| insanissentio a întrebat:

Spatiul din interiorul atomului nu este alcatuit din nimic?
Intre atomi exista spatiu?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca invelisul electronic ar avea dimensiunile unui stadion de fotbal, atunci nucleul ar fi mai mic decat un fir de iarba.
Iar intre acest nucleu si invelisul electronic nu se afla absolut nimic decat spatiu gol.

Materia e spatiu gol si energie.

| insanissentio explică (pentru Inferno):

Din cate am inteles atomii au un infelis electronic, pe urma sunt electronii care se invart in jurul nucleului atomic. Intre invelisul electronic si nucleul atomic este foarte mult spatiu, care nu este alcatuit din nimic. Exista spatiu care nu este alcatuit din nimic si intre atomi.

| MateiSebastian a răspuns (pentru Inferno):

Ce nasol e atunci când ai răspunsuri la întrebări și nimeni nu înțelege. E ca și cum ai vorbi singur.
Îți răcești gura degeaba. Îți tocești degetele pe tastatură degeaba.

| insanissentio explică (pentru MateiSebastian):

Este ceva ce nu am inteles din ce mi-a spus Inferno?

| MateiSebastian a răspuns (pentru insanissentio):

"Exista spatiu care nu este alcatuit din nimic si intre atomi."

Spațiu care nu este alcătuit din nimic?

Materia e spațiu gol și energie; unde spațiu = continuumul spațiu-timp.

P.S: Nu mai fi așa de ostil față de opiniile altora.

| insanissentio explică (pentru MateiSebastian):

Nu am fost ostil fata de nici o opinie.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Sa fotografiat vreodata un atom si ce era in interior ca sunt curios?

| insanissentio explică (pentru RAY):

Da, s-a fotografiat atomul.
http://www.descopera.ro/......-unui-atom

| RAY a răspuns:

Ce inseamna spatiu pentru tine si nimic? intre atomi nu vad cum ar putea exista ceva decat energia care le mentine sa se invarte in jurul nucleului (ipotetic nu stiu sigur, nu am vazut vreun atom in viata mea )

| Tyberiu2000 a răspuns:

Între atomi există un vid.Deoarece nucleul e alcătuit din protoni și neutroni, care au o formă sferică. Dacă pui 2 sau mai multe sfere una lângă cealaltă va rămâne un spații gol.La fer și la atomi, doar că la ei rămâne un vid, unde nu există nimic. Dacă pui 2 atomi care se pot combina, între ei va exista un mic spațiu.Defapt,dacă mă ține memoria am citit o dată că dacă nu al exista spațiu între particulele atomilor, toată lumea, sau universul, al putea încăpea într-un măr mușcat.Nu știu dacă e adevărat, dar e bine să ști pentru că este interesant.

| Strugaru_Emanuel_1995 a răspuns:

Păi, atomul este alcatuit din invelisul electronic si nucleu.Nucleul este aflat in interiorul invelisului electronic.Intre atomi nu exista spatiu, dar daca sunt izolati, există.

| insanissentio explică (pentru Strugaru_Emanuel_1995):

Am vazut ca sunt rotunzi, cum nu poate exista spatiu intre atomi daca ei sunt rotunzi?

| insanissentio explică (pentru Strugaru_Emanuel_1995):

Cum este posibil sa nu existe spatiu intre ei daca sunt rotunzi?

| cititor1998 a răspuns:

Nu

| cititor1998 a răspuns:

Nu exista spatiu