| sabin89 a întrebat:

Saptamana trecuta colegii de servici au organizat o serata. De obicei particip si eu, dar atunci n-am putut sa ma duc. Mi s-a spus ca a fost frumos si ca au participat 20 de persoane. Unul dintre colegi mi-a mai oferit si niste detalii, cum ca Maria a dansat cu 7 tineri, Olga cu 8, Vera cu 9 si asa mai departe, pana la Nina, care a dansat cu toti tinerii. Pe baza acestor date, incerc sa aflu cati tineri (barbati) au fost la serata. Imi puteti da vreo idee?

Răspuns Câştigător
| CezarMocanu a răspuns:

13 barbati si 7 femei, maria-7, olga-8, vera-9, x-10, y-11, z-12 si nina 13, mai mult nu se poate fiindca trecevde 20

13 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Avem trei fete, noua baieti si opt persoane de sexat. Cum fiecare fata adauga unu la fiecare grup, opt impartit la doi fac patru, patru plus noua e treisprezece. Au fost treisprezece baieti.

| CuriousStuff a răspuns:

Probabil 13 barbati, daca e sa ne axam foarte mult pe acel "si asa mai departe pana la..." inseamna ca fetele erau in ordine deci Vera a dansat cu 9, urmatoarea fata (a 4-a dupa cele 3 a caror nume il stim din enunt) a dansat cu 10, a 5-a a dansat cu 11, a 6-a cu 12, iar Nina, a 7-a fata a dansat cu 13 baieti. Si astfel sunt 20 de persoane in total. Daca acel "si asa mai departe" nu e asa important precum consider eu, e posibil sa existe un alt raspuns.

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

Tu, care esti axat pe medicina, ai placere si pentru probleme care implica (putina) matematica. Frumos! happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Chiar daca nu pare si in medicina exista destul de multa matematica, chiar mai multa decat ar trebui pentru ca sa ma simt eu comod. laughing Asa ca trebuie sa-mi obisnuiesc mintea cel putin cu matematica simpla, nu ma bag pana la integrale.

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

Crezi ca s-ar putea rezolva si altfel decat babeste? Adica, putin mai matematic. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Cu siguranta exista si o rezolvare matematica, aproape pentru orice exista, insa cu cate cunostinte detin eu nu imi pot da seama de ea, sau imi scapa, am incercat cate ceva dar nu imi iese. Probabil e destul de evident pentru cineva care a facut mai mult de o ora de matematica pe saptamana in liceu, dar pentru mine nu e. laughing

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

Uite: Prima fata a dansat cu 6+1 baieti (right?). A doua, cu 6+2. A treia, cu 6+3... Observi paralelismul? Prima - 1; a doua -2; a treia - 3 samd. Deci numarul care se adauga lui 6 corespunde cu numarul fetei in ordinea in care o consideram. E clar, deci, ca la ultima fata se adauga lui 6 numarul total de fete (sa-i zicem Nf). Deci Nina a dansat cu (6+Nf) baieti. Implicit, (6+Nf) este numarul baietilor. Si atunci: Nf+(6+Nf)=20; relatie care ne da Nf=7.

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Mi-a luat ceva, dar cred ca m-am prins. happy Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De obicei particip si eu, dar atunci n-am putut sa ma duc."

da, pentru ca erai ocupat sa arzi bulgari de zapada.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Iti place sa ma tachinezi happy

| Alexul99 a răspuns:

Asta e ghicitoare sau ce? laughing.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alexul99):

E o problema de logica si putina matematica, foarte frumos scrisa dar cam simpla in comparatie cu alte probleme postate de sabin, asta in cazul in care nu are ceva rezolvare mai grea pe care nu o vedem in momentul asta.

| Amegadaisuki a răspuns:

Da,este foarte simplu vorbeste cu acel tip de la care ai pirmit detaliile si zi bai dar chiar cu 15 a dansat iar el o sa iti zica numarul exact tongue