| sabin89 a întrebat:

Situaţii paradoxale... Citeam un articol despre Primul Război Mondial. Se discuta acolo despre front şi despre spatele frontului. Mai exact, despre efortul de război depus de francezi. În ţară, se înfiinţase un Minister al Armamentului, condus în vremea aceea de un anume Albert Thomas. Multe întreprinderi au trebuit să facă transformări pentru a fi apte să lucreze pentru război. Industriaşii care lucrau în acest fel pentru apărarea naţională se lăsau plătiţi foarte scump şi realizau profituri care păreau scandaloase. Vi se pare tolerabil aşa ceva? Unii să se îmbogăţească în timp ce alţii îşi dau viaţa? Unii să se îngraşe din ceea ce îi ucide pe alţii? Eu aş încadra o astfel de situaţie la categoria paradoxuri. Şi industriaşii nu erau singurii care trăgeau profituri de pe urma războiului. Mulţi comercianţi erau părtaşi la prosperitatea asta artificială. Statul fusese nevoit să recurgă la avansuri ale Băncii Franţei, adică la inflaţia numerarului, efectul fiind creşterea continuă a preţurilor; creştere care mai era găbită şi de alţi factori, specifici împrejurărilor. Şi iată-i pe comercianţi cumpărând ca să revândă, adunând averi rapide, în timp ce familiile cu venituri fixe, având poate şi bărbaţii plecaţi pe front, cunoşteau lipsurile şi chiar mizeria.
Având în faţă un astfel de tablou, la ce vă determină să reflectaţi? Şi cum comentaţi?

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

In primul rand, nu as incadra aceasta informatie ca fiind un "paradox", deoarece nu e nimic care se autocontradicteaza in ceea ce ai spus tu. Este doar o situatie nedreapta.

Oamenii, de cand se stiu ei, au cautat sa profite de orice oportunitate, si mai ales atunci cand nu se simte pe pielea lor efectele pe care le au propiile actiuni. Cel mai bun exemplu pe care ti-l pot da este unul din zona mea si foarte personal, pentru ca sunt unul dintre cei care a profitat de pe urma ei:

Caderea comunismului in Romania a dus inevitabil la caderea treptata a fostelor intreprinderi de stat, si, inevitabil, au ajuns pe mainile unor indivizi "dubiosi" cel putin. Asta este si cazul Combinatului Siderurgic de la Galati. Lasat in mainile unei conduceri incapabile si dezinteresata total, oamenii au inceput sa aiba acces la deseurile din imprejurarile acestui combinat, care este imens, aproape cat jumatate de Galati. Deseurile constau preponderent din metale, insa erau cantitati imense de fier, de ordinul miilor de tone. Nu a durat mult pana cand lumea s-a adunat la halda de zgura a combinatului, care pana si in prezent este exploatata si valoarea curenta a materiilor continute este estimata la 200 de milioane de euro, chiar si dupa ani de exploatare continua.

Ideea este ca se adunau sute de oameni insotiti de buldoexcavatoare si umpleau zeci de remorci, care mai apoi ajungeau in port si din port ajungeau la turci. Ideea este ca era o operatiune de ordinul zecilor, daca nu sutelor de milioane de euro, iar totul era in detrimentul statului, insa asta nu i-a oprit. Pana si atunci cand au murit oameni in fata lor, datorita neglijentei, pentru ca era un haos total acolo, tot nu s-au oprit, si au continuat sa profite de aceasta ocazie unica. Desi nu am fost implicat direct, tatal meu a jucat rolul de intermediar al acestei operatiuni, fiind calea de mijloc dintre cei care sapau si cautau sa scape cat mai repede de deseuri si port.

Are mustrari de constiinta ca a jucat un rol in detrimentul unei institutii care a fost de stat si inca contribuie majoritar la PIB-ul judetului? Nu, insa acum se poate bucura de o viata comfortabila, fara lipsuri. Tot ce a facut este sa se bucure de o oportunitate, indiferent de faptul ca cineva iesea in pierdere din toata treaba asta, pentru ca pana la urma nu este o lume dreapta, si fiecare trage sa isi castige existenta, indiferent de mijloace.

| sabin89 explică (pentru Mandeliu):

Carevasăzică, scopul scuză mijloacele.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca sclavi ramam sclavi ba mai mult si ucid alti sclavi in numele.patriotismulii,mereu cei bogati se folosesc de cei saraci, azi e la fel, exista o majoritate sclava care imbogateste o minoritate, nu vb de ro si in toata lumea capitalista, in caz de razboi sclavi merg nu bogatasi ei se imbogatesc mai mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că industriașii aceia făceau o treabă bună. Ei apărau Franța în felul lor. Franța, guvernul, cei ce luptau pe front, industriași din industria de armament luptau toți pentru supraviețuirea Ftanței.
Cel care a scris articolul latră și mianună degeabă fără viziune de anamblu asupra situației.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

O alta perspectiva. Interesant.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca chiar asa este... oricat de urat ar parea si inuman, totusi este ceva ce doar omul ar face, iar privind conceptul de paradox (dat tot de acelasi om), nu se prea incadreaza acolo.

Dar da, daca acela era un motiv de imbogatire... era totusi un motiv de a face bani. Avand in vedere diverse metode ilegale de prin diverse colturi ale internetului de a face bani... unele chiar inumane, nu ma mira ca totul trebuia sa inceapa undeva sad

| Thecurious a răspuns:

Da! Mare dreptate ai. Daca imi amintesc bine, in gimnaziu am citit despre "profitorii de razboi" -asa erau numiti.
Imi amintesc tot de niste cazuri asemanatoare din Primul Razboi Mondial, la noi, in Regatul Romaniei.
Cand Iasul a devenit capitala de razboi, boierii organizau baluri in Iasi. Chiar printul Carol al doilea ( numit si feteleul ) petrecea prin Occident ( se simtea bine cu domnitele ), ii placea luxul, baiatului.
( Replica profesorului de istorie : "Boieru-i tot boier".)
A fost organizat, in Botosani, un eveniment dedicat soldatului roman. Ce s-a intamplat? N-a fost invitat nici-un soldat. Doar ofiteri de rang inalt si policieni.