| qieiqpalz a întrebat:

Se zice ca noi prin rachetele noastre facem vremea naspa. Daca e asa ce am avea de castigat? De ce am face asta?

9 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Rachetele noastre sunt mult prea mici ca sa aiba vreun efect. Singurele care altereaza vremea sunt cele anti gridina dar cu efect foarte limitat.

Americanii au incercat din anii 60 sa afecteze vremea si singurul lucru care a functionat a fost incercarea de a prelungi musonul in vietnam chestie care inca e folosita in ziua de azi pentru a produce preciptitatii.

Treaba care trebuie sa ti-o imaginezi este ca norii sunt uriasi (noi vedem doar partea de jos nu si cat merg in sus) si probabil ca sa nu ploua deasupra unui orasel trebuie sa trimiti taota aviatia din balcani sa se plimbe pe acolo chestie care este enorm de scumpa.

| RAY a răspuns:

Vreo dovada stiintifica ceva pentru aceste afirmati indirecte, sa le vedem apoi le analizam

| Celcestietot a răspuns:

Războiul climatic între puterile mondiale si multe alte cauze. Putem vorbi aici și de poligoane de teste.

| aXy99 a răspuns:

Despre ce rachete vorbesti?

| legendarydovah a răspuns:

Inceteaza sa crezi in asfel de baliverne, clima se schimba din cauza efectului de sera pe care noi il acceleram datoria poluari, rachetele alea sunt vitorul umanitati, noi nu o sa traim vesnic pe acest pamant, daca nu ne autodistrugem prin razboaie nucleare, epidemi, bacteri/virusi, ce muteaza si dezvolta imunitate la antibiotice/antivirale datorita folosiri improprii si excesiva a acestora ce cauzeaza rezistenta in acesti patogeni, daca nu o sa fim loviti de vreun asteroid si daca nu o sa acceleram efectul de sera pana in punctul in care o sa ajungem ca Venus, peste 10 milioane de an soarele va 'muri' adica se va transforma intr-un gigant rosu ce va inghiti pamantul, omenirea trebuia sa 'cucereasca' spatiul sa colonizeze alte planete, altfel civilizatia noastra va disparea. De asta sunt acele 'rachete' asa importante, sunt primi nostri pasi de 'bebelus' spre colonizare altor planete, si supravietuirea speciei noastre.

| qieiqpalz explică (pentru legendarydovah):

Nu la rachetele alea ma refer...

| FonAfon a răspuns (pentru legendarydovah):

Peste 10 milioane de ani? Eu știam că peste circa 5 miliarde de ani... și nu cred că va deveni un „gigant rosu", ci o gigantă roșie.

| sadrian46 a răspuns (pentru legendarydovah):

Soarele se va stinge peste 5 miliarde de ani, nu peste 10 milioane.
Ca să ajungem pe altă planetă locuibilă în jurul altei stele cu tehnologiile actuale avem nevoie de 30000 de ani. Avem nevoie să cunoaștem alte energii. De aceea meseria de fizician este una din cele mai importante.

| legendarydovah a răspuns (pentru FonAfon):

Am gresit era totalul vieti sale.