| mateiciprian94 a întrebat:

Va rog sa imi spune-ti daca chiar exista! Am auzit ca exista un fel de microcip-uri ce se implanteaza la oameni, acei oameni ce odata au implantat acel microcip, de la cati metri sau chiar kilometri i-ar fi putut controla ca pe niste roboti si sa faca lucruri de care ei sa nu isi poata da seama? cat ar dura opearatia(cat i-ar tine in spital?)acel microcip poate fi cumparat de orice om de rand? oricine are acces la asa ceva? Va rog sa imi spuneti cu sinceritate si tot ce a-ti putea sti despre asta!

9 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu, nu e adevarat. Si probabil nici nu vor exista (daca vor exista) cipurile astea prea curand. Eu cred ca creierul uman este prea complex pentru a fi controlat, si prin controlat vreau sa spun fortat sa faca anumite lucruri complexe, gen sa intre intr-o banca si sa fure banii, sa faca calcule matematice, etc.
Da, creierul poate fi pacalit datorita unor substante care influenteaza organismul. Poate fi pacalit sau sa i se induca sa aiba anumite senzatii (durere, frig, amorteala etc.). Dar nu controlat ca un robot.

| QuestionNr1 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Nu exista asa ceva, in primul rand gandeste-te ca si calculatoarele au microcipuri, dar pentru asta trebuie conectate undeva, iar mai apoi activate. In creierul uman nu ai unde sa le conectezi, adica aia iti arunca cipu in cap, pur si simplu si esti ca un robot? In al doilea rand daca ceva iti atinge creierul, absolut orice, mori. Inebunesti si mori.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru QuestionNr1):

Eu am zis ca i se pot induce omului anumite senzatii prin unele SUBSTANTE, de exemplu morfina amorteste, paralizeaza durerea, sau o doza de endorfine face un om sa se simta mai bine.
Si am spus clar ca nu exista cipuri care sa controleze oamenii ca niste roboti.

| mateiciprian94 explică (pentru MasterOfDisaster):

Am o vecina in cartier in varsta de 45 de ani si a fost operata pe creier si i s-a pus nu stiu ce placuta, oare din ce cauza, daca a-ti spus ca daca se atinge creierul cu anumite chestii, inebunesti sau poti sa mori?

| Delicacy a răspuns:

Nu mai crede toate aiurelile.

| QuestionNr1 a răspuns:

Nu exista asa ceva... Cred ca ai vazut intr-un film... Am auzit pe net de asa ceva dar e o inventie. Salut!

| Shakyroo a răspuns:

Din cate stiu nu exista un microcip cu ajutorul caruia sa te controleze "ca pe un robot". Doar ca sa stie unde esti. Dar dam in SF deja.

| mateiciprian94 explică (pentru Shakyroo):

Http://cristytepes.wordpress.com/......realitate/
ce vrea sa spuna? imi poti explica pe scurt? ca tot nu inteleg.