| Inferno a întrebat:

Si voi va credeti filosofi? happy

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Aristotel, Kant, sabin89... Cam ăştia sunt care contează.

| sierra1 a răspuns:

In mod sigur, cei din top 5 (d-aci)

| Mădă0611 a răspuns:

"FILOSÓF, -OÁFĂ, filosofi, -oafe, s. m. și f. 1. Persoană care se ocupă sistematic cu studiul filosofiei, care are ca profesie filosofia; persoană care are o concepție filosofică proprie; gânditor.

FILOSOFÍE, filosofii, s. f. 1. Știință constituită dintr-un ansamblu închegat de noțiuni și idei, care interpretează și reflectă realitatea sub aspectele ei cele mai generale; concepție generală despre lume și viață."

Dupa definitii, as zice ca da, dar cum nu ma intereseaza sensul cuvintelor decat cat sa inteleaga altii idei simple, nu m-am gandit prea des ca as fi, poate niciodata fara sa fiu intrebata.

Asa-mi plac aia care analizeaza cuvinte doar sa se afle in treaba. Ieri vorbind despre ateism, am primit un link in care ala dezbatea ateismul, ma rog, comenta o carte care facea lucrul ala, si normal, etimologia cuvantului, istoria, bla bla bla. Fâs! Ce e de dezbatut? Hai sa impartim nefumatorii pe marci de tigari. laughing) Daca sunt 10 nefumatori de x, 10 de y, si din aia cativa beau Fanta, cativa beau ceai, cativa beau doar apa, nu inseamna neaparat ca daca nefumezi x esti bautor de ceai si hopa, uite o categorie, ca au facut niste unii nu stiu ce calcule. Asa e cu filosofia si filosofii. Ce, conform definitiei nu poti fi daca nu preiei ideile unui filosof renumit? Aristotel a fost filosof, si parca el credea ca inima are treaba cu sentimentele si creierul doar raceste sangele, ca asa se credea la vremea respectiva. Uite, eu vreau sa cred altceva, si sa caut alte raspunsuri, ce, nu mai e filosofie? [imagineaza-ma ca gesticulez ca Firicel din Las Fierbinti laughing)]

| Apokales a răspuns:

Nu. Mai degraba curios.