| Tyler9808 a întrebat:

Se spune ca orica barbat poate iubi ca o femei, dar nici o femeie nu poate gandi ca un barbat.
Voi ce credeti?

Eu cred ca rolul femeii este sa satisfaca barbatul, in timp ce rolul barbatului este sa inteleaga tainele Universului.
Barbatul gandeste cu creierul, femeia simte cu inima. Amandoi se completeaza.

19 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Cred ca ti s-a administrat anestezic la nivelul unității centrale.

| Tyler9808 explică (pentru Ofiintă):

Tu nu poti sa vorbesti fara sa jignesti pe altii?

| Ofiintă a răspuns (pentru Tyler9808):

Lipsa rațiunii nu reprezintă o jignire.
Nu stiu in care dintre răspunsurile mele ai observat că aș fi jignit pe cineva.
Însăși întrebarea ta reprezintă o jignire.

| Tyler9808 explică (pentru Ofiintă):

Daca ai chef sa jignesti poti sa mergi in alta parte. Eu sunt aici sa filozofez.

| Ofiintă a răspuns (pentru Tyler9808):

În viziunea ta ineptă, femeile sunt toate niște dame de companie, iar bărbatii niste filosofi. Prefer să mă abțin.
Nu de alta, dar nu aș mai avea ceva de adăugat.

| Ofiintă a răspuns (pentru Tyler9808):

"Eu sunt aici să filozofez".
Observ, îti iese de minune. laughing

| Tyler9808 explică (pentru Ofiintă):

Eu cred ca fiecare are parerea lui si toti putem sa o prezentam civilizat si cu respect. happy
Daca tu crezi diferit bravo tie.

| Tyler9808 explică (pentru Ofiintă):

Nu am zis ca femeile sunt dame de companie. Dar ele au corpul mai atragator decat al barbatului, asta e dovedit de stiinta.
Dimensiunile creierului la o femeie sunt putin mai mici decat la un barbat. Si asta e tot dovedit. E anatomia omului. Cauta sa vezi si nu mai vorbi in necunostinta de cauza.

| RAY a răspuns (pentru Tyler9808):

Nu are legatura marimea creierului cu inteligenta,einstein avea creier de femeie,teoria asta e un mit,nici nr de neuroni nu inseamna inteligenta,nici marimea, nu stim ce este inteligenta sau o determina, femeile sunt mai mature, rational, o femeie ia decizi mai bune

| Ofiintă a răspuns (pentru Tyler9808):

Dimensiunea creierul nu are legătură cu coeficientul de inteligență. Singurul care vorbeste in necunostiintă de cauză ești chiar tu.

| RAY a răspuns:

Sincer eu vad femeile mult mai rationale, intelectuale, mature decat barbati, nu stiu unde vezi tu masculi inteligenti, femeile sunt mai realistice, nu cred in povesti, nu spun te iubesc dupa o zi, barbati sunt imaturi, obsedati sexuali

| Catrice a răspuns:

Da fix asa e laughing într-un univers paralel unde unicornii au aripi și bărbații n-au nevoie de femei că sunt pe interes.

| Tyler9808 explică (pentru Catrice):

Uite, eu din start imi dau seama ca tu esti fata/femeie pentru ca faci o greseala de gandire specifica voua. Nu am sa spun care, poate iti dai seama singura. happy

| Catrice a răspuns (pentru Tyler9808):

Ah da, iarăși stereotipuri și feelinguri...

| CostinAlamariu a răspuns:

Rolul femeii nu e sa satisfaca barbatul lol. O cam dai spre misoginism cu asta. Mai degraba rolul femeii e sa ingrijeasca copilul iar barbatul sa protejeze copilul (si femeia). Rolul barbatului si al femeii e dat de cum se raporteaza la odrasla lor.

| troleibuz a răspuns:

Si rolul barbatului nu e sa satisfaca femeia? Gandire de violator.

| RAY a răspuns (pentru troleibuz):

Rolul lui vorbind acum stiintific este sa iti reproduca adn ul cat mai des,faza e ca noi oameni ne dezvoltam greu astfel femeile au ales barbati care sa fie si monogami, la ovulatie prefera alfa si asa multi barbati cresteau copii altora ca asa vrea natura, dar uite ca acum exista testul adn, de asta barbati sunt gelosi ca nu iti transmit genele, leul daca vine la putere ucide toti pui

| RAY a răspuns (pentru RAY):

40% iti transmiteau adn vs femei 90% asta au descoperit ei cand au analizat genomul uman, nu ca ar fi ele infidele dar asa am evoluat dar si barbati faceau sex cu multe

| CatalinB11 a răspuns:

Partea emotionala si partea rationala sunt doua lucruri distincte. Atat femeile cat si barbatii, poseda aceste lucruri. Proportia celor doua procese, difera de la o persoana la alta.
Referitor la rolurile fiecaruia, putem privi altfel lucrurile. La baza, natura a inzestrat cu "instrumente" pentru reproducere ambele parti. Desi fiecare vine cu "pachetul" sau, scopul este unul comun iar, unul fara altul nu se prea poate. Scopul evolutiv comun este sa ne transmitem genele mai departe si sa ne asiguram ca si acestia la randul lor vor face la fel. Doar ca, intre timp a aparut si inteligenta care ne-a modificat traseul si ne-a dat libertatea de a ne abate un pic de la drum iar lucrurile nu mai sunt chiar asa de simple in prezent. Ne permitem luxul de a nu lasa Mama Natura sa ne dicteze in totalitate ce sa facem, asa cum se intampla cu restul organismelor pe Pamant.

Ce ai prezentat mai sus sunt fraze inspirate din stereotipuri si idei preconcepute. Atat barbatul cat si femeia gandesc cu creierul. Cat despre simtitul cu inima, este mai degraba o alegorie inventata de povestile romantice. Rolul inimii este sa pompeze sange in organism. Ceea ce simtim, tot la nivelul creierului se manifesta. Simtim ca ne doare inima deoarece resimtim efectele negative ale hormonilor de stres care ne modifica fluxul sanguin.
Este, de asemenea, foarte adevarat ca, noi, barbatii si femeile, pe cat suntem de diferiti, pe atat suntem de asemanatori.

Multe lucruri s-au pierdut de-a lungul timpului din cauza faptului ca femeile nu au fost lasate sa se exprime in stiinta, arte, religie si filozofie.
Marie Curie, reprezinta probabil unul din cele mai puternice exemple in ceea ce priveste performantele pe care le poate atinge o femeie pasionata de un domeniu anume.