| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, Sa ma simt ciudat ca sunt stangaci?
Exista dezavantaje ca sunt stangaci sau e invers?

Cand eram mic, tata a incercat sa ma educe sa scriu cu dreapta, dar nici o sansa

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nici un dezavantaj daca esti stangaci, fiindca esti la fel de indemanatic cu stanga, cum sunt ceilalti cu dreapta.

| FreddieM a răspuns:

Esti perfect normal, nici o diferenta.
Am fost stangaci de mic, ai mei ma obligau fortata sa folosesc mana dreapta, sa mananc, sa scriu, etc. Si uite-asa am devenit ambidextru.
Pace

| Alverto a răspuns (pentru FreddieM):

: )) Cum să te oblige cineva să faci lucruri cu mâna opusă față de cea cu care ești obișnuit

| FreddieM a răspuns (pentru Alverto):

Pe vremurile alea, parintii credeau ca e anormal. Dar tot eu am iesit castigat din afacerea asta, fac orice operatiune cu ambele maini, scris, desenat,( totusi desenez mai bine cu stanga) mancat, folosesc scule, lucrez.
Pace

| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

Si tu desenezi? am observat ca majoritatea stangacilor au talent la desenat. Eu desenez de la 10 ani.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ma pricep la desen, fac portrete, peisaje, cam orice. Dar desi pot scrie cu ambele maini, la faza cu desenul nu reusesc mai deloc, nici macar o linie dreapta nu pot trasa cu mana dreapta.

| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

La fel si eu, nu pot desena deloc cu dreapta

| Alverto a răspuns:

La fel ca la dreptaci-nu e nici special sau diferit. Asta e, bucătără-te că ai ambele mâini, decât să te îngrijorezi că folosești mâna stângă

| oz_1736 a răspuns:

Esti normal, dar puteai fi special daca scriai cu ambele maini

| Cksihja a răspuns:

Avantajul de a a fi stângaci este acelea că poți conduce orice mașină cu volan pe stânga.
Eu sunt împărțit ce pot face cu dreapta nu pot face cu stânga și viceversa, totuși când eram mic credeam că sunt dreptaci până mi-am dat seama că folosesc și stânga.
Din acest motiv am ajuns să cred că nu există oameni doar stângaci sau doar dreptaci, folosim ambele mâini în egală măsură.

| andiceasu95 a răspuns:

Sincer sa fiu in locul tau m-as simti special, pentru ca doar 10% din populatie sunt stangaci, chiar daca sunt dreptaci mi-ar placea sa fiu stangaci