| blondissima a întrebat:

Si daca atunci cand ne nastem noi de fapt murim, si atunci cand murim ne nastem?

Răspuns Câştigător
| Bezea a răspuns:

Si atunci cand apa se evapora oare ea revine la starea ei initiala sau nu.Moare sau se naste iar?

14 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Well, nu crezi ca toate-s cu un scop?

| Hombre a răspuns:

No problem, vin din una si ma duc in cealalta, si daca-o fi, si-o fi, si-o fi, poate vin inapoi, asta ca sa nu te contrazic. Da ce ma fac cu treaba asta mai pamanteana, ca stiu sigur ca am venit pe o gaura si sunt convins ca intru intr-o groapa, eee asta e recunosc ca sunt in dilema.

| Hombre a răspuns:

Blondissima hai sa te cunosc acum că-ci dupa moarte, doar părul tau bălai si oasele ramane dupa 7 ani.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Şi daCĂ CÂnd stau pe budă şi "depun" demoni interni de fapt eu sunt constipat iar când stau în pat să dorm de fapt sunt pe budă?!
Jesus fuckin' Christ!

| mihaibrasov a răspuns:

Problema e ca noi nu murim. Doar trecem prin niste etape de existenta, evolutie, invatare, numite moarte, nastere, vieti.etc.

| mihaibrasov a răspuns:

Cristina... as putea sa fiu foarte explicit si sa scriu aici sute de randuri dar am preferat sa minimalizez continutul. "Viata vesnica" pomenita si in Biblie se refera de fapt la o viata pe care o avem dintotdeauna si pentru totdeauna. Viata fizica e doar o etapa, un 'seminar' in care inveti si/sau experimentezi ceva. Atat.

| MMihai a răspuns:

Cred că este o neînțelegere a problemelor! Când ne naștem ne naștem! Când murim, murim! Pentru aspecte filozofico religioase îți recomand să citești și Istoria credințelor și ideilor religioase, carte în trei volume, că este bună. Au apărut de același autor și cel puțin o carte despre yoga. Îți recomand să citești deci : Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste. Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul" etc. scrise de Mircea Eliade, dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea. Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, (Dao De Jing, or Daodejing) etc. Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucruri mai serioase : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc. În vacanța asta Descarcă gratuit de pe net Open Office și documentația lui, ( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că ăsta are multă documentație gratuită, în română și în engleză. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator. Vacanță frumoasă, dar nu numai cu religii, ci și cu lucruri ceva mai serioase!

| Leocerba a răspuns:

Hehe,oricum le incercam pe ambele! asta conteaza.
@ Mihaidavidoglu1954 ☺ioi☺ abstract!

| blondissima explică:

Noi stim doar ce este viata.Aici.Acum. Nu stim nici ce-a fost/ ce-am fost inainte nici ce va fi / ce vom fi dupa. Cum putem fi siguri ca, a ne naste e inceputul si a muri sfarsitul? Nu ar putea fi si invers?

| 4b a răspuns:

Interesanta logica asta a ta, si daca stai bine sa te gandesti chiar are un senshappy un lucru e cert: exista viata dincolo de moarte!

| NOBODY a răspuns:

Rămâi la beauty&fashion

| timelord_8927 a răspuns:

Asta inseamna sa mori la 1.80 si sa te nasti de 20 cm de exemplu. daca tu crezi in viati anterioare, atunci e posibil!

| florinell a răspuns:

Cam asa ceva!

| Jean_2915 a răspuns:

Viaţa noastră este ca flacăra unei lumânări: când se stinge, încetează să existe — nu merge într-un alt loc.
CE SE ÎNTÂMPLĂ ÎN REALITATE CU NOI LA MOARTE?
Ce se întâmplă cu oamenii când mor? Pentru Iehova, Cel care a creat creierul, acest lucru nu este un mister. El cunoaşte adevărul, iar în Cuvântul său, Biblia, ne spune care este starea morţilor. Învăţătura biblică este clară: La moarte, omul încetează să existe. Moartea este opusul vieţii. Morţii nu văd, nu aud şi nu gândesc. Nimic din noi nu supravieţuieşte morţii corpului. Noi nu avem un suflet sau un spirit nemuritor.
După ce a spus că cei vii ştiu că vor muri, Solomon a adăugat: „Cei morţi nu ştiu nimic". Apoi, Solomon a explicat acest adevăr fundamental spunând că morţii nu pot nici să iubească, nici să urască, şi că în mormânt „nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune" (Eclesiastul 9:5, 6,  10). În mod asemănător, în Psalmul 146:4 se spune că atunci când un om moare „îi pier şi planurile". Suntem muritori şi odată cu moartea corpului nostru încetăm să existăm.