| sabin89 a întrebat:

Se tot vorbeste despre manipulare. Religia manipulează, politica manipulează, mass-media manipulează; comunitatea evreiască mondială, illuminati... poate si scoala manipulează. Este ceva sau cineva pe lumea asta care nu manipulează?

21 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Religia nu manipuleaza. Daca n uexista, ne mancam de vii unii pe altii demuhuhult.
Si 'Illuminati' astia sunt de fapt masonii, macar sa le stii bine numele raised eyebrows

| sabin89 explică (pentru Mayar):

Te referi la religie în general? Adică sub toate formele în care există ea în prezent, si în care a existat de-a lungul timpului? Să ne gândim, de exemplu, la vechii greci. Ei credeau în tot felul de zei: zeul apelor, zeul vântului, zeiţa frumuseţii, a înţelepciunii, zeul vinului s-a.m.d. Crezi că dacă nu ar fi avut credinţele astea s-ar fi sfâsiat între ei?

| Mayar a răspuns (pentru sabin89):

Ma refer la religia crestina, care mai apoi s-a despartit in ortodoxa si catolica (mai deviata de la crestinism).
In ceea ce priveste restul 'religiilor', ei bine... unele chiar indemnau la sacrificii umane si alte aspecte oribile, cred ca mai degraba indemnau la violenta...

| sabin89 explică (pentru Mayar):

Vechii greci nu aveau religia creştină, si totusi nu s-au mâncat de vii între ei happy

| Mayar a răspuns (pentru sabin89):

Si de exemplu, vestalele sau cum se numeau fetele ce trebuia usa fie virgine sa sa pazeasca mereu un anumit foc sa nu se stinga, altfel erau ucise de vii, nu era nicio problema?

| sabin89 explică (pentru Mayar):

Păi eu trebuie să am totdeauna ultimul cuvânt, asa că vin cu replică. Ăla cu vestalele era un caz izolat. Cazuri izolate găsim si în religia crestină. În Evul Mediu, de exemplu, nu se mâncau de vii, ci se ardeau de vii. happy

| Mayar a răspuns (pentru sabin89):

In alte 'religii' erau cam multe astfel de cazuri izolate...
La crestini - la catolici era groaznic, lucrurile luand o intorsatura groaznica...
Imi pare bine ca 'vii cu replica' - adica noi aici comentam, ne dam cu parerea si 'disecam' un subiect. Mi se pare foarte interesant happy

| sabin89 explică (pentru Mayar):

Ce păcat! Mi s-au terminat replicile.

| RoCkKiD a răspuns:

Multinationalele.

| sabin89 explică (pentru RoCkKiD):

Cum îţi argumentezi răspunsul?

| RoCkKiD a răspuns (pentru sabin89):

Sarcasm fecior.

| Catrice a răspuns:

Da, exista.
Iar acea persoana tocmai a scris acest răspuns. big grin

| sabin89 explică (pentru Catrice):

Era cât pe 'ci să mă bucur. Credeam că citesc "Da, persoana care tocmai a pus această întrebare". happy

| Catrice a răspuns (pentru sabin89):

Îți recomand să mănânci muuuuulti morcovi. Te ajuta cu vederea. happy

| Ineys a răspuns:

De asta n-am invatat eu nimic in scoala. Nu m-am lasat manipulat. Ha! rolling on the floor

| sabin89 explică (pentru Ineys):

Păi chiar asa, ăia la scoală te învaţă că suma pătratelor catetelor e egală cu pătratul ipotenuzei. Dar nu e asa. N-are cum să fie. Astea sunt manevre evreiesti. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| oz_1736 a răspuns:

Majoritatea oamenilor sunt de tip,, soldat". Trebuie sa le spuna cineva ce sa faca, cum si de ce. Daca ii gasesti in jurul tau poti sa te apuci de manipulat.

| christine99 a răspuns:

Sub acele cuvinte se ascund grupuri de oamenii. Nu cred ca poti sa scapi de asta, dar daca ai o gandire critica si nu iei tot ce ti se serveste ca fiind adevarat esti ok. Problema e ca sunt multe "oi" care au nevoie de un "cioban" si sunt dispusi sa urmeze orbeste.

| Lauryx21 a răspuns:

Absolut toată lumea manipulează/ încearcă să manipuleze pe cineva. Părinții pe copii (nu în sensul rău), șefii pe angajați și invers, vânzătorul pe cumpărător, practic toată lumea încearcă să manipuleze pe cineva, ca să obțină ceva, de la bani la recunoaștere socială sau tot felul de bunuri. Cât de bun e cineva la treaba asta e altă discuție. Nu toți ne pricepem să fim carismatici și persuasivi. Și invers, nu poți convinge pe oricine sa facă ceva, sunt persoane care pot fi manipulate într-un anume scop și persoane care nu pot fi manipulate. Totuși, oricine poate fi manipulat sa facă ceva care pare contrar dorințelor lui actuale.
E un subiect complex, dar manipularea există peste tot și nu e neapărat un lucru rău.

| sabin89 explică (pentru Lauryx21):

Da, subiectul este complex. Şi există si o manipulare în bine, cum ai spus si tu în exemplul cu părinţii faţă de copii. Bine că mai sunt si manipulări dintr-astea, că altfel ce ne-am fi făcut! happy