| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa iti schimbi prenumele daca doresti? Daca da, cum as putea?

Vreau cu aceeasi initiala, nu imi place numele actual de aceea vreau sa il schimb daca merge

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu il schimbi in ceva obscen se poate, e ceva cerere standard.

| Ofiintă a răspuns:

Se poate! Caută informații despre schimbarea numelui pe cale administrativă. Pentru ca să te documentezi asupra condițiilor și procedurilor care trebuie efectuate.

| OttoVonAegyssus a răspuns:

Http://spcepcv.ro/schimbarea-numelui-de-familie-si-a-prenumelui/

*Dacă link-ul nu funcționează, lasă un comentariu.

| OttoVonAegyssus a răspuns:

Nu pot răspunde la mesaj, mai am de răspuns la câteva întrebări până voi "câștiga" acest drept, dar îți voi răspunde aici.
În cazul tău, tu vrei să schimbi un nume românesc în unul străin, ai fi putut fără probleme să o faci dacă ai fi avut un nume străin, primit la naștere, dar în cazul de față nu ai un motivul întemaiat, dar merită încercat. Deschide link-ul și citește ce scrie acolo, dacă ajungi la concluzia că se poate, că ai șanse, treci la pasul următor, depunerea actelelor... Au fost oameni care au făcut asta pentru niște motive banale și au reușit, poate și tu o vei face. Îți doresc succes!
P.S.: Dacă consideri că răspunsul meu a ajutat, dă FUNDĂ, să nu mai fiu nevoit să scriu comentarii, ci să răspund la mesaje.;-)