| Steregoi a întrebat:

Savanții vorbesc despre energia singularității big-bang in care nu exista materie. Deci de fapt savanții vorbesc despre o energie pe care nu o cunosc ținând cont ca ei gândesc totul doar din perspectiva materiala. In plus savantul decedat Hawking si multi alții au fost si sunt fani a ceea ce ei considera iar referitor la ce nu sunt fani ei desconsidera. Ce legatura au preferințele personale când vine vorba despre adevăr si găsirea acestuia?

https://playtech.ro/2018/ultima-teorie-stephen-hawking-u nivers/amp/

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cert e ca totul a început de la energie. Avem un approach greșit fata de multe. Uitam ca totul este energie in esența.
Adevarul e adevăr indiferent de preferințe. Găsirea lui este dependentă de anumite aspecte; atâta vreme cât îl cauți înseamnă ca nu-l cunosti și asta complica putin lucrurile. Pentru găsirea lui se emit păreri care, in funcție de cunoștințe și mulți alți factori, sunt diferite. Aceste păreri trebuie demonstrate, altfel nu au valoare. Câți matematicieni, fizicieni etc au rămas la faza asta doar pentru ca nu au putut demonstra anumite formule, de ex, care sunt logice oricui e in domeniu (vezi Ramanujan). Și preferințele au apărut deja de ceva vreme in peisaj. Hawkins a dorit atat de mult sa demonstreze niște lucruri despre găurile negre încât doar pe asta s-a concentrat și a pierdut ani buni, fără a reuși măcar. Dacă sunt minți geniale nu înseamnă ca nu sunt tot oameni, undeva tot apare o limita...
P.S. Pur și simplu nu se știe ce s-a întâmplat și ce fel de energie era aia. S-au facut calcule pana la o anumită limita - se aduna prea multe erori mai apoi, asta e.