| anonim_4396 a întrebat:

Sexul este o necesitate fiziologica?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Nu neaparat. Animalele (mai proaste decit oamenii!) il folosesc exclusiv pentru reproductie. Pentru oameni a devenit un drog. Oricum nu este totuna cu necesitatea fiziologica de a merge la toaleta sa urinezi de exemplu.
Facut cu discernamint poate fi o descarcare psihica, fara discernamint - o boala sau... o meserie.

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu stiu daca se poate incadra in aceasta categorie - sa ne gandim ca sunt oameni care traiesc toata viata fara sex - ori necesitatile fiziologice sunt cele fara de care nu putem trai. Toti trebuie sa mancam, sa respiram,... toti vrem sa iubim... - dar nu toata lumea are parte de asta - deci nu stiu. Stiu doar ca multi oameni considera sexul a fi o necesitate fiziologica. Vezi mai jos cateva adrese
http://www.elady.ro/forums/lofiversion/index.php/t1331.html
http://matrimoniale3x.ro/forum/viewtopic.php?id=509&p=2
Cineva spunea pe unul dintre forumuri ca : "sexul este o necesitate fiziologica, dragostea un ideal". Depinde de punctele de vedere.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu cred ca este... am o cunostinta de 30 ani care nici acum nu si-a inceput viata sexuala, nu are iubit si nici nu a avut, alte orientari sexuale sigur nu are ca o cunosc bine ar fi pacat in capul ei... nu ar fi nici o problema daca nu ar avea probleme hormonale... merge le ginecolog si toti spun la fel ca trebuie sa isi inceapa viata sexuala... sunt anumiti hormoni care se elibereaza in timpul orgasmului si in timpul preludiului care e absolut benefic si necesar organismului... in plus e foarte agitata, e foarte intepata... se vede pe ea ca ii lipseste ceva... nu vreau sa ma intelegi gresit ca nu o ironizez chiar asa este... desi ea neaga aceasta problema din cauza religiei pe care o are... toti medicii la care a fost psihiatru, ginecolog a spus acelasi lucru... fa sex ca organismul tau are nevoie... deci in concluzie este o necesitate fiziologica insa am citit nu de mult un articol care zice ca putem inlocui nevoile sexuale cu altceva, nu cred ca e la fel de placut nici mai bun organismului dar citeste si tu aici http://www.femeia.ro/relatii-si-sex/sex/poti-trai-fara-sex.html?av-page=3

pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde......de la o anumita varsta si in anumite circumstante sexul este o necesitate fiziologica.
Pentru copiii& adolescentii care nu si-au inceput inca viata sexuala nu este ....in schimb pentru un adult este o necesitate fiziologica

| stardeea a răspuns:

Da sexul este o necesitate fiziologica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu fa o analogie. Nu manca 2 zile, apoi intra in bucatarie si uita-te in frigider. (noteaza pe o foaie la ce te gindesti cind vezi mincare)
apoi Nu fa sex o luna si roaga o persoana de sex opus sa iti sopteasca o fraza porvocatoare la ureche (noteaza pe o foaie la ce te gindesti), apoi ia amindoua foile reciteste la ce te gindeai si intreaba-te "oare poate corpul meu sa reziste fara mincare... la fel de usor cum poate rezista fara sex?" Si apoi ai sa-ti dai seama daca sexul e o necesitate fiziologica!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.imaginelife.ro/......sexul_bun/ din punctul meu de vedere sexul e o arta si reprezinta o necesitate!

| unsfatbunlacasaomului1 a răspuns:

EVIDENT! in primul rand sexul se "realizeaza" cu ajutorul aparatului reproducator. este fiziologic(altfel ne-am imperechea precum martienii din filmele SF...laughing, normal si necesar.

| Yofi a răspuns:

Eu cred că da pentru că are multe beneficii pentru sănătate, iar în tinerețe când avem destui hormoni...care lucrează,atunci când nu ai simți lipsa,chiar suferi... iubirea e mai presus de sex, dar împreună e minunat. Când ai ești că un nou născut, e că și cum ai fost resuscitat. Cred că am dreptate, mai e că nu toate femeile seamănă, dar nici bărbații.