| GrigoreCostinel a întrebat:

Am o intrebare despre lume! De ce se bucura mereu de raul altuia?

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

E din cauza educatiei, societatea in care traim e foarte bizara, de exemplu o persoana cu 3 masini se crede mai realizata fata de cineva cu 1 masina. Suntem invatati ca trebuie sa fim cei mai buni si a te bucura de raul altuia e intr-un fel de a spune ca ai reusit sa o duci mai bine decat acea persoana. Nu stiu daca se intelege ce vreau sa zic, am incercat sa prezint ceva complex intr-un raspuns mai simplu.

| GrigoreCostinel explică (pentru christine99):

Dupa parerea mea, Ai dat cel mai intelegibul raspuns.

| GrigoreCostinel explică (pentru christine99):

Intelegibil. Pricepi tu! Sper sa fie un cuvant real

19 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ura, gelozie, dusmanie, ca "ala de ce are si eu nu", "aluia de ce ii merge bine si mie nu". Evident daca ramai cu mentalitatea aia atunci nu se schimba nimic,

| Goete a răspuns:

Unde ai constatat tu asta?

| GrigoreCostinel explică (pentru Goete):

La ce te referi?

| Goete a răspuns (pentru GrigoreCostinel):

La faptul ca nu sunt de acord cu afirmatia ta

| GrigoreCostinel explică (pentru Goete):

Ti-a cerut cineva parerea?

| Goete a răspuns:

Daca nu mai ti minte ce faci... atunci nu mi-ai cerut parerea.
Un salut

| GrigoreCostinel explică (pentru Goete):

Eu am intrebat la ce te refereai. Nu ti-am cerut parerea!

| Goete a răspuns (pentru GrigoreCostinel):

Esti idiot.
Ai pus o intrebare in care ceri parerea tuturor pentru ca nu esti capabil sa intelegi ceea ce tu crezi ca e asa.

| ziftode a răspuns:

Din ce cred eu sunt 2 motive
1. ma bucur ca dupa ce mi s-a intamplat mie mult rau, si vad ca si altora li se intampla, atunci imi pare bine ca nu sunt singurul care mananca rahat de la viata! e o satisfactie tampita, dar e in firea umana
2. am ce sa barfesc, practic asta e o amplificare la prima, placerea de a spune ceva interesant, despre raul altcuiva, si toti sa fie cu ochii mari si cu urechile ciulite (din motivul de mai sus)

| Nilsson a răspuns:

Sunt mai multe motive dar toate provin din acelasi lucru: egoismul.
Unii se bucura de raul altora pentru ca prin felul acesta ei par ca se ridica (de exemplu cand cineva ia un 6 la un examen si restul clasei ia numai 4 si 5).
Altii se bucura pentru ca daca ei sufera dintr-un motiv anume si unii din jur patesc la fel nu se mai simt atat de singuri.
Mai sunt si cei care simt pur si simplu satisfactie vazandu-i pe altii ca se chinuie, li se pare distractiv.
Raul e in fiecare din noi, de asta trebuie sa stim sa-l depistam pentru a ne putea debarasa de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Cei ce se bucura de raul altuia este ratat, nu este de succes, astfel sentimentul de nerealizare nu-l simte singur si se crede norocos ca poate avansa mai mult decat cel ce a cazut.
Nu ai sa vezi vreun sportiv care a castigat din cauza unui eveniment nefericit patit de cel din fata lui sa nu accepte castigur, desi era clar care este mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au motive mai bune.

| IIIshaneIII a răspuns:

Cel care rade vrea si el sa para mai superior, pentru ca nu e in stare sa faca constructiv si e mai usor sa ai reduca pe cei din jur la nivelul sau decat sa se ridice.

| venividivici2017 a răspuns:

Datorita prostiei, lipsei de educatie, mediului din care provin.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Fiecare individ in parte e frustrat cu viata lui, chiar daca nu o recunoaste. E un instinct uman sa te bucuri cand o vezi ca altul o duce mai rau, e o iluzie care te ajuta sa te destinzi pe moment ca vezi doamne, ai facut misto de un fraier. Asta in mare, ca mai sunt si motive ca invidia, antipatia, nevoia de arata ca esti boss si calci toti slabanii in picioare. Chiar n-am chef sa intru in detalii.

| Maria3458 a răspuns:

Asa e lumea de cand e

| Maria3458 a răspuns:

Mai sunt si alti oameni nu trebuie sa ii catalogam pe toti nu i baga in seama ce sa zic