| Wulf a întrebat:

^Somnul rațiunii naște monștii^

Ce părere aveți?

10 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

E adevarat.

| oprescudorin11 a răspuns:

Da.Dar nu inseamna sa eludam credinta.

| Duhovnicul a răspuns (pentru oprescudorin11):

De ce? E mai bine sa ne bazam pe niste credinte care n-au nici un fundament, doar pe baza traditiei, sau se ne folosim ratiunea pentru a intelege unele lucruri?

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca e o bazaconie. Ratiunea nu exista, monstrii ni-i creiem noi chiar in noi!

| Duhovnicul a răspuns (pentru oprescudorin11):

Deci, asa stau lucrurile? Ratiunea este o bazaconie, in schimb, credintele nejustificate, nu sunt?
Interesanta logica!

| Lizzu a răspuns:

Daca gandesti prea mult, in exces, risti sa devii nefericit. Sa devii deprimat si sa preiei asupra ta energiile negative din jur.

Nu mai stiu cine spunea ca cine gandeste prea mult nu va putea fi fericit si ca oamenii mai putin inteligenti, sa spun asa, sunt cei mai fericiti. Au o fericire neintinata de probleme ale mintii.

| usuk a răspuns:

Asa e;
daca nu am dispune de ratiune, ne-am baza doar pe niste instincte animale
iar daca am fi "anti-rationali" ne-am baza doar pe nebunie si franturi ale unei imaginatii bolnave

| Swan39 a răspuns:

Aşa e. Dar cred că s-ar cuveni să adaugăm la raţiune şi partea afectivă/emoţională.

| SKillerQSama a răspuns:

Eu zic că somnul de veci al rațiunii naște oi, păsări, maimuțe etc. Monștrii există, bine-mersi, și cu rațiune. Sunt chiar mai strălucitori în acțiunile lor și mult mai vicleni.

Poate. Eu știu niște exemple, le găsești pretutindeni, în domeniul artei. Rațiunea, în rigiditatea ei, ucide imaginația. D-aia mulți ne culcăm omizi și ne trezim... Nu ne mai trezim.

Dar se mai spune ca somnul ratiunii este ca o vraja parintii isi inbraca copii in haine albe si ii taie pentru sange sa pateze hainele albe cu rosu

PLZ funda

| Wulf explică (pentru SKillerQSama):

PLZ nu-ți dau fundă că cerșești.