intampla. Pe cand, o persoana care a mai trait o data si a vazut tot ce e de vazut, vrea ceva nou (la nivel inconstient) si va incerca sa aduca ceva nou. Plus alte lucruri. Dar eu cred ca este adevarat.

| Radu_Alberto_2001 a răspuns:

In ce crezi tu se cheama Budism, eu nu prea stiu in ce cred.

| RomanulSimpluRoby a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu ne lasa sa luam o decizie ori sus ori ne alegem noi un animal / om dc nu Cred in reincarnare acum depinde parerea oricui.

| BlackRockkShooter a răspuns:

Eu cred tot asa ca ne vom renaste dar cu o chiestie de exemplu: 1 daca am murit impuscati in cap o sa avem un semn si tot asa si pote o sati aduci aminte niste chesti din fosta ta viata dar da mai pe scurt eu cred ca ne vom renaste dupa ce vom muri!