| anonim_4396 a întrebat:

Scrie in Biblie undeva: "crede si nu cerceta?" De unde vine aceasta exprimare? Dumnezeu vrea ca omul doar sa creada fara sa acumuleze cunostinte despre creatia Lui? Vrea Dumnezeu ca omul sa fie ca un animal primitiv fara cunostinte?

44 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este concluzia trasa, logic, din intamplarea cu Toma.
"Numai apostolul Toma nu era de față cu ceilalți apostoli când s-a arătat domnul. Și când i-au spus toți: „Am văzut pe Domnul!" el nici nu s-a bucurat, nici n-a voit să creadă. După opt zile, adică în duminica a doua după Înviere, iarăși s-a arătat Iisus Hristos ucenicilor săi, trecând prin ușile încuiate. Atunci era și Toma de față. După ce le-a zis din nou: „Pace vouă!" a spus cu mustrare pentru Toma: „Adu-ți degetul tău încoace și vezi mâinile mele, și adu-ți mâna ta și o pune în coasta mea". Doar după ce Toma a pipăit și a văzut rănile domnului a strigat cu smerenie și credință: „Domnul meu și Dumnezeul meu!" Mântuitorul însă l-a mustrat pentru puțina lui credință, zicând: „Pentru că m-ai văzut, Tomo, ai crezut? Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!"
Dupa parerea mea se face o greseala mare. Eu cred in Dumnezeu dar mai cred si ca Biblia este o carte scrisa de oameni, care au inteles faptele gresit. Nimeni nu stie daca acea carte este scrisa la indemnul lui Dumnezeu (cum se zice) sau un idiot s-a gandit ca ar fi bine sa iese in fata. Respect cele 10 porunci ca sunt bune si drept, e dar nu cred intr-o carte in care zice in prima parte "dinte pentru dinte" si in partea a 2-1 "iubeste-ti aproapele".

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

"Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!". Se refera la ceva profund si simplu. E mai usor sa crezi sa deduci decat sa te chinui ca abia apoi sa-ti dai seama ca ceea ce credeai nu era de fapt gresit. La asta s-a referit Cristos. Asta una la mana iar a doua este ca Dumnezeu ne invita sa cunoastem cat mai multe lucruri si chiar ne provoaca in acest sens. Provocarea asta a pus-o in constiinta noastra, aceasta sete de cunoastere. Tocmai pentru a ajunge sa cunioastem mai bine natura existentiala a lui Dumnezeu si creatia Sa. Asta ne deosebeste net de celelalte animale mult inferioare omului. Va dau cateva versete scurte care exprima exact ce v-am scris aici. Eclesiast 3:11: Orice lucru El îl face frumos la vremea lui. A pus în inima lor chiar şi gândul veşniciei, măcar că* omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârşit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu." Coloseni 1:10b: "să creşteţi în cunoştinţa exactă." De aici rezulta simplu ca cele doua cai de cunoastere nu se exclud una pe cealalta adica: credinta si cunostinta. Cristos n-a refuzat sa-i mareasca cunostinta exacta lui Toma ci chiar i-a facut o invitatie: 'vin-o si verifica, testeaza, experimenteaza, pune mana aici pe corpul meu.' ca sa te poti convinge si ca sa-ti maresti credinta. Cristos nu l-a mustrat pe Toma si a spus pur si simplu un adevar. "Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!" - Ioan 20:29b. Cristos NU a spus: "Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuze de unele greseli gramaticale: "vin-o," etc. Scriu repede si mai gresesc. Mintea fuge repede, mainile mai incet la scris. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prin insasi faptul ca ateii n-au cercetat Biblia cu atentie dovedeste ca in realitate ei vor doar ceea ce vor sa creada si NU cerceteaza totul si se lasa influentati de altii fara sa caute ei insisi si sa gandeasca cu mintea lor. Eu mi-am propus sa cercetez totul atat Biblia cat si fizica cat si alte teorii. A cauta doar la erorile omului nu este un bun criteriu de cunoastere. Trebuie mers la cauza si nu doar la efect.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

"Respect cele 10 porunci ca sunt bune si drept, e dar nu cred intr-o carte in care zice in prima parte "dinte pentru dinte" si in partea a 2-1 "iubeste-ti aproapele". Intr-adevar pare o contradictie aici: le spune sa nu ucida si apoi sa ucida pe un ucigas. Dar nu e o contradictie: cine ucidea pe altcineva merita sa fie ucis: "dinte pentru dinte". Problema intr-adevar ramane: Cum se face ca acei canaaniti au fost ucisi in masa pe cand apoi vine Cristos si spune: "Sa va iubiti dusmanii."? Exista totusi un raspuns simplu: Dumnezeu facuse o promisiune lui Avram iar Dumnezeu isi respecta intotdeauna promisiunile in conditiile in care canaaniti erau foarte decazuti moral. Totusi au existat canaaniti care s-au cait si au respectat pe Dumnezeu si nu au fost ucisi si prin diferite cai ei au dorit sa se integreze in poporul evreu. Dumnezeu chiar a dat o lege cu privire la straini fie ei canaaniti, sau alte natii. Un exemplu printre mai multe este acea femeie numita Rahav din orasul Ierihon care a ajuns sa fie chiar ascendenta lui Cristos.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ioan 20:29b. Cristos NU a spus: "Fericiti DOAR cei ce n-au vazut si au crezut!".

| anonimg a răspuns (pentru Salontanul):

"Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant." (2Petru.1:21)

"Dar Isus i-a privit drept in fata si a zis: "Ce inseamna cuvintele acestea care au fost scrise." (Luca.20:17)

"Ucenicii Lui n-au inteles aceste lucruri de la inceput; dar, dupa ce a fost proslavit Isus, si-au adus aminte ca aceste lucruri erau scrise despre El si ca ei le implinisera cu privire la El." (Ioan.12:16)

"Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi sa credeti ca Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu; si, crezand, sa aveti viata in Numele Lui." (Ioan.20:31)

"Aceste lucruri li s-au intamplat ca sa ne slujeasca drept pilde si au fost scrise pentru invatatura noastra, peste care au venit sfarsiturile veacurilor." (1Corinteni.10:11)

"Domnul a zis lui Moise: "Scrie lucrul acesta in carte, ca sa se pastreze aducerea aminte." (Exod.17:14)

"Domnul a zis lui Moise: "Scrie-ti cuvintele acestea, caci pe temeiul acestor cuvinte inchei legamant cu tine si cu Israel!"" (Exod.34:27)

"Asa vorbeste Domnul Dumnezeul lui Israel: "Scrie intr-o carte toate cuvintele pe care ti le-am spus." (Ieremia.30:2)

| Salontanul a răspuns (pentru anonimg):

Si de unde stii? Ti-a spus tie? Sau tot niste idioti au scris intr-o carte?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Treaba lor! Eu nu cred in Biblie si nu ma poate convinge nimeni ca este sfanta. Cand o carte este scrisa de oameni este subiectiva si gata. Faceti ce vreti. Nu ma intereseaza.

| relian a răspuns:

Nu scrie in biblie asa cwva, si nu este cum spunea cineva pe aici ca ateii ar fi scos chestia asta, ala cred ca nu stie ce spune.Chestia asta cu crede si nu cerceta este scoarneala cui crezi? A bisericii, deci biserica a scos chestiile astea nu ateii nu altcineva.Biserica daca stai si citesti, urmaresti, intrebi o sa vezi ca pe linga biblie au scos si alte carti, carti inventate de ei de la ei putere, iar pe linga aceste carti au bagat si chestia asta sa crezi fara sa cercetezi.Deci biserica a bagat-o ca omu clientu lui sa nu mai puna intrebari sal deranjeze sau cumva sa inceapa sa gandeasca laughing.Eu nu-s religios deloc dar stiu sigur ca asta este inventia bisericii si nu a altcuiva.In biblie scrie clar sa cercetezi, orice sa vezi cum sta lucruriel si dupa aia sa iei masuri, nicidecum nu scrie balaria asta.Sa spus ceva in biblie dar ceva mai pe ocolite ceva atribuit lu Isus, poti cauta in NT acolo scrie ceva dar sub alta forma.Pana la urma ca idee tot aia este numai ca fraza suna altfel.Nu stau acum sa caut sa iti arat fraza concret dar undeva in NT unul din ucenici lui isus il intreaba pe acesta de ce le vorbeste el oamenilor uneori pe neinteles, adica el vorbea el intelegea, folosea fraze, cuvinte expresii ce pe majoritatea ii depasea, omu simplu nu pricepea o iota.La care isus iar fi raspuns ca nu orice spune el trebuie si inteles de omu simplu.Chestia asta este scrisa sigur in biblie. Daca ceara esti curios pot sa caut si sa spun exact unde ce capitol etc.Dzeu din VT legat de chestia asta cu cercetatu ceara specifica in multe cazuri sa se cerceteze nicidecum sa se ia lucrurile asa.Insa uneori da verdicte naspa ochi pentru ochi dinte pentru dinte si alte alea, dar astea dupa ce sa cercetat dupa ce s-a dovedit ca lucrurile sunt corect vazute.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cartea "Înţelepciunea lui Isus Sirah" este o carte apocrifa si nu face parte din canonul biblic. Ceea ce scrie acolo e gresit pentru ca intra in contradictie cu restul Biblie in sensul ca spune ca Dumnezeu "le porunceste" oamenilor sa cunoasca doar ce vrea El si au nevoie oamenii sa cunoasca. Ei bine nu este asa. Biblia este scrisa pentru nivelul actual de progres la care inca se afla oamenii. In viitor Dumnezeu v-a dezvalui si alte taine despre creatie oamenilor. Dar acest lucru va avea loc dupa Armaghedon. Apocalipsa 20:12a: "au fost deschise nişte suluri." Biblia curenta este denumita 'un' sul: Evrei 10:7: Atunci am zis: "Iată vin, în sulul cărţii este scris despre mine, să fac voia Ta, Dumnezeule".

| Clorox a răspuns:

Ceva de genul!

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu,nu scrie in Biblie.
E folosita doar asa, de aiurea, sa-i faca pe restul sa aiba o impresie mai proasta de biblie, decat o au in general, sau etc.

| PersonajFictiv a răspuns:

Exista Dumnezeu si e bun.
Nu citesc biblia si nu imi pasa.
Dar e foarte simplu.

Daca vrei sa faci bine oamenilor,esti cu Dumnezeu in echipa.
Daca ii urasti si vrei sa ii ranesti nu esti cu el.

Daca nu poti acceptat unele chestii din Biblie, cum nu le pot accepta eu momentan si nici nu cred ca am sa le accept vreodata, dar niciodata, nu am sa traiesc ca un egoist doar pentru mine facand rau altora.
Daca nu poti face un bine, nu fa un rau macar.
Chestia asta o poti face, nu trebuie sa citesti 15 carti sa iti dai seama.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Ai sa mori ca un animal. Lui Dumnezeu nu-i plac agnosticii sau necredinciosii.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Degeaba faci bine daca nu crezi in Biblie, in Dumnezeu. Pe tine nu o sa te ajute cu adevarat treaba asta in sensul vietii vesnice.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Si mai stiu ca pe cei ca tine nu-i intereseaza sa traiasca vesnic. Deci te-ai autoprogramat pentru intrare in pamant. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Pentru binele care il faci la altii ai putea macar sa-i multumesti lui Dumnezeu ca ti-a implantat si in creierul tau constiinta de a face bine. Asa ca ce exprimi tu acolo e o falsa modestie sau mai degraba o lauda. Nu ai de ce sa te lauzi. Ai ceva fara sa fi primit de la Dumnezeu? Nimic bun nu ai fara sa fie de la Dumnezeu. Evident avand constiinta nu ai nevoie sa citesti nimic. O ai implantata de Dumnezeu in cap. Dar ai grija ca si contiinta aia poti usor sa ajungi sa o ignori facand doar ce vrei tu si nu ce vrea si Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Evident ca avand constiinta nu ai nevoie sa citesti nimic ca sa faci un bine altuia.

| Darkmagic a răspuns:

rolling on the floor
NU, nu scrie asa ceva in Biblie.
Si gata! Shut down.
La capitolul asta oricum sunt atei cu 8 clase care urla la Religie cu trei guri ca "Nu exista Dumnezeu", apoi vin aici si tipa: "Universul este infinit!"
Evident, cu alea 8 clase nu au cum sa stie ca un univers infinit ar permite existenta a ORICE.
Mai sunt cei cu 12 clase, care tipa: "Dumnezeu e Natura!"
Nasol. big grin
Am aratat ca dupa 104, "Natura" nu mai are niciun rol in tabelul periodic.
Te intreb totusi, unde vrei sa ajungi cu asta?
CE cauta intrebarea asta la "S&F"?
Il facem pe Dumnezeu fizician, ca sa-i dovedim existenta?! big grin

Succes cu asta!
Vezi doar sa nu ajungi lucrand singular cu intrebari existentiale...la "logica" prostilor exemplificata mai sus.
P 3: 7 parca spune sa tinem cont si de inteligenta altora, deci NU te apuci sa scrii o carte, fara a tine cont de (Vassile wrote): "mintea lumii inconjuratoare".
Mai citeste-ti o data concluziile, si ai sa sesizezi absurdul situatiei, pentru ca invatam cu mintea noastra, folosindu-ne de ajutorul altora.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

"invatam cu mintea noastra, folosindu-ne de ajutorul altora." Nu e greseala pentru ca am pomenit si de filtrul ratiunii mele sau al oricaruia dintre noi daruit de Dumnezeu. Alti oameni se pot gandi la lucruri la care noi probabil nu ne-am gandit si SI pe acelea va trebui sa le introducem in filtrul ratiunii noastre. La asta m-am referit.

"CE cauta intrebarea asta la "S&F"?" Intrebarea postata de mine aici este o intrebare de filosofie si nu neaparat de stiinta in intelesul mai larg.

Am ales corect sectiunea pentru ca incerc sa explic natura existentiala a lui Dumnezeu prin stiinta prin fizica sau stiintele exacte. De fapt cartea pe care o scriu chiar asa o intitulez: "Dumnezeu explicat prin stiinta".

| Darkmagic a răspuns:

Sa o lamurim odata, ca au aparut doi "eruditi" care tipa ca totusi "scrie" "Crede si nu cerceta" pe undeva prin Biblie...dar nu stiu ei acum exact pe unde si sub ce "forma"... laughing

Sub nicio forma bre!
Nici in Biblie, si nici biserica nu a "inventat" asta!
Sa vedeti "minune", "Crede si nu cerceta", e "inventata" de FIX un adversar al crestinismului, pe numele lui Celsus.

Cam CAT de PROSTI sa fie unii, ca sa raspunda la o intrebare punctuala:
"Nu stiu pe unde, dar pe undeva trebuie sa scrie!"
"aaa...si chiar daca nu scrie, e o scorneala de-a bisericii!"
rolling on the floor
Pentru cei doi prostalai:
O intrebare punctuala, solicita un "Da", sau "Nu".

"Scrie in Biblie ca?"
"Da / Nu"!
"Cutare e gravida?"
"Da / Nu"!
NICIODATA:
"Asa si asa..."
"Scrie, da' nu stiu..." + restul de cretinisme. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

NU scrie in Biblie asa ceva nici in exprimare si nici in inteles. Am explicat mai sus. Tot ce a dezvoltat stiinta prin tehnologie si experimente probate NU vine in contradictie cu Biblia. Dar asta e alta intrebare. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu voi da raspuns la o intrebare retorica.Nu ii vad rostul.Oi fi vrut sa scoti in evidenta ceva,nu prea inteleg ce,insa am observat un paragraf asupra caruia voi zabovi:"A cauta la erorile omului,nu e un bun criteriu de cunoastere".
Tu ori ai citat vreun filozof in pragul dementei,ori ai erijat in vreunul. Daca nici una, nici alta, ce ai vrut, de fapt, sa spui?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Omul e supus erorii datorita pacatului mostenit de la Eva-Adam. A privi la erorile lui nu adauga cu nimic mai mult la propozitia anterioara in sensul maririi cunostintelor. In sensul evolutionist va las pe voi pentru ca eu nu explic dupa o teorie falsa si nedovedita si care duce la moarte sigura. Medicina nu va invinge niciodata moartea decat ca va mari durata vietii si confortul omului supus erorii si suferintei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti mult prea ambiguu.Pe de o parte spui ca omul este blocat in necunoastere din pricina unui mar, pe de alta, ca el isi poate depasi mediocritatea eliminind din schema conditia initiala.
Ceva nu se leaga.
Poate siropul de la dulceata de capsuni.winking
Sa traim....vesnic!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Un procesor care efectueaza un numar de operarii corecte/secunda nu inseamna ca lucreaza eronat doar ca se poate si mai bine adica mai multe operatii/secunda. Asta inseamna progres in cunoastere si nu neaparat a vedea erori care trebuie evitate. Erorile se pot vedea si evita usor daca e comunicare si iubire. Neiubirea duce lumea spre regres si nu spre "evolutie" sau progres spre mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vezi ca faci omisiuni si tragi concluzii ambigue? Cunoasterea binelui si raului nu inseamna ca s-a blocat in cunoastere CI si-a marit domeniul de cautare si inspre nonexistenta spre rau spre a cunoaste SI ce inseamna raul. E un "progres" in ceea ce priveste cunoasterea RAULUI dar NU la nivel individual cand progresul la un moment dat este intrerupt de moarte. =)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-am referit ca blocat in sensul ca niciodata omul nu va ajunge sa inteleaga tot cum exista si toate fenomenele din natura. Domeniul cunoasterii binelui spre acumularea de tot mai multe cunostinte nu se termina niciodata. Asta vrea sa spuna Dumnezeu. Informatia chiar si pentru Dumnezeu este variabila in sensul ca El creind libertatea de alegere poate prevedea la ce fel de decizii poate lua omul dar in cele din urma omul poate alege fie spre bine spre rau. Cu toate acestea Dumnezeu are puterea si controlul total de a dirija lucrurile din sfera lucrurilor care nu a au fost facute sa ia decizii: dinamica universului material, vegetatia. Toate creaturile inteligente si cu libertate de alegere vad ca nu pot concura cu Dumnezeu pentru ca doar el detine controlul total asupra lucrurilor neinteligente sau fara libertate de decizie sau "automatizate"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a incercat sa-i dezvaluie anumite lucruri lui Iov prin intrebari despre natura dar l-a lasat mai mult sa-si raspunda si sa faca apel la puterea de ratiune pe care i-a implantat-o Dumnezeu. In viitor Dumnezeu ii va revela mai multe taine ale naturii dar acelor oameni care il respecta pe Dumnezeu. Toate inovatiile tehnologice si descoperirile omului se datoreaza puterii de procesare sau de ratiune cu care Dumnezeu l-a inzestrat pe om.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Omul e supus erorii datorita pacatului mostenit de la Eva-Adam".
Inteleg ca omul,oricat ar vrea sa evolueze,pacatul initial l-ar trage inapoi,nu ar putea evolua.
Apoi,spui:"A privi la erorile lui nu adauga cu nimic mai mult la propozitia anterioara in sensul maririi cunostintelor".
Pai, daca omul a gresit o data, nu inseamna ca si-a invatat lectia, nu inseamna ca a evoluat, ca si-a capatat cunostinte noi?
Nu suntem cu aceste doua idei in contradictoriu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu este contradictie. Ti-am explicat si DE CE. Dumnezeu a prevazut o cale de progres spre bine nu numai din punct de vedere al cunoasterii DOAR a binelui ci si din punct de vedere al aspectului moral si legal si anume ca i-a aprobat lui Cristos jertfa de rascuparare pentru toti oamenii pentru ca ei la un moment dat sa poata trai vesnic si sa acumuleze cunostinte la nivel individual fara sa mai moara.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Societatea umana a pierdut foarte mult timp in ceea ce priveste progresul in cunoastere indepartandu-se de Dumnezeu: ceea ce au acumulat in cunoastere cei care mor este invatat de altii care se nasc, ori prin acest proces se pierde mult timp.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"si-a invatat lectia". Zicala asta e valabila doar cu privire la cei care se intorc la Dumnezeu si NU la atei sau cei care dilueaza sau denatureaza sensul si felul existentei lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbesc aici de o religie ca a celora care si-au batut joc de Dumnezeu sau l-au prezentat in mod gresit. Iata o ilustrare: sa zicem ca tu esti Dumnezeu care ai creat libera alegere si niste creaturi create de tine pretind ca "te cunosc" ca "te iubesc" si ucid pe altii, mint, spun despre tine minciuni, etc. Asta inseamna ca tu ca Dumnezeu, nu existi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A prevazut Dumnezeu o cale de progres spre bine..."?
Pacatul initial, marea eroare sa fi fost insasi creatia?
De ce a creat fapturi vulnerabile? De ce le-a testat? De ce nu a avut incredere in lucrarea lui? De ce le-a pedepsit? De ce a creat-o pe Lilith?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"A prevazut Dumnezeu o cale de progres spre bine..."?"
DA. L-a trimis pe Cristos ca sa moara ca sa ne rascumpere din pacat moarte dupa care l-a inviat si l-a pus pe o pozitie mai inalta.

"Pacatul initial, marea eroare sa fi fost insasi creatia?"
NU, pentru ca Dumnezeu vrea sa impartaseasca bucuria de a trai si cu altii, adica cu creaturile sale inteligente.

"De ce a creat fapturi vulnerabile?" DA a creat fapturi vulnerabile DAR a facut ca aceste vulnerabilitati sa nu degenereze in moarte DAR acestea au depins de ascultarea omului. Dar cum omul a ales sa se razvrateasca tot Pamantul a devenit blestemat inclusiv animalele.

"De ce le-a testat?" era dreptul Lui sa puna acel pom in gradina prin care omul isi putea arata respectul pentru Dumnezeu de a nu manca din el.

"De ce nu a avut incredere in lucrarea lui?" A avut incredere in lucrarea Lui DAR din iubire a ales sa creeze libertatea de alegere.

"De ce le-a pedepsit?" Pentru ca au ales sa nu asculte si n-au tinut cont de avertismente si de interdictia de a NU manca din acel pom.

"De ce a creat-o pe Lilith?" A creat ingeri cu libertate de alegere DAR unii au ales sa nu asculte de Dumnezeu si au devenit demoni. Numarul lor este 33% din numarul total de ingeri adica o minoritate in domeniul spiritual imaterial.

Răspuns utilizator avertizat
| DANNY1004 a răspuns:

Nu scrie, dar e amuzant ca tocmai ateii care incearca sa para superiori venind cu citatul acesta despre crestini, fac tocmai lucrul acesta. Pentru ca ei chiar cred ca asa scrie in biblie si nu cerceteaza daca e asa sau nu. Altfel ar afla ca de fapt un ateu a inventat expresia asta.