| RAY a întrebat:

Sistemul meu de gandire rational se confrunta mereu cu cel emotional, cum sa le impac?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu prea ai cum, cel emotional nu il controlam noi. Ca si dragostea. Si cand nu este aliniere intre constient si emotional undeva e o problema, de obicei depresie mascata, sau nu stiu, o fi si altceva.
De exemplu un om cu anxietate degeaba zice ca nu are sens sa ii fie frica, ca tot are, zic in situatii cand nu ar trebui sa aiba.
Un om sanatos nu are, e aliniat cu constientul.

Si cu depresie fie ea si slaba de nu iti dai seama, pierzi examenu si suferi tare chiar daca constientu zice "ete cucu, mai invat, iau la toamna, ce mare chestie". Un om sanatos chiar asa si simte emotional.
Depresie e un fel de microscop, mareste de n ori suferinta la un lucru.

| sarah103 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, sistemul de gândire rațional trebuie sa domine.
Încearcă să îți înțelegi emoțiile, să găsești cauza apariției lor, iar mai apoi sa le controlezi.
Este normal ca la un moment dat sa intervină anumite stări sau emoții, doar suntem oameni. Important e sa la înțelegem și sa nu ne lăsam stăpâniți de ele.