| MariusNWM a întrebat:

Voi credeti in viata dupa moarte?

25 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu cred în moarte după viaţă.

| MariusNWM explică (pentru sabin89):

Ai fost si amuzant!

| RAY a răspuns:

Eu nu cred in nimic,pentru ca credintele inchid minti si te tin inchis in ignoranta,evul mediu de o mie de ani a insemnat inchiderea minti si credinte multe si ridicole sau secolul trecut credinte ca nazismul,comunismul,facismul, orice ideologie e o credinta si vezi cati au murit din cauza asta, eu nu cred ca exista ceva, dar, nici nu spun ca stiu ceva despre acest fenomen

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, pentru că noțiunea este un nonsens.
Moarte = viața a încetat.
Viața după moarte = viața după (viața a încetat)
Ce este - viața după (viața a încetat-?
Dacă a încetat, a încetat.
Dacă nu a încetat, ea mai continuă.
Dacă continuă omul nu a murit.
E în ladă ( sicriu) și a început să pută.
A murit sau nu a murit?
Da, dar să vezi, că avea el în corp ceva care era viu, când erae el viu, și acel ceva a ieșit din corp când corpul a murit, și acel ceva este viu în continuare și acela este viața de după viață.
A-ha!
Aici m-ați prins?
Pot eu să demonstrez că nu este așa?
Puteți dvs să aduceți dovezi mărturii că este așa?
Daaa. O mulțime, experiențele de moarte clinică, poveștile cu miile despre fantome, duhuri etc.
Dvs credeți în ele? Eu nu.
De aici încolo dovezile nu mai sunt logice, sunt psihologice.
Gândirea primitivă ( nu este un termen peiorativ) concepe altfe lumea are alte premise, alte criterii de definire a morții, sunteți în altă lume decât lumea mea.
Unde greșiți?
Aș putea avea argumente, dar acelea ar fi logice.
De iluzia că viața individului continuă după moarte aveți nevoie pentru a accepta mai ușor certitudinea și inevitabilitatea morții ca anihilare totală a eului.
Ei, dar dacă trece dincolo?
Unde dincolo?
Și discuția poate continua la nesfârșit.
De valoare imensă pentru dta, poate, zero pentru mine.
Amin.

| alex15ccc a răspuns (pentru sadrian46):

Am auzit cuvinte mai frumoase si inteligente de la copiii de la gradinita lui frate-miu

| sadrian46 a răspuns (pentru alex15ccc):

Să înțeleg căcopii lui frate-tu, pardon, grădinița lui, sunt experți de pe acum, de la grupa a doua, cu o mână pe fundiță și cu una pe oliță, în viața de după moarte.
Au fost dotați cu PC cu jocuri video, să înțeleg... sau poate educatoare a trecut prin moarte clinică de șpe ori.
Totul este posibil azi într-o lume întoarsă cu fundul în sus, într-o lume cu fundul în două luntri, una din lumea asta și una în lumea de dincolo.
Transmite salutări de pe lumea cealaltă educatoarei. Și lui frate-tu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca da! Eu mor, aia de pe linga mine ramin. Eu - moarte, cei din jur - viata de dupa moarte. happy

| Frank51 a răspuns:

Tu realizezi ca fiecare om are convingerile lui, nu? Este irelevant ce crede fiecare.

Ce este cert, te nasti fara sa vrei, traiesti, mori fara sa vrei. Ce este dupa moarte este irelevant, important pentru noi in acest moment este viata.

Parerea mea bazata pe cercetari proprii atat din religie cat si din fizica este ca, exista o probabilitate ca dupa stadiul de viata sa existe si altceva, dar in nici-un caz viata, sau nu in aceasta forma.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu.

| Felys a răspuns:

Tu crezi in basme?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

52% Da - 48% Nu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Asta este bine pentru tine, greșești doar 2%, asta se poate corecta.

| Steregoi a răspuns:

Da. Cred in viata dupa inviere. A doua viata aici pe Pamant.

| Superior a răspuns:

Da,voi cita un vechi raspuns la o intrebare asemanatoare care constituie un rezumat al catorva recorduristiintifice.

Experientele de moarte clinica sunt raportate cu miile anual,la scara globala. Persoanele care au trait asa ceva,au povestit cum simteau o pace de liniste sufleteasca,erau capabili sa-si priveasca de deasupra corupurile si sa-i vada pe medici lucrand la ei,vizitarea unei noi dimensiuni,revederea cu rudele decedate,desi inima nu le mai pompa iar creierul nu mai functiona.
Cel mai mare studiu asupra experientelor de moarte clinica a fost realizat de o echipa din cadrul universitatii Southampton,al carui coordonator a fost Sam Parnia,un doctor de top. Concluziile studiului au fost ca constiinta,aparent,intr-o forma sau alta,supravietuieste mortii fizice.
De-a lungul timpului,unii au incercat sa explice experientele de moarte clinica ca fiind halucinatii provocate in urma lipsei de oxigen din creier,adevarul este ca in urma lipsei oxigenului in creier,legaturile neuoronale se desfac,deci halucinatiile nu au sens in acest caz. Si chiar daca de vina ar fi halucinatiile,asta nu explica cum oamenii,cand sunt resuscitati,pot relata evenimente petrecute in timpul "mortii" lor cu o acuratete si validate atat de mare,din punct de vedere vizual cat si auditiv. Incercarea asta de a combate cu orice pret spiritualitatea se numeste gandire pseudo-sceptica.
In prezent,exista si cazuri in care persoanele nevazatoare ce au trait astfel de experiente,relateaza ca au putut vedea pentru prima data in viata. Ceea ce au descris a coincis cu ceea ce s-a intamplat,iar din punct de vedere biologic,creierul nu ar putea fi capabil sa viseze imagini daca nu a vazut vreodata o idee cam cum arata lumea prin intermediul sistemului optic.
Notiunea de suflet insa,este numita,sau asemanata de oamenii de stiinta cu constiinta,adica e-ul interior care e constient de propria existenta,dar si de cea a lumii. Stiinta (adevarata) nu poate dovedi inexistenta a ceva,dar poate dovedi existenta a ceva sau cel putin sa aduca argumente favorabile. In prezent,exista o teorie ce explica sufletul,sau constiinta cum ii se spune academic,ca fiind o unda de vibratii cuantice,indestructibila. Aceasta teorie e pusa in picioare de doi mari oameni de stiinta,Roger Penrose si Stuart Hameroff. De asemenea,teoria este sustinuta de alte afirmatii si studii ce corespund fizicii cuantice.
Exista si experientele de decorporalizare, pe care anumiti oameni le pot experimenta in mod voluntar, dar acestea apar si in mod involuntar in cazul mortilor clinice.
Uite o lista cu cativa neurochirurgi, psihologi care in urma examinarii creierului si a cazurilor NDE, au ajuns la concluzia ca constiinta exista independent de creier : John Gibbs, Ben Carson, Peter Fenwick, Dr. Kenneth Ring, Jeffrey Long, Stanislav Grof.

"Dificultatea cu teoriile astea este ca atunci cand experimentezi starile de placere luand droguri, esti constient. Dar in experienta de moarte clinica, nu esti constient. Unul dintre lucrurile pe care le stim despre creier este ca atunci cand nu esti constient, nu poti creea imagini si daca o faci, nu ti le poti aminti." - Peter Fenwick

De asemenea, cea mai mare revista de psihologie, "Psychology Today" spune : - "Do NDEs suggest that there is life after death? I would only say that they suggest that there may be an initial continuation of consciousness after physical death. "
https://www.psychologytoday.com/......xperiences
https://www.near-death.com/......tions.html

| Steregoi a răspuns (pentru Superior):

Daca ar exista suflet nemuritor adio se_x după moarte.

| sadrian46 a răspuns (pentru Superior):

Concluziile studiului au fost ca constiinta,aparent,intr-o forma sau alta,supravietuieste mortii fizice.
Concluziile studiului au fost eronate din două motive.
Termenul de conștiință este vag.
Dacă persoanele și-au revenit, ele nu erau moarte.
Așa că, premise false, logică beton, concluzia egal paranoia, cu experți universitari sau nu.
=====
Incercarea asta de a combate cu orice pret spiritualitatea se numeste gandire pseudo-sceptica.
Dacă dta îmi dai definiția spiritualității, mai stăm de vorbă despre pseudo scepticism.
=====
iar din punct de vedere biologic,creierul nu ar putea fi capabil sa viseze imagini daca nu a vazut vreodata o idee cam cum arata lumea prin intermediul sistemului optic.
Ce e aia - din punct de vedere biologic?
De ce nu ar fi capabil creierul să viseze astfel?
Se știe clar că nevăzătorii pot substitui vederea cu alte organe de simț. O mărturie individuală nu poate si fi dovadă pentru un fapt.
Suflet și conștiință, una nedefită în știință, alta vagă.
Nici una nu probează continuarea vieții după viață.â
=====
In prezent, exista o teorie ce explica sufletul, sau constiinta cum ii se spune academic, ca fiind o unda de vibratii cuantice, indestructibila.
Da această așa zisă teorie face o ciorbă din mecanica cuantică și alte noțiuni care nu a nimic cu ea.
====
Unul dintre lucrurile pe care le stim despre creier este ca atunci cand nu esti constient, nu poti creea imagini.
Aiureală. În somn nu ești conștient, dar creezi imagini. vise.
====
I would only say that they suggest that there may be an initial continuation of consciousness after physical death. "
Aiureală.
Dacă ți-ai revenit și nu ai putrezit aceea nu este physical death.
Dacă ne complacem să credem, nu este nevoie să aducem știința ca argument pentru asta.
Dacă punem credința pe primul loc, orice, dar orice poate deveni argument sau dovadă pentru justificarea credinței noastre.
Spune hipnotizatorul că ești papagal, începi să dai din aripi.
Cu un pic de credință în plus s-ar putea chiar să te ridici de la sol, până te prăbușești.

| Superior a răspuns:

Arati interesant dandu-ti aere de profesor de logica.
Ca o paranteza, eu ma simt constient in fiecare vis happy

| mudokins78 a răspuns:

Nici un raspuns de aici nu e bun in totalitate!
Iti poti da seama singur de raspuns daca gandesti in;
-Energie
-Frecventa-
-Vibratie
Succes!

| Steregoi a răspuns (pentru mudokins78):

Energia = Constanta Planck * Frecventa.

| sadrian46 a răspuns (pentru mudokins78):

Te rog, de ce nu continui, de ce ne lași să vibrăm așa...
Hai, că ai ceva de spus, despre frecvența vibrație de după moarte.
Omenirea are nevoie de oameni ca tine, să o lumineze.

| Theo94 a răspuns:

Nu, dar sper sa ma insel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred cã moartea nu exista.
Unde e? Esti mort deja, probabil ca nu daca nu incã vezi acest text.

| alex15ccc a răspuns:

De ce nu? nu am nimic de pierdutwinking

| TheCrusader a răspuns:

Nu.

| AlexFK201 a răspuns:

Salut!
Nimeni nu poate stii daca exista viata sau nu dupa moarte, dar fiecare poate alege ce anume sa creada, daca vrei sa crezi ca dupa moarte vei trai atunci fa-o indiferent de ce spun ceilalti, fiecare cu parerea lui, eu imi doresc ca dupa ce mor sa ma reancarnez intr-o alta lume, poate ca suna ridicol dar chiar sper sa se intample...
Asta e parerea mea, sper ca te-am ajutat!