| Crisis a întrebat:

Salutari... Am niste versuri pe care nu le inteleg si as vrea un pic de ajutor din partea voastra. Versurile sunt de la Negura Bunget, melodia Primul om [http://www.youtube.com/watch?v=n6vdbSU7SMM&feature=relat ed].
"Şi unde vara cade într-o joi
Acolo eu o sã mor
Ori buni, ori rãi, tot un mormînt!
În vînt…"
Nu inteleg partea cu "Si unde vara cade intr-o joi, Acolo eu o sa mor". Poate cineva sa-mi explice va rog? Chiar nu inteleg si nu gasesc niciun raspuns cu privire la insemnatatea versurilor. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Joi este un echilibru si etimologic inseamna eternitate, infinit. Poate e o aluzie la faptul ca isi doreste sa moara si atat cum mi-as fi dorit si eu, fara existenta vietii dupa moarte.
Cred ca ei ar fi flatati ca ai cautat o semnificatie unor versuri chinuite

| Necrophagist a răspuns:

Practic luandu-ti viata odata cu joia ucizi ideea de infinit.Stii ca vantul e sinonim cu sufletul, cu Duhul iar ideea de mormant in vant imi aminteste de Blaga, a distruge viata fara consolare
http://www.poezie.ro/index.php/poetry/34197/Epilog
Iar de ce vara sa cada joia,pentru ca vara se categorizeaza recolta, e un sens de judecata de apoi aici, nu crezi? „Unde iti vei petrece eternitatea" cum ii place sa spuna Emei:))

| Crisis explică (pentru Necrophagist):

Mersi mult pentru raspuns, chiar nu stiam chestiile astea. Acum chiar are sens si inca unul adanc... multumesc inca o data big grin

| Necrophagist a răspuns:

Oricand.
De fapt nu ma asteptam sa am acelasi sentiment cu o muzica a carei inteligenta a membrilor nu si sunet o cam reneg, la mai multe intrebari de astea, multumesc si eu