| anonim_4396 a întrebat:

Se poate dezvolta capacitatea de a nu mai fi necesar sa dormi?

8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu. Creierul are nevoie de organizare si recreere si celelalte merita o pauză, se dezvolta in somn.

| Arthiom a răspuns:

E posibil sa se dezvolte, prin evolutie, in decursul a sute de mii sau milioane de ani, ori mai mult, asta daca vor mai exista oameni pana atunci. Acum nu poti dezvolta nimic, ai nevoie de somn ca sa nu mori de extenuare. Foarte simplu.

| AmanoYuno a răspuns:

Absolut deloc. Exista totusi o mutatie genetica foarte rara care duce la o conditie ereditara care le permite oamenilor respectivi sa doarma doar 4-5 ore fara nicio repecursiune.

| Arthiom a răspuns (pentru AmanoYuno):

Aia nu e mutatie genetica. Eu ma trezesc la ora 7 si adorm abia pe la ora 1:30-2:00 de multe ori, fara sa am probleme.

| Edmonds2342 a răspuns:

Pai tu ce crezi?

| Bunica69 a răspuns:

Nu

| Systemup a răspuns:

Nu.Facand a sa o incercare risti sa iti daunezi serios sanatatii(mentale si fizice).

| BiancaStoian a răspuns:

Da, un batran nu mai doarme de cateva luni sau ani nu stiu