| Dagger a întrebat:

Salut! Vreau să dau la medicină și tot mă gândesc oare va fi greu? Oare o să intru? Voi reuși? Examenele cum vor fi? Sunt foarte paranoic! Îți cere multă engleză? Sau multă chimie?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Iti cere multa chimie organica si biochimie. Engleza nu iti cere propriu-zis dar e bine sa stii cat de cat.
Anul 1 e greu, nu esti obisnuit cu volumul imens de informatii, nu stii sintetiza, cetintele sunt altfel construite decat in liceu, sunt multe ore in cladiri diferite, etc. Dar dupa aceea e mult mai ok, daca iei facultate in serios si inveti si in timpul anului (nu doar in sesiune) te poti descurca cu examenele.

5 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Crede-ma mai bine întrebi medicii adevărati (poate pe forumuri speciale) că aici sunt multi miștocari

| InYourMind a răspuns:

Și anatomie fizica mate

| MoonwalkPhenomenon a răspuns:

Iti trebuie chimie organica si anatomie. cauta pe site-ul facultatii la care vrei sa dai o bibliografie, ca astea difera la fiecare facultate. oricum, chimie nu-ti mai trebuie dupa ce esti admis.

| sabin89 a răspuns (pentru MoonwalkPhenomenon):

"chimie nu-ti mai trebuie dupa ce esti admis."
Asta pare a sugera faptul că nu e importantă chimia pentru a învăţa medicina. Atunci de ce s-a mai cerut la admitere?

| MoonwalkPhenomenon a răspuns (pentru sabin89):

Treaba ta ce "pare a sugera". Daca stii mai bine, raspunde-i omului.