| NYØ2002 a întrebat:

Care este cel mai mare oras din Romania dupa suprafata? Eu m-am uitat la multe orase si nu mi-a venit sa cred, eu stiam ca Bucurestiul este cel mai mare dar cica Galati si Brasov sunt mai mari decat Bucurestiul.Eu sunt din mun.Husi (jud Vaslui).Nu mi-a mai venit sa cred ca Vasluiul e mai mare decat Barlad, Bacău, Botosani.Eu stiam ca Vasluiul este mic tare!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o sa iti vina sa crezi, dar e Broșteni. Cea mai intinsa localitate din Romania.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Clujul este cel mai mare.

| Darkmagic a răspuns:

Damn...
Trebuia sa vad asta ca sa pot crede!
Brosteni din Suceava, aproape cat jumatate din Los Angeles!
Probabil, tembelul de primar avea in cap o organizare gen zona SanSan, pana si-a dat seama ca toti locuitorii megalopolisului Brosteni...au wc-ul in curte. big grin
O asemenea tampenie numai in Ro se putea intampla...

| NYØ2002 explică (pentru Darkmagic):

Tu nu cumva te Cheama George Noea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Broșteni din Suceava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Broşteni (Suceava) – 594 de kilometri pătraţi

Vişeu de Sud (Maramureş) – 443 de kilometri pătraţi

Săcele (Braşov) – 320 de kilometri pătraţi

Top 3 cele mai mici oraşe, după suprafaţă:

Plopeni (Prahova) – 4, 73 kilometri pătraţi

Darabani (Botoşani) – 3, 4 kilometri pătraţi

Abrud (Alba) – 3, 2 kilometri pătraţi

| Jay1 a răspuns:

Orașul din România cu cea mai mare suprafață este Broșteni, din judeţul Suceava, acesta ocupă o suprafaţă de 594, 66 kilometri pătraţi.