| Thunder a întrebat:

Se spune ca la Judecata de Apoi, Iisus o sa judece toti oamenii care au trait vreodata. Toate bune si frumoase, dar... pe planeta asta sunt aproximativ 7 miliarde de oameni, din care maxim 2 miliarde de crestini declarati (daca nu era masinaria de ucis oameni in numele credintei, inchizitia, nu mai erau atatia crestini), din acestia nu stiu cati au respectat ce a zis el, plus ca multi sunt atei\agnostici pusi pe hartie crestini. De 2000 de ani incoace tot au murit oameni (oare ce se intampla cu asa zisele suflete? stau in stand-by pana la judecata?), ca sa nu mai zic ca oamenii mor de sute de mii de ani incoace.
Sa inteleg ca cei care o sa primeasca viata vesnica sunt cei care au crezut in Iisus de cand s-a nascut acesta, adica de 2000 de ani incoace? Cei care au trait inaintea lui primesc alta judecata? Doar cativa au fost predestinati pentru asa ceva? Ce se intampla cu ceilalti oameni?

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Raspunsul anonim este al meu,(o eroare probabil)puteam sa-l las si asa dar "prieteni" stiu de ce!? sa stie pe cine injura.

| mihaibrasov a răspuns:

Daca vei lua in considerare reincarnarea atunci iti explici peste jumatate din intrebarile acestea...

| Thunder explică:

@crinu
Eu nu judec pe nimeni. Daca ii mai intreb pe altii de ce e aia si nu aia, mai ma contrez in vorbe, nu inseamna ca am ceva cu ei. Sunt simple discutii, putin imi pasa in ce cred oamenii. Asta, de exemplu, este o intrebare menita pentru a vedea si parerile celorlalti. Consider ca sunt multe chestii care nu se leaga. Eu nu prea cred in "avioane", prefer sa am dovezi palpabile. Viata noastra e scurta pe pamant si sper ca la final fiecare sa primeasca raspunsuri, sunt convins ca niciun om nu detine adevarul(daca o fi asa ceva). Nu cred in zei, sfinti etc. Am convingerile mele. Daca la finalul vietii o sa mi se spuna ca am gresit sunt pregatit sa imi accept pedeapsa. Pana atunci nu accept ca viata sa imi fie condus de niste reguli facute tot de oameni si atribuite zeilor. Am creier, pot sa gandesc singur ce e bine si ce nu, daca aleg sa ma comport cum trebuie, nu o fac de frica pedepselor, vreau sa fiu impacat cu mine.

Nu mai spun ca unii sunt total pe langa intrebari.

| Thunder explică:

@laurentiu
Vechiul testament tot de om e scris. Si e modificat de 45654 de ori pana l-au facut cum au vrut ei. Si cum nu a fost de ajuns vechiul testament au mai facut si unul nou ca sa mai repare unele chestii.

| Thunder explică:

@anonim
Chiar nu am observat acel material de langa raspunsul meu laughing. E interesant cum de l-au pus tocmai mie.

| GyeBaek a răspuns:

La sfarsitu lumi vor fi 2 invieri. in prima inviere nu va fi judecata si oameni vor ajunge direct in rai.la prima inviere vor fi oameni care au murit pentru iisus, cei care au refuzat sa-si puna semnul bestiei.la a doua se face separare dintre buni si rai.

| laurentiu a răspuns:

Ma raspunsul il aveai si in Biblie cei care au trait inainte de Isus trebuiau sa respecte si sa nu incalce poruncile date de Dumnezeu, cine se abatea de la ele si nu sau pocait de faptele lor negresit murea! adica era genul de cum vrea lumea sa fie acum ai omorat vei muri si tu, sau ai facut ceva grav trebuie sa platesti eventual cu moartea! iar daca era si asa ceva acum iti spun multi ar fi murit! mult mai mult decat iti poti imagina!
iar acum cand Isus s-a dat pentru lume! pentru rascumparare fiindca oricine crede in El si se naste din nou capata viata vesnica, si firea noua adica trezirea la adevarata viata! iar respectivul nu trebuie decat sa isi marturiseasca pacatele si sa il cheme pe Isus Cristos in viata lui personala!

ps: poate pentru uni este decat o poveste, dar este foarte adevarat! si fiecare se convinge cand moare! dar Dumnezeu nea oferit viata vesnica gratis iar noi intoarcem spatele, ce altceva putem face sa capatam viata vesnica? ce mai asteptam?

| laurentiu a răspuns:

Anonim
ha! bai vezi ca scrie in noul testament despre cei care mor sub lege ce se intampla cu ei!
totusi nu esti in regula refuzi ceva tu si de aceea cauti nod in papura!

| SEAL a răspuns:

Daca o sa stam si o sa analizam fiecare pagina din biblie o sa ne dam eama ca in esenta este o aberatie

| andreeaemmma a răspuns:

Nu, toti vor primi aceeasi jidecata.
Adam si Eva au stat cu Isus in gradina edenului siapoi spune ca sau mai intalnit si Domnul le-a spus ce trebuie sa faca.

Nu se stie cum va fi la judecata de apoi.

Si pana la urma urmei de ce trebuie sa stim? Cand o sa fim acolovom vedea. Noi sa ne gandim daca vom fi printre cei buni care vor primi viata vestnica sau printre cei rai...

| andreeaemmma a răspuns:

Nu, toti vor primi aceeasi judecata.
Adam si Eva au stat cu Isus in gradina edenului siapoi spune ca sau mai intalnit si Domnul le-a spus ce trebuie sa faca.

Nu se stie cum va fi la judecata de apoi.

Si pana la urma urmei de ce trebuie sa stim? Cand o sa fim acolovom vedea. Noi sa ne gandim daca vom fi printre cei buni care vor primi viata vestnica sau printre cei rai...

| palut a răspuns:

Oamenii vor fi judecati in primul rand dupa legea iubirii. cei nu cunosc inca Cuvantul Domnului ei vor fi judecati dupa legea morala naturala care este sadita in inima omului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista si te ajuta, este etern! isus a trecut in nefiinta ( a fost doar un om, care a inventat povesti despre divinitate!) Sper sa intelegi ca nimeni de pe acest pamant nu stie ce se intampla dincolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In biblie, numarul oamenilor ucisi direct de Dumnezeu sau din ordinul lui Dumnezeu ajunge undeva la doua milioane, in timp ce victimele lui Dracu sunt vreo zece. Care e faza? De ce omnibenevolentul ucide cu milioanele iar Dracu nu prea are treaba cu oamenii?
Pentru cei care nu cred:
http://www.rationalresponders.com/forum/rook_hawkins/biblical_errancy/3582

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Om muri si om vedea thunder.problema e a lui Dumnezeu nu a noastra.mantuirea este personala. ce treaba ai tu traitor 60-70 de ani pe pamant, cu cei morti si cu ceilalti care cred sau nu, de acum si mult dupa ce vei muri? e soarta lor, judecata lor. TU ce vei face la judecata? nu ceilalti.vad ca tu deja ai judecat si condamnat o serie de suflete. le-ai pus si etichete. o sai fie usor Domnului si probabil o sa-ti multumeasca pentru ajutor.chestia e ca nu ti l-a cerut ajutorul. iar pentru judecata si pentru secerat, a ales el oameni tu ingrijeste-te de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ma raspunsul il aveai si in Biblie cei care au trait inainte de Isus trebuiau sa respecte si sa nu incalce poruncile date de Dumnezeu"

Pai si cu amerindienii cum ramane ma? Sau cu africanii. Astia nu ca nu-l stiau pe Iisus dupa ce acesta si-a facut aparitia, dar inainte habar nu aveau nici de Dumnezeu. De unde trebuia ei sa cunoasca "regulile" lui Dumnezeu, daca nu stiau macar de existenta sa? Sau s-a gandit atotstiutorul ca e DREPT sa arunce niste oameni in unele zone izolate ale Pamantului, unde acestia sa aiba sanse zero de a-l cunoaste pe el si implicit de a-i face voia in speranta ca nu vor suferi o eternitate in iad. Sa nu-mi spui acum ca aceia erau judecati strict dupa comportamentul considerat normal in societatea lor si ca aia le-ar fi fost indeajuns ca sa ajunga in Rai. Pentru ca daca aceasta e situatia, atunci in ziua de astazi teoretic, ai putea ajunge in Rai si fara credinta in zei, doar prin simpla comportare exemplara fata de semeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vorbesti de judecata dar inca nu stii cum priveste toti oamenii in acelasi timp, miscare cu miscare. Daca vreau sa dau dracu ceva, hopa sunt prinsa. Cand dau un banut cuiva sau mi se rupe sufletul de cazurile altora, se intoarce cu spatele.
No, cu siguranta asta face din politica de indocrinare sustinuta de unii.
Pana la un alt plan de idei(bine argumentat) continui sa cred in existenta unei fiinte creatoare pe care o numim in diverse feluri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia asta numai amenintari si judecaţi imparte. Administratori religiei vrea sa faca din noi niste oi tampite si căpiate sa ne idioţesca in asa masura incat sa fim lipsiti de orice decizie liber consimtita si orice miscare care o facem trebuie sa fie raportata numai in numele lui Isus ca altfel dam de dracu si ne-o trage in freza fierbandune la cazane.Aceasta religie a luat forma de agresiune asupra formari libertati liberei constiinte incat copii de mici sunt indoctrinati incepand din familie si apoi la gradinita si scoala, biserica era suficienta. Astfel aceasta practica nu face altceva decat sa orienteze constiinta umana in sens unidirectional in ceea ce priveste evolutia si aparitia lui, stirbind libertatea gandiri unui orizont mai larg invaluind forta creatoare si cercetatoare nativa a omului incercand ai suprima imaginatia, intrebarile, curiozitatea si gandirea abstracta fiind singura specie a viului pe aceasta planeta care avem acest privilegiu.Este rusinos si grosolan modul cum se ataca mentalul sistematic al copiilor si al formarii lor aruncând constiinta lor in antichitate si evul mediu demult apus arestand libertatea lor de exploratori ce se vrea in fata unui univers care a inceput usor sa-si deschida tainele necunoscute noua pana acum si care generatiile viitoare vor descuia si mai multe beneficiind mai mult de ele. Observ ca si aici la intrebarea lui @thunder91 agresiunea si-a facut loc, la explicatia lui @thunder91 a si lipit administratori religiei cu un material de probaganda de la everystudent.ro "Viata lui Isus".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt inainte sa vina sfarsitul lumii, cei ce mor ori se duc intr-un,, rai pregatitor'' ori intr-un,, iad pregatitor''. Sau cel putin asa ne-a spus profesoara de religie cand am intrebat-o